تاج عمارت امین لشکر ریخت

تاج عمارت امین لشکر ریخت

به گزارش دانلود عکس، تاج عمارت قاجاری «امین لشکر» به همراه بخش های دیگری از این خانه فروریخت.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، خانه امین لشکر در محله عودلاجان تهران واقع شده و بخشی از این عمارت قاجاری در تملک شهرداری منطقه ۱۲ است، که از سال قبل تا همین اواخر بارها در رابطه با سرعت تخریب آن و تبدیل شدن آن به پاتوق معتادان اخطار داده شده بود. حالا تصاویر جدیدی از این خانه قاجاری انتشار یافته که نشان میدهد بخشی از این عمارت ویران شده و تاج آن با تزئینات آجرکاری و گچ بری هم فروریخته است.
«امین لشکر»، از رجال دربار قاجار، نام کاملش «میرزا قهرمان قمشه ای اصفهانی امین لشکر» بود، که در سال ۱۲۹۲ قمری وزیر گمرکات و رئیس خالصجات بود و در آن سال ها عمارت آجری وسیع زیبا و بسیار مجللی را در ضلع شرقی میدان توپخانه بنا کرد. عبدالله مستوفی در صفحه ۱۳۸ جلد اول کتاب شرح زندگانی من در رابطه با این عمارت نوشته است: «او مبلغی به ناصرالدین شاه داد تا اجازه گشودن در به میدان و راه اندازی سردر نمود و با گچ بری های تجملی و بنای زیبای خود بر شکوه میدان افزود، اما وی که بسیار ولخرج بود سر انجام به واسطه همین اعمالش مجبور به فروش آن خانه مجلل شد که مدت ها محل استقرار بانک انگلیسی شاهی یا شاهنشاهی بود و بعد از آن هم بانک بازرگانی ایران در آنجا استقرار یافت.»
امین لشکر در سمت وزیر گمرک خانه و رئیس خالصجات مبالغ زیادی برداشت کرد و کم آورد. وی در دوم ذیحجه سال ۱۳۰۲ قمری از سمت خود معذول شد. با آنکه ۱۵ هزار تومان بدهی اش را شاه بخشید، اما مجبور شد که خانه و عمارت خویش را در میدان توپخانه به شاه واگذار کند.
در روزنامه خاطرات اعتمادالسلطنه صفحه ۴۰۶ آمده است که «خانه امین لشکر را امین الدوله از شاه خرید، ۱۵ هزار تومان که یک جغه الماس ۸۰۰۰ تومانی داد و ۷ هزار تومان نقد.» (تهران نامه ـ داریوش شهبازی)
وحیدرضا شهاب موحد، پژوهشگر و کنشگر بافت تاریخی تهران ـ پیشتر در رابطه با مالکیت کنونی این خانه گفته بود که خانه امین لشکر چند سال پیش توسط شهرداری منطقه ۱۲ تملک شده است، البته نه به صورت کامل؛ سه دانگ آن به نام یک شخص و سه دانگ دیگر به نام شهرداری است.
تاج فروریخته خانه امین لشکر که ویرانی به بخش های گسترده تری از این عمارت سرایت کرده است.


منبع:

1403/01/09
16:28:02
5.0 / 5
114
تگهای خبر: بازی , خرید , شهرداری , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
دانلود عکس