۱۰ شبکه متروی برتر جهان

۱۰ شبکه متروی برتر جهان

به گزارش دانلود عکس، استفاده از مترو یک روش حمل و نقل محبوب در سراسر جهان است که به علت راحتی و سرعت آن شناخته شده است و آنرا به یک انتخاب ترجیحی برای رفت وآمدهای روزانه تبدیل می کند.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، وسیله ای شلوغ، پرازدحام و در بعضی ساعات حتی خسته کننده که میلیونها نفر در شهر های بزرگ جهان سالانه برای جابه جایی از آن استفاده می نمایند و یک اختلال کوچک در آن منجر به ایجاد اختلال در زندگی روزمره مردم می شود.
مترو یک شکل پیشرو در سیستم حمل و نقلِ خیلی از شهر های جهان و یک سامانه ترابری همگانی در تونل ها یا ریل های مرتفع است که تاریخ آن با آغاز به کار ایستگاه مترو نیمه زیرزمینی متروپولیتن در لندن در سال ۱۸۶۳ میلادی شروع می شود.
تقریبا هر شهر بزرگ در سرتاسر جهان دارای شبکه مترو مخصوص به خود است که مسافران هر روز برای رفت و آمد به محل کار خود از آن استفاده می نمایند.
ایده راه اندازی سیستم های مترو در سرتاسر جهان از ابتدا به سبب انتقال شلوغی و ازدحام خیابان ها به زیر زمین و جابه جایی سریعتر افراد شکل گرفت.
این سیستم با وجود نیازمندی به مهارت های مهندسی بالا، بودجه بسیار و تقاطع با زمان جنگ، توانست بر مشکلات غلبه کرده و خویش را به یکی از محبوب ترین سیستم های حمل و نقل در سرتاسر جهان تبدیل کند.
امروزه این سامانه ترابری همگانی به یکی از کارآمدترین وسایل حمل و نقل عمومی در دنیا تبدیل گشته است.
در ادامه این مطلب به بررسی ۱۰ مورد از بزرگترین و گسترده ترین خطوط مترو در شهر های مختلف جهان خواهیم پرداخت.
متروی دهلی – هند
سفر ما برای گذری بر بزرگترین سیستم های مترو در جهان با متروی دهلی در هند شروع می شود. این سیستم مترو با شروع فعالیت در سال ۲۰۰۲ میلادی جایگاه دهم را در فهرست گسترده ترین شبکه های مترو در جهان به دست آورده است. این سیستم در مجموع دارای ۲۸۵ ایستگاه است. از سال ۲۰۱۸ میلادی مترو دهلی سالانه بیشتر از ۹۰۰ میلیون مسافر را به ثبت رساند که نشان از محبوبیت و کارایی آن دارد.
نکته قابل توجه اینست که در سال ۲۰۱۱، سازمان ملل متحد شرکت راه آهن مترو دهلی را بعنوان نخستین سیستم متروی جهان که به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در این شهر اختصاص دارد، به رسمیت شناخت.

این ابتکار با عنایت به جمعیت عظیم بیشتر از یک میلیارد نفری هند که بر تعهد این کشور برای رسیدگی به نگرانی های زیست محیطی و در عین حال پاسخگویی مؤثر به نیازهای گسترده حمل و نقل مترو شهروندانش تاکید می کند، شگفت آور نیست.
متروی مسکو – روسیه
این شبکه گسترده شامل ۲۳۶ ایستگاه است.
با طول کل مسیر ۳۹۷.۳ کیلومتر بعنوان پنجمین سیستم متروی طولانی در سطح جهان شناخته می شود. متروی مسکو که در سال ۱۹۳۵ آغاز به کار کرد، در سال ۲۰۱۸ میلادی بیشتر از دو میلیارد مسافر را به ثبت رساند و موقعیت خویش را بعنوان ششمین سیستم متروی شلوغ در سرتاسر جهان تضمین نمود.

همینطور یکی از خصوصیت های قابل توجه این سیستم مترو، ایستگاه «پارک پوبدی» است که با رسیدن به عمق ۸۴ متری، سومین ایستگاه عمیق مترو در جهان است.
متروی گوانگژو - چین

در ادامه بررسی سیستم های متروی گسترده در جهان به متروی گوانگژو در چین می رسیم. این شبکه مترو به رغم افتتاح در سال ۱۹۹۷، با مجموع ۲۵۷ ایستگاه به رتبه هشتم در رتبه بندی جهانی دست یافته است. این سیستم مترو تنها به مدت حدود دو دهه است که به جمعیت جنوب چین خدمت می کند و به سرعت به یکی از برجسته ترین سیستم های مترو در سرتاسر جهان تبدیل گشته است.
شایان ذکر است، این سیستم مترو روزانه حدود هشت میلیون مسافر را به خود اختصاص می دهد و آنرا به سومین سیستم متروی طولانی در جهان تبدیل می کند.
در همین حال تابحال تعداد مسافران روزانه این سیستم مترو به بیشتر از ۱۰ میلیون نفر هم رسیده است. علاوه بر این، این سیستم مترو در سال ۲۰۱۸ میلادی با بیشتر از سه میلیارد مسافر بعنوان سومین سیستم مترو شلوغ در سطح جهان شناخته شد.
متروی لندن - انگلیس
وقتی صحبت از قدیمی ترین سیستم قطار زیرزمینی جهان می شود، لندن دراین زمینه پیشتاز است. متروی لندن که در دهه ۱۸۹۰ آغاز به کار کرد، نخستین سیستم متروی زیرزمینی جهان است. جالب اینجاست که به رغم نامش، تنها ۴۵ درصد از کل شبکه مترو در واقع در زیر زمین قرار دارد.

این سیستم نمادین زیرزمینی با داشتن ۲۷۰ ایستگاه و طول قابل توجه ۴۰۲ کیلومتر در رتبه هفتم در میان بزرگترین شبکه های متروی جهان قرار دارد و چهارمین شبکه متروی طولانی در جهان است.
طبق آمار، متروی لندن با بیشتر از پنج میلیون مسافر روزانه و سالانه بیشتر از یک میلیارد مسافر، همچنان یک راه حیاتی حمل و نقل برای این شهر است. شایان ذکر است که این شبکه تاریخی زیرزمینی بیشتر از ۱۵۶ سال است که درحال فعالیت است.
متروی مادرید – اسپانیا

سیستم متروی مادرید با ۳۰۲ ایستگاه، جایگاه ششم را در لیست گسترده ترین شبکه های متروی جهان دارد. طول کل این سیستم ۲۹۳ کیلومتر است. همینطور این سیستم بیشتر از ۶۰۰ میلیون مسافر سالانه را در سال ۲۰۱۸ ثبت کرده است.
یک حقیقت جالب در مورد متروی مادرید اینست که دارای بالاترین تعداد پله برقی و آسانسوری است که تابحال در هر سیستم مترویی در سطح جهان یافت شده است. این سیستم مترو در مجموع دارای ۱۷۰۵ پله برقی و ۵۲۹ آسانسور است.
متروی پاریس – فرانسه
متروی پاریس که در سال ۱۹۰۰ تأسیس شد، دقیقا یک دهه بعد از شروع به کار متروی لندن، عنوان پنجمین سیستم متروی قدیمی جهان را به خود مختص کرده است.
بعلاوه، در بین بزرگ ترین سیستم های مترو در سطح جهان، رتبه پنجم را به خود اختصاص داده و دارای شبکه گسترده ای از ۳۰۲ ایستگاه است که تعداد آن معادل متروی مادرید است.

متروی پاریس روزانه بیشتر از چهار میلیون مسافر و سرنشین سالانه بیشتر از یک میلیارد را ثبت می کند که نشان دهنده نقش محوری آن در زندگی روزمره پاریسی ها و گردشگر ها است.
متروی سئول - کره جنوبی

مترو سئول که در سال ۱۹۷۴ افتتاح شد، دارای شبکه ای چشم گیر از ۳۱۵ ایستگاه است که آنرا به یکی از گسترده ترین سیستم های مترو در جهان تبدیل می کند.
این مترو با طول کل مسیر ۳۴۰.۴ کیلومتری به سبب موقعیتش بعنوان یکی از شلوغ ترین متروهای جهان شناخته شده است و سالانه بیشتر از ۱.۹ میلیارد مسافر دارد.
متروی پکن – چین
در بررسی مان در مورد بزرگترین سیستم های متروی جهان به متروی پکن می رسیم.

متروی پکن در سال ۱۹۶۹ فعالیت خویش را شروع کرد. متروی پکن بعنوان دومین سیستم طولانی مترو در سطح جهان شناخته می شود.
آن چه واقعاً متروی پکن را متمایز می کند، تعداد مسافران روزانه قابل توجه آن است چونکه به صورت مداوم بیشتر از ۱۰ میلیون مسافر دارد.
با این وجود، دستاوردهای این سیستم مترو به همین جا ختم نمی گردد. این مترو سالانه بیشتر از ۳.۸ میلیارد مسافر را بعنوان شلوغ ترین سیستم متروی جهان به خود مختص کرده است.
متروی شانگهای - چین
جای تعجب نیست که چین با جمعیت میلیاردی اش سه جایگاه را در لیست ۱۰ سیستم متروی برتر جهان دارد. یکی از اینها متروی شانگهای است که در سال ۱۹۹۳ کار خویش را شروع کرد. این مترو با ۳۴۵ ایستگاه، مقام دوم جهانی را به خود اختصاص داده و رکورد طولانی ترین سیستم متروی جهان را با مسافت چشم گیر ۶۷۶ کیلومتر در اختیار دارد.

تنها با یک تفاوت جزئی، با داشتن سالانه بیشتر از ۳.۷ میلیارد مسافر، متروی شانگهای جایگاه خویش را بعنوان شلوغ ترین شبکه متروی جهان، بعد از متروی پکن حفظ می نماید. این سیستم مترو روزانه بیشتر از ۱۰ میلیون مسافر را جابه جا می کند.
متروی نیویورک - ایالات متحده

متروی شهر نیویورک که در سال ۱۹۰۴ افتتاح شد، هشتمین سیستم متروی قدیمی در سطح جهان است و بعنوان گسترده ترین شبکه متروی جهان با ۴۲۴ ایستگاه قابل توجه است.
بیشتر ایستگاه های این مترو ۲۴ ساعته طی سال فعالیت می نمایند. همینطور این سیستم مترو برنامه هایی برای افتتاح ایستگاه های جدید هم دارد.
به گزارش visacent، ساخت متروی شهر نیویورک در سال ۱۹۰۰ میلادی آغاز و در نهایت در سال ۱۹۰۴ برای ساکنان این شهر راه اندازی شد. این مترو با طول ۳۹۴ کیلومتر، ششمین سیستم متروی طولانی در سرتاسر جهان است.
منبع:

1403/01/12
15:05:12
5.0 / 5
98
تگهای خبر: سفر , شركت , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
دانلود عکس