قائم مقام بنیاد ملی نخبگان خبر داد؛

سازماندهی هسته اولیه خانه نخبگان با حضور چند هزار نفر از نخبگان

سازماندهی هسته اولیه خانه نخبگان با حضور چند هزار نفر از نخبگان

به گزارش دانلود عکس، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: هسته اولیه خانه نخبگان با حضور چند هزار نفر از نخبگان سازماندهی خواهد شد.به گزارش دانلود عکس به نقل از بنیاد ملی نخبگان؛ سید سلمان سیدافقهی؛ قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اعلان اینکه هسته اولیه خانه نخبگان با حضور چند هزار نفر از نخبگان سازماندهی خواهد شد، اظهار داشت: امسال باتوجه به تمرکز دولت بر موضوع اقتصاد، پنج میز حول پنج موضوع کلیدی اقتصاد ایجاد می شود، تا راهکارهای مناسب را به مسئولان عرضه کنند.
وی اضافه کرد: استعدادهای برتر و حوزه های استعدادی بسیار متنوع هستند و در عرصه علمی منحصر نمی شوند. این یک اشتباه است که فکر نماییم مسیر شناسایی و رشد استعدادها تنها از دانشگاه می گذرد. در این زمینه البته برنامه ریزی بسیار خوبی برای شناسایی و هدایت مستعدان انجام شده و ریل گذاری بسیار خوبی انجام شده است که نتایج آن به زودی قابل لمس است.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان گفت: در شیوه های گذشته، مستعدان برتر دانشگاهی از ویترین بنیاد، تسهیلات مورد نظر خودرا انتخاب می کردند، بدون این که فعالیت ها و روند نخبگی آنها رصد شود. نکته جالب تر این که پس از دریافت این تسهیلات، بنیاد ملی نخبگان حتی نمی دانست فرد مستعد برتر درحال انجام چه فعالیتی است.
فرایند نخبگی نیاز به رصد دائمی و مدیریت پیوسته دارد
وی با اعلان اینکه «آئین نامه شناسایی رشد و تعالی استعدادهای برتر و نخبگان در راه نخبگی» در کمیسیون دائمی بنیاد ملی نخبگان تصویب شده است، اشاره کرد: طبق این بخشنامه، نخبگی یک پروسه از قوه به فعل شدن است و نیاز به رصد دائمی و مدیریت پیوسته دارد. در حقیقت، با این بخشنامه می توان انتظار حضرت آقا را برای استقرار پروسه نخبه پروری برآورده و بعد از نخبه شناسی و نخبه پروری به نخبه گزینی در بخش های مختلف کشور اقدام نمود. با این نگاه، می توان اذعان داشت عرض و طول ماموریت های بنیاد ملی نخبگان به اندازه تمام ماموریت های بخش های مختلف کشور است.
سیدافقهی با اشاره به اصلاح رویکرد های بنیاد ملی نخبگان در عرصه شناسایی مستعدان و نخبگان، گفت: در دور جدید، شناسایی به مفهوم خود اظهاری وجود نخواهد داشت و بنیاد ملی نخبگان شناسایی فعال را سرلوحه کار خود قرار داده و نخبگان را طبق فاکتورهای تعیین شده شناسایی و سپس با آنها ارتباط هدفمند برقرار می کند. این روند امسال برای نخستین بار در تاریخ بنیاد ملی نخبگان اجرا می شود.
بنیاد ملی نخبگان بر تصدی گری تاکید ندارد
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اشاره کرد: در روش شناسایی فعال، اولاً تعداد بیشتری از افراد که در پروسه خود اظهاری شرکت نمی کردند شناسایی خواهند شد که اتفاقاً بخش زیادی از این افراد نخبگان واقعی هستند که پیش تر بهر دلیلی از خود اظهاری پرهیز داشتند. به عنوان نمونه، در گذشته تعداد زیادی از برگزیدگان المپیادهای علمی در دایره نخبگان شناسایی شده قرار نداشتند که این یک ضعف بزرگ برای حرکت بنیاد ملی نخبگان بود که یک فرد افتخارآفرین در مقیاس جهانی، به عنوان مستعد برتر در دایره شناسایی نخبگان کشور قرار نداشته باشد و موضوع مهم دیگر این که بنیاد ملی نخبگان در رویکرد جدید در تصدی گری تاکید ندارد و در حقیقت به عنوان یک نهاد تنظیم گر فعالیت می کند و به فرموده حضرت آقا به دانشگاه نگاه ستادی دارد و از ابزارهای دانشگاه برای پیشبرد اهداف استفاده می نماید. از طرفی، با تصویب این بخشنامه، می توان ادعا کرد این اقدام یک تحول بزرگ در راه نخبگی بود.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان افزود: در رویکرد جدید، بنیاد، استاد را محور پشتیبانی از مستعدان برتر قرار داده است. در حقیقت در این رویکرد، هیچ حمایت مستقیمی توسط بنیاد ملی نخبگان از مستعدان برتر انجام نمی پذیرد؛ بلکه بنیاد ملی نخبگان از اساتید و اساتید از دانشجوی مستعد حمایت می کنند. این یعنی مسیر نخبگی به شکل استاد محور طی می شود. این اقدام سبب می شود مکانیزم اصالت بخشی به اساتید و شاگرد پروری بیش از گذشته شکل بگیرد.
پایش و جذب نخبگان و توسعه اثربخشی
سیدافقهی با اعلان اینکه هم اکنون یک هزار استاد راهبر شناسایی شده اند که ظرفیت و صلاحیت و اهلیت شاگرد پروری دارند، افزود: دانشجوی مستعد برتر بعد از انتخاب استاد راهبر در راه نخبگی قرار می گیرد. همین طور در عرصه اثربخشی نخبگان، دو مدیریت «پایش و جذب نخبگان» و «توسعه اثربخشی» شکل گرفته است.
راه اندازی خانه نخبگان و ایجاد پنج میز حول پنج موضوع کلیدی اقتصادی کشور
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به راه اندازی خانه نخبگان، تصریح کرد: خانه نخبگان با این هدف شکل گرفت که مجموعه نخبگان کشور در همه شئون مختلف حول مسائل اساسی کشور هم اندیشی کنند و بصورت هدفمند راهکاری متناسب با شرایط فعلی عرضه کنند. هسته اولیه خانه نخبگان با حضور چند هزار نفر از نخبگان سازماندهی خواهد شد و امسال باتوجه به تمرکز دولت بر موضوع اقتصاد، پنج میز حول پنج موضوع کلیدی اقتصاد ایجاد خواهد شد تا راهکارهای مناسب را به مسئولان عرضه کنند

1403/02/23
08:59:18
5.0 / 5
132
تگهای خبر: دانشجو , دانشگاه , شركت , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
دانلود عکس