سیدافقهی مطرح كرد؛

افزایش تعامل بنیاد ملی نخبگان با شورایعالی ایرانی ها خارج از کشور

افزایش تعامل بنیاد ملی نخبگان با شورایعالی ایرانی ها خارج از کشور

به گزارش دانلود عکس، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان از افزایش تعامل بنیاد ملی نخبگان با شورایعالی ایرانی ها خارج از کشور در جهت انتفاع از توان نخبگان ایرانی اطلاع داد.به گزارش دانلود عکس به نقل از بنیاد ملی نخبگان، سیدسلمان سید افقهی قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: در دیدار نخبگان با رهبر معظم انقلاب در سالهای اخیر مکرر دو مقوله اشتغال متناسب با تخصص و تحصیل و امکان تحقیقات مداوم بعنوان دو مطالبه اصلی و اساسی نخبگان از حاکمیت از جانب ایشان عنوان شده، ازاین رو بنیاد ملی نخبگان هم تمام فعالیتهای خویش را در حوزه اثربخشی بر اساس دو اصل مذکور استوار کرده و خوشبختانه اقدامات بسیار خوبی هم در این حوزه انجام پذیرفته است.
وی اضافه کرد: در مبحث اشتغال نخبگان، مصوبه جذب نخبگان در دستگاههای اجرایی از سال قبل شروع شد و در سال ۱۴۰۲ ۱۵۰۰ نخبه جذب دولت شدند که این عدد امسال به ۵۰۰۰ نخبه افزایش خواهد یافت تا نخبگان با همکاری سازمان اداری استخدامی در جایگاه های نخبه پذیر استخدام شوند.
سید افقهی سپس با اشاره به اینکه در این فرآیند، فرد نخبه با رفتن به سایت مرتبط، سه شغل-محل را انتخاب می کند که در نهایت پس از ارزیابی علمی و ارزیابی صلاحیت عمومی در کانون ارزیابی و پیمودن فرایند گزینش، در یکی از سه انتخاب خود استخدام خواهد شد، اظهار داشت: جذب نخبگان در شرکتهای خصوصی یکی دیگر از برنامه های بنیاد ملی نخبگان در حوزه اثربخشی است که در این عرصه هم با تاکید رئیس جمهور محترم پارسال ۴۰۰ نفر در شرکتهای خصوصی جذب شدند؛ البته تلاش بر این است که این فرآیند در مشاغلی مانند هیئت مدیره و مدیرعامل شرکتهای خصوصی هم صورت گیرد بخصوص این که سهامدار عمده بعضی از این شرکت ها خود دولت می باشد.
رصدخانه نخبگان و مأموریت ها
سید افقهی ضمن اشاره به مبحث مهاجرت نخبگان هم اظهار داشت: به علت عدم وجود آمار دقیق و همینطور فقدان تعریف دقیق از مهاجرت، فضای رسانه ای کشور پارسال در مبحث مهاجرت نخبگان بسیار آشفته بود و از سویی مساله رصد نخبگان برون سپاری شده بود که متأسفانه با جوسازی و فضاسازی های صورت گرفته، شرایط خوبی سپری نشد. این مساله به صورت خاص در مبحث مهاجرت کادر درمان و پزشکان هم وجود داشت. در دور جدید اما بنیاد ملی نخبگان با ایجاد رصدخانه نخبگان و همینطور با همکاری دستگاه ها و نهادهای مختلف دولتی، حاکمیتی و نظارتی، نه تنها آمار و اطلاعات دقیقی از مهاجرت نخبگان به دست آورده؛ بلکه با اطلاعات دقیق می داند چه تعداد از این افراد مشغول تحصیل و چه تعداد مشغول کار هستند. پایش فعالیت نخبگان شامل نخبگانی که در کشور حضور دارند و نخبگانی که مهاجرت کرده اند و همینطور بررسی راه های استفاده از ظرفیت و توانمندی ایشان در رفع مشکلات کشور، یکی دیگر از مأموریت های اصلی رصدخانه نخبگان است.
افزایش تعامل با شورایعالی ایرانی ها خارج از کشور و انتفاع کشور از توان نخبگان ایرانی
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: جمع زیادی از نخبگان مهاجر، حتی آن دسته از نخبگان که به کشور باز نمی گردند، آماده هرگونه همکاری برای رفع مسائل و چالش های کشور هستند که این فرصت بسیار مهمی برای نیل به اهداف تعیین شده است. بنابراین بنیاد ملی نخبگان با تعامل شورایعالی ایرانی ها خارج از کشور، تلاش دارد تا با استفاده از ظرفیت نخبگان مهاجرت کرده چه در لایه بازگشت به کشور و چه در لایه استفاده از ظرفیتهای علمی، فکری و مشاوره ای، کشور را منتفع کند.


منبع:

1403/02/27
15:42:50
5.0 / 5
114
تگهای خبر: شركت , مد , مشاوره , مهاجرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
دانلود عکس