وضعیت دما و بارش تهران تا پایان تابستان

وضعیت دما و بارش تهران تا پایان تابستان

به گزارش دانلود عکس، مدیرکل هواشناسی استان تهران اظهار داشت: طی دو ماه آتی متوسط دمای هوا در سطح استان، حدود 1 تا 1.5 درجه سلسیوس بیش از نرمال نسبت به متوسط طولانی مدت برآورد شده است و متوسط بارش استان با تمایل به کمتر از نرمال نسبت به میانگین طولانی مدت پیش بینی می شود.مازیار غلامی در گفت و گو با ایسنا اضافه کرد: برمبنای تازه ترین خروجی مدلهای پیش بینی فصلی، حتی در بهترین شرایط و خوشبینانه ترین حالت، در صورتیکه بارش های استان تهران در حد نرمال باشد، نمی تواند کاهش بارش نسبت به طولانی مدت را جبران کند و کماکان مدیریت منابع و مصارف آب در بخش های مختلف خصوصاً بخش های کشاورزی، صنعتی و حتی خانگی و بطور کلی صرفه جویی در مصرف آب با تاکید بیشتر سفارش می شود.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود درباره ی وضعیت آب هوایی تهران طی بهار سال جاری اظهار داشت: تحلیل و بررسی آمارهای دریافتی از ایستگاه های هواشناسی استان مربوط به بهار ۱۴۰۳ بیان کننده آنست که در این فصل ۸۶.۷ میلی متر باران بصورت پهنه ای در استان تهران اتفاق باریده که نشان دهنده آنست که مقدار بارش نزدیک به میانگین بلندمدت ( وضعیت نرمال) و تنها ۲.۸ درصد کمتر از متوسط طولانی مدت بوده است.

مدیرکل هواشناسی استان تهران اشاره کرد: میانگین بلندمدت بارش استان تهران در این فصل ۸۹.۲ میلی متر است این در حالیست که متوسط بارش خرداد ماه استان تهران ۳۴.۶ میلی متر بوده که افزایش قابل توجه نسبت به طولانی مدت (۱۰.۶ میلی متر) داشته است. بارش استان تهران بصورت پهنه ای از شروع سال زراعی (مهر۱۴۰۲) تا پایان خرداد ۱۴۰۳، ۱۹۷ میلی متر بود که نسبت به سال قبل افزایش حدود ۲۵ درصدی اما نسبت به بلندمدت ۲۴ درصد کاهش داشته است.

وی افزود: مقدار بارش اتفاق افتاده در استان تهران تا حالا ۷۰ درصد تامین بارش سال آبی جاری را تامین کرده است. استان تهران سومین استان در سطح کشور است که بیشترین کاهش بارش را نسبت به طولانی مدت دارد بدین سبب افزایش بارش نسبت به سال قبل نمی تواند مساله کاهش بارش انباشته شده را جبران کند و کماکان صرفه جویی و مدیریت منابع و مصارف آب سفارش می شود.

به گفته مدیرکل هواشناسی استان تهران از نظر توزیع مکانی در تمام شهرستان های استان طی خرداد ماه، افزایش بارش نسبت به طولانی مدت را تجربه کردند.

وی با اشاره به وضعیت دمای تهران طی بهار سال جاری اظهارکرد: بررسی و تحلیل مقادیر ثبت شده دمای هوا (شامل متوسط دما، دمای حداقل و دمای حداکثر) بهار ۱۴۰۳ در ایستگاه های هواشناسی استان بیان کننده افزایش ۰.۶ درجه سلسیوس متوسط حداقل دما و متوسط دما و افزایش ۰.۵ درجه سلسیوس متوسط حداکثر دما نسبت به دوره آماری طولانی مدت است همین طور متوسط دما طی خرداد ماه ۱۴۰۳ نسبت به دوره آماری طولانی مدت افزایش ۰.۵ درجه سلسیوس داشته است.

غلامی در آخر اظهار داشت: از شروع سال زراعی(مهر۱۴۰۲) تا پایان خرداد ۱۴۰۳ متوسط دمای هوای استان تهران ۱.۶ درجه سلسیوس نسبت به طولانی مدت و ۰.۹ درجه سلسیوس نسبت به سال قبل افزایش داشته است. از نظر توزیع دما در سطح استان نیز تمامی شهرستان ها با افزایش دما روبرو بوده اند.

منبع:

1403/04/09
11:55:29
5.0 / 5
192
تگهای خبر: مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس