فعالین شوراهای صنفی طی نامه ای به وزیر بهداشت اعلام كردند

نگران انتقال دانشجویان علوم پزشكی از دانشگاههای خارجی هستیم

نگران انتقال دانشجویان علوم پزشكی از دانشگاههای خارجی هستیم

دانلود عكس: فعالین شوراهای صنفی دانشگاه های علوم پزشكی كشور طی نامه ای به وزیر بهداشت خواهان عدم بازگشت و انتقال دانشجوی علوم پزشكی از دانشگاه های خارجی به بهانه هایی همچون كمبود ارز و شیوع ویروس كرونا ویروس شدند.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا؛ به دنبال انتشار اخباری در فضای مجازی و گروههای دانشجویی در خصوص بازگشت دانشجویان علوم پزشکی دانشگاههای خارج از کشور که گاهی از دانشگاههای متوسط و ضعیف خارجی پذرش گرفته بودند، موجی از نگرانی در میان جامعه دانشجویان علوم پزشکی به وجود آمد و گاهی اظهار نظرهایی در این خصوص صورت پذیرفت، در این راستا فعالین شوراهای صنفی دانشجویان علوم پزشکی با ارسال نامه ای به دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نگرانی خودرا دراین زمینه ابراز کردند.
در متن این نامه آمده است: نظام آموزشی در بستر جامعه و فرهنگ ایفای نقش میکند و با آن داد و ستد مستمر دارد، بااینکه جریان رسمی آموزش به کارکرد ضمنی و پنهانی خود معمولا خونسرد است اما این امر منافاتی با ابعاد فرهنگی و اجتماعی آموزش ندارد. حال که جامعه ما از بی عدالتی، شکاف طبقاتی و فقدان آرمان و ناامیدی در عرصه عمومی رنج می برد وظیفه جامعه دانشگاهی حرکت در جهت رفع این نارسایی هاست.
بر این اساس تصمیم گرفتیم نقطه شروع این حرکات را از خود دانشگاه شروع نماییم برای اینکه هویت صنفی دانشجویی ایجاب می کند بدون هیچ ترسی اعتراض خودرا به بی عدالتی ها بیان کند. متاسفانه مسئولان امر به خوبی سخن از عدالت آموزشی می گویند اما در عمل شاهد بستری مناسب و همگانی در برای استفاده از پتانسیل های آموزشی برای حاکمیت عدالت در جامعه و استفاده برابر از آموزش های رسمی نیستیم.
مصداق یکی از این بی عدالتی ها سیاست گذاری های انجام شده در نظام آموزشی است، به شکلی که دانشجوی روستایی در سال های اخیر، به سبب عدم اتصال به ساختار عریض و طویل قدرت از اساسی ترین حقوق خود باز می ماند ولی راه ورود به دانشگاه برای متمولین هموارتر شده است. دانشگاه های کشور اصولا بایستی بستری مناسب در جهت رشد و شکوفایی و اعتلای نخبگان و استعدادهای درخشان کشور باشند اما تبدیل به خانه ای برای طیفی خاص از جامعه شده اند. وظیفه مسئولین موثر در تصمیم سازی های آموزشی، برمبنای قانون اساسی فراهم کردن شرایط تحصیلات عالیه برای همه مردم و نه برای قشرهایی خاص از جامعه است.
در ادامه این نامه آمده است؛ بااینکه کنکور بهترین راه شناسایی و انتخاب افراد نخبه دارای صلاحیت های لازم نیست، اما یقینا در وضعیت کنونی بهترین مجرای اجرای عدالت آموزشی است (قطعا کنکور سراسری ایراداتی اساسی دارد و ما نیز منکر آن نیستیم، اما صحبت در این زمینه، در این مقال نمی گنجد) و هم اکنون با فاکتور گرفتن از برخی مولفه ها می توان گفت، کنکور سراسری راهی برای تشخیص بهترین، توانمندترین و تلاشگرترین داوطلبین کنکور است و در این کارزار برای سالیانی طولانی، افرادی شایسته موفق به حضور در بهترین و مهم ترین رشته های تحصیلات عالی کشور شده اند. اما متاسفانه انتقال عده ای از افراد دارای تمکن با ثبت نام در دانشگاه های خارجی و سپس بازگشت آنها بعد از دو ترم به داخل کشور موجب نابرابری و سرخوردگی اجتماعی خیل عظیمی از داوطلبان برای ورود به دانشگاه های علوم پزشکی شده است و ناامیدی و دلسردی قابل توجهی در میان دانشجویان و حتی فارغ التحصیلان رشته های حوزه بهداشت و درمان به وجود اورده است.
بدین جهت ما نمایندگان دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور اعتراض و نگرانی خودرا به هرگونه تصمیم جدید برای انتقال دانشجویان ایرانی شاغل در دانشگاه های خارجی که عموما از ترازهای علمی پایینی نیز برخوردار می باشند و قطع به یقین خسارات جبران ناپذیری را به بدنه علوم پزشکی وارد خواهند ساخت، به هر علتی همچون پاندمی کووید ۱۹، کمبود ارز و... اعلام می داریم.
در شرایطی که وزیر، معاونین، مسئولین دانشگاهی و اساتید به تعداد بالای دانشجویان در حال تحصیل معترض هستند و به سبب عدم وجود امکانات کافی و مناسب آموزشی و رفاهی پیگیر عدم افزایش ظرفیت هستند، چگونه بدون فراهم سازی زیر ساخت های لازم به دنبال پذیرش این دانشجویان آن هم با ستاندن مصاحبه هایی که شفافیت آنها برای عموم روشن نیست، بوده اند و در ایام اخیر نیز به حواشی جدی و عمیقا موثر در این خصوص، دامن زده اند؟
بااینکه لازم به ذکر است تمامی متقاضیان ورود به دانشگاه های داخل کشور برادران و خواهران ما هستند، اما ای کاش مسئولین مربوطه بجای آنکه تمرکز خودرا روی پذیرش دانشجویان خارج از کشور بگذارند به فکر پذیرش داوطلبانی باشند که همیشه با داشتن تمام شرایط لازم و فقط به سبب عدم تمکن مالی و امتیازات ویژه از تحصیل در رشته های مورد علاقه خود بازمانده اند.
در آخر این نامه آمده است؛ مهمترین سرمایه کشور به خصوص کشورهای در حال توسعه، دانشگاه ها و جوانان و امیدواری آنهاست. همانطور که مستحضرید این سرمایه ها با اهمیت تر از ارز کشور و هر چیز مشابه دیگر است اما افسوس که این تصمیم، تصمیمات قبلی و تصمیمات آتی با این منطق و طرز تفکر حاکم، سبب نابودی این سرمایه های عظیم و انسانی خواهد شد. بدین سبب خواهشمندیم در این زمینه، تمام تلاش خودرا برای اختتام دادن به این تصمیم و عدم پذیرش دانشجویان خارج از کشور به کار ببندید.
منبع:

1399/05/29
22:33:34
5.0 / 5
1863
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
دانلود عکس