آقای كنكور ایران غایب بزرگ كنكور ۹۹

آقای كنكور ایران غایب بزرگ كنكور ۹۹

به گزارش دانلود عكس فرایند برگزاری كنكور ۹۹ بعد از حواشی و كش و قوس های فراوان ناشی از تعویق های مكرر بخاطر شیوع ویروس كرونا، در حالی از امروز شروع می شود كه چند ماهی است دكتر حسین توكلی ˮآقای كنكورˮ بعد از نیم قرن خدمت برای همیشه از سازمان سنجش خداحافظی كرده است و دیگر خبری از سفارش های دلسوزانه و پدرانه دكتر توكلی،  فردی كه چهار نسل از جوانان این مرز و بوم، یكی از سخت ترین آزمون های زندگی خویش را با صدای آرامش بخش او گذرانده اند؛ نیست و كنكوری های ۹۹ بدون حضور آقای كنكور ایران در جلسه آزمون سرنوشت ساز زندگی خود حاضر می شوند.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا؛ اصطلاحا به او "آقای کنکور" گفته می شود؛ فردی که چهار نسل از جوانان این مرز و بوم، یکی از سخت ترین آزمون های زندگی خویش را با صدای آرامش بخش او و سفارش های پدرانه اش درباره باید ها و نباید های قبل کنکور گذرانده اند. فردی که هر سال، با صبر و حوصله کوچک ترین و در عین حال مهم ترین نکات کنکور را به داوطلبان گوشزد می کرد. گویی کنکور بدون او که از سال ۱۳۴۸ در سازمان سنجش آموزش کشور با سمت های مختلف در حال فعالیت است، هیچ هیجانی ندارد و تا داوطلبان کنکوری، اخبار و نکات کنکور را از زبان او نمی شنیدند، دست و دلشان به درس خواندن و تست زدن نمی رفت.
"دکتر حسین توکلی"، نامی پرآوازه و نوستالژیک که شنیدن اسمش ناخودآگاه لبخند را برلبان هر فردی که سد کنکور را پش سر گذاشته باشد، می نشاند، بیشتر از ۴۰ سال است که کنکوری بوده و چهره و صدای او همراه همیشگی و مهربان این آزمونِ نه چندان مهربان بوده است؛ بنابراین اسم کنکور و ورود به دانشگاه در کشور ما با نام او عجین شده است، کمتر کسی را سراغ داریم که در خاطر زندگی کنکوری و دانشگاهی خود نام "توکلی" را نشنیده و از آن خاطره های تلخ و شیرین نداشته باشد. فقط کافی بود چند روز مانده به برگزاری کنکور رادیو یا تلویزیون رو روشن می کردیم تا سفارش های پدرانه و دلسوزانه "پدر کنکور" رو بشنویم.
پدری که سفارش های خویش را از همراه داشتن مداد سیاه نرم مشکی در جلسه آزمون شروع می کرد و تمامی بایدها و نبایدهای حضور در یک آزمون سرنوشت ساز به مو به مو و شمرده شمرده و با لحنی آرام به میلیون ها چشم انتظار و دل نگران تشریح می کرد.
خودش می گوید: "سازمان سنجش فرزند من است و این سازمان را عین فرزند خودم دوست دارم، از آنجایی که کار در این سازمان یک کار ملی است، ازاین رو بیشتر از فرزندم برای آن اهمیت قائل هستم".
بی جهت نیست که او را "آقای کنکور" یا "پدر کنکور" می نامند، چونکه از اولین دوره برگزاری آزمون سراسری در کشور در سازمان سنجش حضور داشته و این همکاری تا اسفند ۹۸ ادامه داشت بر این اساس می توانیم بگوییم زندگی شخصی و کاری دکتر توکلی نیم قرن با کنکور و کنکوری ها رقم خورده است.
حال بعد از نیم قرن نخستین کنکور بدون "توکلی" بعد از کش و قوس ها، تعویق و حواشی بسیار از بامداد امروز به صورت همزمان در سرتاسر کشور برگزار می گردد به شکلی می شود گفت پدر کنکور سال جاری در جریان برگزاری کنکور حضور ندارد.
زندگی کاری "پدر کنکور" در این مقطع کاری اسفند ماه سال قبل برای همیشه آخر یافت، قطعنا نام و یاد با سازمان سنجش عجین شده و کنکوری های گذشته و آینده همواره قدردان نیم قرن تلاش وی خواهند بودد.
در آستانه برگزاری چهل و ششمین دوره برگزاری کنکور در سال ۹۵، خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، وظیفه خود دانست تا با برگزاری مراسمی از "دکتر حسین توکلی"، نامی پرآوازه و نوستالژیک که شنیدن اسمش ناخودآگاه لبخند را برلبان هر فردی که سد کنکور را پش سر گذاشته باشد، می نشاند، تقدیر کند.
آنچه در ادامه می خوانید بازخوانی گفت وگوی یک و نیم ساعته ایسنا در سال ۹۵، با دکتر حسین توکلی، مشاور و سخنگوی وقت سازمان سنجش آموزش کشور است که این دفعه مطالبی متفاوت از نکات کنکوری را بیان می کند:

*در حال حاضر بیشتر از ۴۰ سال از فعالیت شما در سازمان سنجش آموزش کشور می گذرد، نحوه ورود شما به این سازمان چگونه بود؟
هنگامی که وارد سازمان سنجش (که در آن زمان بعنوان "مرکز آزمون شناسی" شناخته می شد) شدم، دانشجوی مقطع کارشناسی رشته روان شناسی بودم و عصرها به صورت پاره وقت در آن مرکز فعالیت می کردم. هنگامی که به مرکز آزمون شناسی برای کار رجوع کردم به مسئولین این مرکز اعلام کردم که علاقمندم تمام امور مربوط به کنکور را فرا بگیرم و تلاش کردم در وظایفی که بر عهده ام گذاشته شده بهترین باشم.
*نخستین کنکور سراسری در چه سالی برگزار گردید و آیا در آن زمان شما درسازمان سنجش حضور داشتید؟ پیش از اینکه کنکور به صورت سراسری برگزار شود، نحوه پذیرش دانشجو در کشور چگونه بود؟
نخستین کنکور سراسری در سال ۱۳۴۸ برگزار گردید و در آن آزمون ۴۷ هزار و ۷۷۳ داوطلب شرکت کردند. من آن زمان در سازمان سنجش مشغول به کار بودم. پیش از این که کنکور به صورت متمرکز برگزار شود، شورای مرکزی دانشگاه ها کنکور را به صورت اختصاصی برگزار می کردند. بعنوان مثال اگر فردی قصد داشت در دانشگاه تبریز پذیرش شود باید برای ثبت نام به تبریز رجوع می کرد و در آزمون این دانشگاه شرکت می کرد. این فرایند مشکلات مالی، جانی وخسارت های گاها زیادی را به دنبال داشت و این امر سبب شد که وزارت علوم در مورد ساماندهی برگزاری آزمون ها اقدام نماید. سرانجام اساسنامه سازمان سنجش در بهمن سال ۴۷ توسط وزارت علوم تصویب گردید و از آن پس پذیرش دانشجو بایک شیوه ساده، منطقی و سراسری انجام پذیرفت.
*در آن زمان چند دانشگاه در کل کشور وجود داشت و آیا همه دانشگاه ها از همان ابتدا برای پذیرش دانشجو به سازمان سنجش آموزش کشور اعتماد کردند؟
در آن زمان به صورت کلی حدود ۲۰ تا ۲۲ دانشگاه در کشور وجود داشت. اولین آزمون سراسری برای ۱۲ دانشگاه برگزار گردید اما هر سال تعداد دانشگاه هایی که به سازمان سنجش اعتماد می کردند بیشتر می شد و از سال ۵۴ همه دانشگاه هاو موسسات آموزش عالی از راه سازمان سنجش دانشجو پذیرش کردند. تا پیش از انقلاب فرهنگی ۱۱ آزمون توسط سازمان سنجش برگزار شد، درسالهای ۵۹ و ۶۰ دانشجو پذیرش نشد و از سال ۶۱ تابحال ۳۵ دوره کنکور برگزار شده است. به عبارت دیگر با در نظر گرفتن آزمون سال ۹۵که اواخر تیرماه برگزار می شود، تا کنون ۴۶ دوره کنکور سراسری در کشور برگزارشده است. البته من در بعضی از سالهای برگزاری کنکور در کشور نبودم و برای ادامه تحصیل به خارج از کشور عزیمت کردم. اما در اردیبهشت ماه سال۵۷ که تحصیلاتم در خارج از کشور به اتمام رسید و باردیگر به کشور بازگشتم برای بازگشت به سازمان سنجش درخواست خویش را اعلام کردم که این درخواست هم پذیرفته شد و اوایل فعالیت در سازمان سنجش روزانه ۱۸ ساعت کار می کردم.
*بسیاری از افراد جامعه مشتاق هستند بدانند، پدر کنکور دارای چند فرزند است؟ و آیا این مسئله که پدر فرزندان شما در سازمان سنجش آموزش کشور دارای سمت است، در سرنوشت تحصیلی آنها اثرگذار بوده؟
من دارای سه فرزند هستم. اولین فرزندم دختر، دومین فرزندم پسر و سومین فرزند هم دختر است. واقعا اینکه من در سازمان سنجش دارای سمت هستم هیچ تاثیری در سرنوشت فرزندانم نداشته و ندارد. هنگامی که به خانه می رفتم و فرزندانم در مورد کنکور سؤال می کردند پاسخی که به آنها می دادم این بود که اخبار کنکور را از راه رسانه ها دنبال کنید. چونکه باور داشتم که پدر فردی که در مناطق محروم زندگی می کند مشاور عالی سازمان سنجش نیست و اگر من به فرزندانم پاسخ دهم بی عدالتی رخ خواهد داد. حتی هنگامی که پسرم در مورد انتخاب رشته از من راهنمایی خواست پاسخم این بود که به دانشگاه ها رجوع کند و از اساتید راهنمایی بگیرد. این در حالی بود که من ترجیح می دادم پسرم در رشته دیگری تحصیل کند اما هیچ گاه این مورد را به او نگفتم، پسرم رشته مکانیک را برگزید و الان دارای مدرک دکترا در این رشته است. من حتی در انتخاب رشته فرزندم هم دخالت نکردم. دختر بزرگ من در رشته مهندسی عمران تحصیل کرد و الان جزو افراد شاخصی است که در یک شرکت وابسته به دولت فعالیت می کند. دخترکوچکترم هم فارغ التحصیل دانشگاه آزاد اسلامی است.
*آیا چهره شما مانند نام و سمت شغلی تان برای افراد جامعه آشنا است؟
بله، من نمی توانم با خانواده به بعضی از مکان های عمومی بروم چونکه مردم برای ابراز آشنایی نزد من می آیند. از سوی دیگر من مایل هستم به سؤالات مردم در زمینه های مختلف پاسخ دهم اما این کار سختی است. به صورت کلی افرادی که چهره من را می شناسند برای پرسیدن سؤالات کنکوری در مکان های عمومی نزد من می آیند. بعضی از مردم هم چهره من را می شناسند اما نمی دانند سمت من چیست، برای مثال چندی قبل که ازسفر باز می گشتم فردی نزد من آمد و گفت چهره شما برای من آشنا است. همسفرم به شوخی به این خانم پاسخ داد که ایشان هنرپیشه خارجی هستند! اما اغلب مردم چهره من را می شناسند، مدتی پیش با همسرم از سفر بازمی گشتیم تصمیم گرفتیم از کنار جاده مقداری میوه خریداری نماییم، هنگامی که مسافتی از شهر دور شدیم و حدودا به یک بیابان رسیدیم اتومبیل را نگه داشتم تا از یک دست فروش میوه بخریم، همسرم اظهار داشت که به سبب اینکه این میوه فروشی خارج از شهر قرار دارد امکان دارد گرانتر بفروشد که ناگهان این دستفروش پاسخ داد که من از آقای توکلی پولی دریافت نمی کنم وحتی دو ساعت برای پرداخت پول به این دستفروش چانه زدم. از سوی دیگر عده ای از مردم هنگامی که با من مواجه می شوند می گویند که با دیدن شما دلهره کنکور می گیریم.
*فشار کاری که همواره در سازمان سنجش داشته اید، روی زندگی خانوادگی شما اثرگذار بوده است؟
باید بگویم رمز موفقیت من در شغلم صددرصد پدر و مادرم که به رحمت خدا رفته اند و همسرم بوده و هستند. من برای همسرم احترام زیادی قائل هستم. من حتی تا ۱۰ سال پیش قیمت مواد غذایی را نمی دانستم و همه خرید منزل بر عهده ایشان بود. همینطور تمام زحمت تحصیلی فرزندان هم به دوش همسرم بود. اما تلاش من همواره این بوده که مانند همه افرادی که در سازمان سنجش فعالیت می نمایند صادقانه و صمیمانه کار کنم. من تابحال هنوز با رئیس خود در مورد میزان حقوقم صحبت نکرده ام و هیچ وقت به کمی یا زیادی مبلغ فیش حقوقی ام نگاه نمی کنم، در واقع هیچ یک از افرادی که در سازمان فعالیت می نمایند به فکر پول نیستند.
*هر سال برخی از داوطلبان از دشواری سؤالات کنکور گلایه دارند، به صورت کلی نحوه طراحی سؤالات کنکور چگونه است و آیا واقعا سؤالات سخت هستند؟
برای طراحی سؤالات کنکور متخصصان به صورت موضوعی دعوت می شوند وحتی خانواده های طراحان سؤال نمی دانند این افراد برای طراحی سؤالات کنکور انتخاب شده اند. دلیل این امر حفظ حراست سؤالات و همینطور حفاظت از جان طراحان سؤال است. از سوی دیگر افراد در طول سال برای آزمون ها سؤال طراحی می کنند و ۳۰ سؤالی که در نهایت برای آزمون انتخاب می شود امکان دارد از بین ۳۰۰۰ سؤال انتخاب شده باشد. زمانی هم که سؤالات نهایی انتخاب می شوند لاک و مهر و امضاء شده و در گاوصندوق قرارمی گیرند. سرانجام مسئول زیربط یک سری از سؤالات را برداشته و به چاپخانه تحویل می دهد و بنابراین است که گاهی پیش می آید که بعضی از سؤالات گزینه درست ندارند یا دارای دو گزینه درست هستند چونکه سؤالات نهایی توسط هیچ کس بررسی نمی گردد. در مورد دشواری سؤالات هم باید گفت این امر نسبی است و یک سؤال امکان دارد برای یک فرد دشوار و برای فرد دیگر آسان باشد اما تابحال سطح دشواری سؤالات متعادل بوده است. سازمان سنجش بر این باوراست که اگر همه سؤالات خیلی سخت یا خیلی آسان باشند ارزشیابی مناسبی صورت نگرفته است.
*شغل شما به سبب تعیین سرنوشت داوطلبان، یکی از مشاغل حساس جامعه به حساب می آید، آیا تابحال اشتباهی در طول فعالیت تان رخ داده است یا اگر اشتباهی در نتیجه ای که به داوطلبان عرضه می شود از جانب شما رخ بدهد، عکس العمل شما چه خواهد بود؟
من در تمام طول فعالیتم در سازمان سنجش همه تلاش خودم را کرده ام تااشتباهی رخ ندهد و باید گفت تابحال هم گرفتار اشتباه فاحشی نشده ام اما همواره مناجات من این بود که اگر ناخواسته اتفاقی رخداد و سبب بروز اشتباهی شد خداوند من را ببخشد حتی اگر زمانی متوجه شوم که فردی به سبب اشتباه من موفق به ورود دانشگاه نشده است با دستخط خودم نامه ای به داوطلب مذکور ارسال کرده و به ایشان اعلام می کنم که می تواند در فلان دانشگاه تحصیل کند. به صورت کلی سازمان سنجش هیچ مسئله پنهانی از مردم ندارد و اگر هم مشکلی رخ دهد می کوشد ضمن مرتفع ساختن آن مشکل، مسئله را صادقانه به مردم اعلام کنم.
*با توجه به سمت و سابقه شما در سازمان سنجش، تابحال پیشنهادی برای فعالیت در موسسات دیگر داشته اید؟
سالهای پیش کلاس کنکوری در نزدیکی ساختمان سازمان سنجش برگزارمی شد، مسؤل این آموزشگاه روزی نزد من آمد و گفت من ماهی ۲۰ هزارتومان به شما پرداخت می کنم تا هفته ای یک روز و به مدت یک ساعت به آموزشگاه ما بیایید. در آن زمان حقوق من ۱۳ هزار تومان بود. اما از آنجایی که هدف این فرد این بود که به اسم من مردم را برای ثبت نام در آموزشگاهش ترغیب کند این پیشنهاد را نپذیرفتم. به صورت کلی تا این لحظه در هیچ موسسه ای جز سازمان سنجش فعالیت نکردم، حتی اگر ماهیانه یک میلیارد تومان هم به من پرداخت کنند حاضر نیستم حیثیت و آبروی کاری خویش را بفروشم. من هیچگاه دوشغله نبودم و اعتقاد دارم که رزق و روزی دست خداوند است.
*آیا کنکور در کشورهای دیگر مشابه کنکوری که در کشور ایران برگزار میشود، است؟اعتبار کنکور ایران درمقایسه با کشورهای دیگر در چه سطحی قراردارد؟
مشابه کنکوری که در کشور ایران برگزار می گردد در کشورهای ترکیه، ژاپن، چین و... هم انجام می شود. یکی از آرزوهای من این است که یکی از کنکورهای کشور چین را برگزار کنم چونکه در این آزمون بیش ۱۰ میلیون نفر شرکت خواهند کرد! کنکوری که در کشور ایران برگزار می گردد در همه جای جهان معتبر است و می توانم قسم بخورم که این کنکوراز لحاظ فنی، علمی و اجرایی از کشورهای ترکیه، ژاپن، چین بهتر است. حتی کشور ایران یکسال برای کشور افغانستان کنکور برگزار کرد.
*آقای دکتر، وضعیت جسمانی و سلامت شما چگونه است؟
من تا کنون دو عمل بسیار سنگین داشته ام و چنانچه دستورات پزشکی رارعایت کنم مشکلی ندارم. یکی از این عمل ها عوض کردن دریچه قلبم و دیگری برداشتن نصف روده ام بود. من خوشبختانه اضطراب ها را تعدیل می کنم و تلاش می کنم همیشه آرامش خودم را حفظ کنم چونکه اعتقاد دارم اگر فرد عاشق شغلش باشد بسیاری از مسائل حل می شود.
منبع:

1399/05/30
11:10:04
5.0 / 5
1839
تگهای خبر: آموزش , خرید , دانشجو , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
دانلود عکس