دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح كرد:

لزوم تامین زیرساخت های قدرتمند بر بستر شبكه ملی اطلاعات

لزوم تامین زیرساخت های قدرتمند بر بستر شبكه ملی اطلاعات

به گزارش دانلود عكس دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به كیفیت پایین سامانه های موجود در كشور اظهار داشت: ارتقاء سامانه ها، تامین زیرساخت های قدرتمند بر بستر شبكه ملی اطلاعات یك لزوم جدی است.به گزارش دانلود عکس به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه هم اندیشی دبیر و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرا شد.
سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ابتدای این جلسه پیرامون دستور جلسه بررسی سیاست ها و برنامه های اقدام شبکه ملی یکپارچه آموزشی، پژوهشی و تربیتی گفت: شرایط کرونا به عنوان یک ویروس همه جا حاضر و فراگیر، انفصال گرایی در فضای فیزیکی را تقویت کرد و لزوم جدی برای اتصال گرایی در فضای مجازی به وجود آورد.
وی افزود: پس تدوین سیاست ها و برنامه های اقدام حضور منسجم با رویکرد هم افزایی، هم گرایی و یکپارچه سازی در فضای مجازی یک لزوم گریزناپذیر هم برای شرایط کرونا و هم در شرایط عادی است. البته حسب اظهارات وزیر علوم بیش از ۹۵ درصد از امکانات آموزش الکترونیک در ترم دوم سال تحصیلی ۹۸-۹۹ استفاده کردند ولی سؤال نسبت به کیفیت و انسجام است. چه مقدار کیفی آموزشی تامین شد؟
وی اضافه کرد: در آموزش وپرورش نیز شبکه شاد طراحی شد که حتما باید سازوکار قوی تری را برای این حوزه طراحی نماییم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعلان اینکه سامانه های مختلفی در فضاهای آموزشی کشور وجود دارد، اضافه کرد: ولی هنوز یک ظرفیت پلتفرمی در کشور برای این سامانه ها ایجاد نکرده ایم و پراکندگی زیادی در این امور وجود دارد و برای رسیدن به یک پلت فرم و مگا پلت فرم لازم است این سامانه ها در یک ظرف مشترک قرار گیرند.
عاملی اظهار داشت: مشکل اصلی در این اقدام این است که ما نگاه آنالوگ و مکان مبنی و سازمان مبنی را به فضای مجازی تعمیم می دهیم. پس باز در فضای مجازی هم می خواهیم مستقل و بدون توجه به ظرفیت های ملی کار را انجام دهیم، که نتیجه آن تولد ده ها سامانه تکراری و اقدامات تکراری گوناگون به تعداد مؤسسات و دانشگاه های کشور است.
وی اضافه کرد: ظرفیت محیط مجازی این است که بعنوان مثال اگر یک کتاب را ماهیت دیجیتال تبدیل شد دیگر لازم نیست جای دیگر این کار را تکرار کنند و اتلاف منابع از بین می رود و منطق فضای مجازی یک کار به معنای همه تولید و کار است که هزینه ها را به شدت می کاهد و دامنه توانائی داده را بیشتر می کند.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به سند ۲۰۲۵ کشور آلمان اظهار داشت: در این سند آمده است که آنها هنوز موفق به ایجاد همگرایی، هماهنگی و هم افزایی نشده اند و باید به این سمت حرکت کنند و پیش بینی سود بالایی برای خود در این عرصه کرده اند.
وی افزود: نگاه ما در این سند این است که ضمن متوقف نکردن کار، ظرفیتی را ایجاد نماییم که به مرور زمان یک مگا پلت فرم برای خدماتی مانند کتابخانه مجازی، نشر و انتشارات مجازی و پیمایش های مجازی برقرار شود. اگر پراکنده کاری نکنیم و همه منابع یکجا جمع شوند سرمایه عظیمی را خواهیم داشت و کسب وکار این حوزه هم رونق بسیار جدی پیدا خواهدنمود.
عاملی با اعلان اینکه معنای یکپارچه گرایی در این سند به معنای مرکزگرایی نیست اظهار داشت: محیط مجازی محیطی مرکزی و غیر مرکزی است که انبوه کاربران می توانند در آنجا اطلاعات و منابع خودرا به اشتراک گذارند و این محیط نه فقط جلوی فعالیت دیگران را نمی گیرد بلکه ظرفیتی به وجود می آورد تا همه بتوانند ظرفیت های خودرا به فعلیت درآورند.
وی اشاره کرد: ۶۵ میلیون کاربر ایرانی شاغل در این محیط می توانند تبدیل به سرمایه انسانی و سرمایه اجتماعی آموزش و پژوهش و عرصه نوآوری های کشور شوند. تمام شرکت های دانش بنیان و بخش خصوصی در حوزه موضوعیت خواهند داشت و دامنه کار از حوزه ملی به حوزه منطقه ای و جهانی توسعه پیدا خواهدنمود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به انقلاب اول دیجیتال یا ظهور ماهیت دیجیتال اظهار داشت: این انقلاب یک سیاست فشار بود، که ماهیت شیئی اطلاعات را به ماهیت رقومی تبدیل کرد و در سطح وسیع شاهد این تحول و تغییر و تبدیل ها بودیم و در انقلاب دوم که انقلاب کشش و توسعه خدمات دیجیتال بود، داده ها را تبدیل به خدمات کردند و مرحله بعد ایجاد نظام حکمرانی برای این فضا هست که در رابطه با فضای فیزیکی باید باشد.
وی اضافه کرد: باید برای محیط دوم یک سیستم طراحی نماییم خصوصاً در حوزه آموزش و پژوهش به سبب تعدد سامانه ها نیازمند این سیستم هستیم و برای آن هدف گذاری منطقی و سرمایه گذاری منطقی داشته باشیم.
عاملی با اعلان اینکه دولت کره برای توسعه فناوری بلاک چین در این کشور ۱۲۰ میلیارد دلار سرمایه گزاری نموده است، اظهار داشت: ما سرمایه گذاری در فضای دوم را جدی نگرفته ایم بعنوان مثال شبکه ملی اطلاعات که زیرساخت فنی این کار است با مشکلات عدیده هم راه است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن رد نگاه ابزاری به فضای مجازی اظهار داشت: فضای مجازی باید به زیست بوم فرهنگی و اجتماعی متصل باشد و در پیوند با تاریخ و تمدن و قوانین و مقررات همچون قانون اساسی کشور باشد.
وی تاکید کرد: این محیط دارای ارزش اقتصادی بوده و نگاه کسب وکار باتوجه به تعداد میلیونی کاربران و واحدهای مرتبط بسیار مهم و بالاست. ما در واقع حداقل از ۱۵ میلیون دانش آموز، یک میلیون معلم، ۴ میلیون دانشجو و بیش از ۱۵۰ هزار دانش آموزان و هزار نفر کارکنان حوزه آموزش و پژوهش صحبت می نماییم.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به جلسه روز گذشته با مسئولان حوزه آموزش کشور اظهار داشت: در این نشست با استدلال هایی تاکید شد که عنوان یکپارچه از این محیط برداشته شود، چونکه در مفهوم شبکه یکپارچگی نیز وجود دارد.
وی ضمن تاکید بر اهمت مدیریت داده در این محیط اظهار داشت: متأسفانه برخی دستگاه ها از عرضه کرده و اطلاعات خودداری می کنند.
عاملی با اشاره به کیفیت پایین سامانه های موجود در کشور اظهار داشت: ارتقاء سامانه ها، تامین زیرساخت های قدرتمند بر بستر شبکه ملی اطلاعات و به هم پیوستگی منابع یا با تعبیر دقیق تر هم افزاری و هم گرایی امکانات یک لزوم جدی است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: این مساله بعنوان یک راهبرد کلان و همین طور در اقدامات ملی در سند نقشه جامع علمی کشور، سند تحول بنیادین آموزش وپرورش و همین طور برنامه توسعه ششم مورد تاکید و تصریح قرار گرفت است و به صورتی تکالیف اسناد بالادستی پیشینی است.
عاملی در ادامه به تشریح اجزای این سند مشتمل بر تعریف اصطلاحات، اهداف کلان، سیاست ها و برنامه اقدام و ساختار نهادی پرداخت و اظهار داشت: یکی از دستگاه های کشور بعنوان هماهنگ کننده باید برای این سند مشخص شود.
وی در خاتمه در تشریح این شبکه ملی اظهار داشت: شبکه ملی آموزشی، پژوهشی و تربیتی زیرساختی فنی، خدماتی و محتوایی را برای مجموعه آموزش و پژوهش کشور فراهم می آورد و به چهار قلمرو ۱) عمومی، ۲) اختصاصی، ۳) خدمت دادن و خدمات گرفتن از بخش خصوصی و ۴) قلمرو کار جهانی و بین المللی توجه دارد.


منبع:

1399/06/01
22:49:41
5.0 / 5
1762
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
دانلود عکس