امكان دسترسی الكترونیكی به كتابخانه مركزی دانشگاه علامه

امكان دسترسی الكترونیكی به كتابخانه مركزی دانشگاه علامه

دانلود عكس: رئیس كتابخانه مركزی و مركز اسناد دانشگاه علامه طباطبائی از امكان دسترسی الكترونیكی به خدمات كتابخانه مركزی این دانشگاه در دوران كرونا آگاهی داد و اظهار داشت: استفاده از این خدمات فقط به حضور فیزیكی محدود نمی گردد.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، سیدمهدی طاهری ضمن اعلام این خبر، به تاثیرات شیوع ویروس کرونا (کووید- ۱۹) در ارائه خدمات کتابخانه ای اشاره نمود و اظهار داشت: دوران کرونا، به سبب محدودیت هایی که در تعاملات انسانی پدید آمد و استفاده از راهکاری چون قرنطینه شدن و نظیر آن برای مصون ماندن از مبتلاشدن به ویروس، سبب برجسته شدن و باز شکوفایی خدمات مجازی در کتابخانه ها شد.
وی افزود: به سبب تعطیلی کتابخانه ها، بعنوان یکی از مکان های پر خطر که امکان انتقال ویروس را بوسیله تعامل کاربران (واسط و نهایی) با یکدیگر و تماس با منابع اطلاعاتی فیزیکی و ابزارهای مطالعه مانند میز مطالعه و جز آن فراهم می کرد، تنها شیوه ارائه خدمات، مجازی شد. به عبارت دیگر، این گونه از خدمات کتابخانه ای، قبل از دوران کرونا نیز ارائه می شد و متداول بود. اما در این دوران، اقبال ویژه ای را به خود معطوف داشت.
رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه علامه طباطبائی درباره خدمات کتابخانه ای این دانشگاه در دوران کرونا عنوان کرد: مجموعه کتابخانه ای دانشگاه علامه طباطبائی، یک کتابخانه دانشگاهی دیجیتالی دو وجهی است که مجموعه ای بیش از یک میلیون شی محتوایی (۳۴۵ هزار شیء دیجیتالی و ۶۵۰ هزار شیء فیزیکی) دارد، و غنی ترین کتابخانه کشور در حوزه علوم انسانی و اجتماعی به شمار می آید.
طاهری بیان کرد: دسترسی به محتوای کامل تمامی بروندادهای علمی دانشگاه علامه (پایان نامه ها و رساله ها، طرح های پژوهشی، کتاب ها، کارگاه های آموزشی و جز آن)، ارائه درختواره های گوناگون موضوعی، خدمات به گروه های ویژه کاربری مانند نابینایان و کم بینایان، خدمات مرجع الکترونیکی، خدمات تامین منابع و تحویل مدرک جامع و سریع، و نظیر آنها از مهمترین خدمات این کتابخانه دیجیتالی دو وجهی محسوب می شوند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی؛ وی اشاره کرد: همانطور که از توصیف این کتابخانه هویدا است، کتابخانه های دانشگاه علامه طباطبائی، یک کتابخانه دیجیتالی دو وجهی هستند، نه کتابخانه ای فیزیکی شامل منابع یا مجموعه های دیجیتالی. خود این ویژگی، یعنی تمرکز بر کتابخانه دیجیتالی، بیان کننده سطوح و تنوع خدمات این کتابخانه در دوران کرونا است.
طاهری تصریح کرد: کتابخانه ای که محوریت را بر منابع دیجیتالی و خدمات الکترونیکی گذاشته است و منابع و خدمات فیزیکی را قسمتی از رسالت خود می داند، بدون تردید دورانی شبیه دوران کرونا که دسترسی فیزیکی به کتابخانه های محدود می شود، این کتابخانه حرف های زیادی برای گفتن دارد.

منبع:

1399/03/17
23:17:36
5.0 / 5
2489
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
دانلود عکس