دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد

احتمال حذف آزمون ارشد ودكتری تاسال ۱۴۰۰

احتمال حذف آزمون ارشد ودكتری تاسال ۱۴۰۰

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی از اعلام آمادگی نمایندگان مجلس برای تهیه طرح دو فوریتی برای اصلاح سهمیه های ورود به دانشگاهها اطلاع داد و اظهار داشت: هم اكنون كمیته مشتركی در این خصوص متشكل از اعضای كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و ستاد نقشه جامع علمی كشور شكل گرفته است كه امیدواریم كاركرد آن به نتیجه مفید و موثر منتهی شود.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر سعیدرضا عاملی در حاشیه جلسه مشترک ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در مورد آخرین وضعیت اصلاح سهمیه های ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی اظهار نمود: برخی سهمیه های شاخص مثل سهمیه ایثارگران مصوب مجلس شورای اسلامی هستند. ازاین رو اصلاح یا لغو این گونه سهمیه ها باید توسط مجلس شورای اسلامی صورت گیرد و تحقق این امر نیازمند همفکری بیشتر با مجلس در مورد است. در مجموع امیدوارم تغییرات در سهمیه ها به کنکور و آزمون های بعدی برسد.
ایشان در ادامه با اشاره به وضعیت تسهیلات نقل و انتقال فرزندان اعضای هیأت علمی تصریح کرد: امکان تغییر رشته فرزندان اعضای هیأت علمی در این تسهیلات حذف شد. وزارتخانه های علوم، بهداشت همینطور دانشگاه آزاد اسلامی بر مبنای مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی می توانند در این حوزه به حسب شرایط تغییراتی را انجام دهند.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه حذف آزمون کارشناسی ارشد و دکتری در دستور کار نقشه جامع علمی کشور است، تصریح کرد: کمیسیون آموزش دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی دنبال اعمال تغییرات در نحوه برگزاری این دو آزمون است، ضمن اینکه مجلس شورای اسلامی در مورد برگزاری آزمون دوره دکتری یک مصوبه دارد و آن اینکه آزمون این دوره باید به صورت متمرکز برگزار گردد اما حل این مورد باید در تعامل با مجلس صورت گیرد.
وی تصریح کرد: می خواهیم به سمت تغییر روش سنجش و پذیرش دانشجو برویم، حتی مجلس قانونی را در این حوزه تصویب کرد که بر مبنای آن حذف کنکور تا پنج سال آینده قطعی شود اما پنج سال گذشت و این اتفاق هم نیفتاد.
عاملی افزود: دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی مصمم است که کنکور را به یک نتیجه مشخص برساند اما باید روش جایگزینی برای کنکور وجود داشته باشد که ضریب اطمینانی که الان در این آزمون است نظیر امنیت و عدالت در سنجش را به همراه داشته باشد.
استاد دانشگاه تهران تصریح کرد: به نظر می آید در زمینه تصمیم گیری برای حذف کنکور به چند اصل توجه کرد، اصل اول تمایز ایجاد کردن بین سنجش و پذیرش است چون که هم اکنون سازمان سنجش آموزش کشور کار سنجش و پذیرش انجام می دهد در حالیکه می توانیم سنجش را در دوره کارشناسی به صورت متمرکز انجام دهیم ولی پذیرش را بر عهده دانشگاه ها بگذاریم.
به قول عاملی، سالهای اولیه پیروزی انقلاب اسلامی و در مقطعی حتی بین سنجش و پذیرش تمایز وجود داشت. سنجش را به صورت متمرکز انجام می دادند و فرد با نمره سنجش مبادرت به درخواست پذیرش در دانشگاه های مختلف می کرد؛ روشی که در خیلی از کشورها متداول می باشد حتی افراد در این کشورها بر مبنای برآورد نمره سال آخر دبیرستان به صورت موازی برای پذیرش در چند دانشگاه اقدام می کردند.
وی خاطرنشان کرد: اصل دوم برگزاری امتحان در چند مقطع زمانی است که اضطراب انحصار زمانی را باید از بین ببریم و شانس افراد را برای آزمون در چند مقطع قرار دهیم. اما به صورت کلی و طبق تجارب موجود، سیاست اصلاح روش سنجش و پذیرش اقدامی موفق است به همین جهت هم اکنون صدمه شناسی وضعیت سنجش و پذیرش دانشجو بعنوان قدم اول شروع شده است تا با جمع بندی این صدمه شناسی و بررسی مطالعات تطبیقی در مورد تجربیات جهانی در نهایت به مدلی برسیم که با شرایط ما سازگار باشد.
وی درباره احتمال ایجاد تغییرات در آزمون های ورودی دانشگاهها در سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: به نظر می آید در سطح آزمون های کارشناسی ارشد و دکتری جای امیدواری باشد که این اتفاق رخ دهد اما در سطح کنکور سراسری باید بیشتر پیش برویم تا بتوانیم اظهار نظر دقیق تر داشته باشیم.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی همینطور در مورد میزان تعامل این شورا با مجلس برای ساماندهی سهیمه های کنکور هم تصریح کرد: اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس برای اصلاح سهمیه ها تمایل دارند حتی نمایندگان اعلام آمادگی کردند که طرح دو فوریتی برای این امر آماده کنند. هم اکنون هم کمیته مشترکی در این خصوص متشکل از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و ستاد نقشه جامع علمی کشور شکل گرفته است که امیدواریم کارکرد آن به نتیجه مفید و موثر منتهی شود.1399/06/13
22:12:10
5.0 / 5
1622
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
دانلود عکس