مدیركل فرهنگی وزارت بهداشت خبر داد

تدوین هندبوك مداخله در بحران در دانشگاه ها

تدوین هندبوك مداخله در بحران در دانشگاه ها

به گزارش دانلود عكس مدیركل فرهنگی وزارت بهداشت، دانشجویان دانشگاه های علوم پزشكی را جزو نخستین گروه های داوطلب در مواقع بروز بحران دانست و اظهار داشت: تشكل ها، كانون های فرهنگی و انجمن های علمی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشكی با برگزاری دوره های آموزشی و تدوین «هندبوك مداخله در بحران» به تلاشهای داوطلبانه در زمینه مقابله با بحران تلاش بیشتری خواهند كرد.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر حسن زائری لطف ضمن بیان این مطلب به فعالیتهای تخصصی و عمومی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور اشاره نمود و اظهار نمود: کشور ما هر ساله با بحران های مختلفی همچون سیل، زلزله و... دست به گریبان است. در این بین دانشجویان بعنوان افرادی که دغدغه کار فرهنگی و اجتماعی دارند جزو نخستین گروه هایی هستند که برای کمک داوطلبانه به مناطق بحران زده اعزام می شوند و کمک های تخصصی و عمومی مختلفی عرضه می دهند.
وی افزود: در همین راستا و با عنایت به رسالت دانشگاه های علوم پزشکی در زمینه بهداشت و سلامت بر آن شدیم که تجربه دانشجویان در عرصه ها و مراحل مقابله با صدمه ها را به صورت نظام مند درآوریم. تلاش داریم این تجارب دانشجویی را به صورت علمی و آکادمیک تدوین و در چارچوب یک هندبوک مدون نماییم. ما متن های مختلفی در ارتباط با حضور گروه های داوطلب در مناطق بحرانی داریم که هیچ وقت به صورت یکپارچه و نظام یافته و در چارچوب یک مجموعه درنیامده است.
مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت درباره ضروت تدوین هندبوک مداخله در بحران بیان نمود: "پویش دانشجویی مقابله با کرونا" در دانشگاه ها اتفاقات بسیار مثبتی را رقم زد. این تجربه مؤثر، ما را بر آن داشت که با محوریت خود دانشجویان، تکنیک ها و شرایط عمومی حضور در بحران ها را تهیه و تدوین و همینطور اصول فنی و تکنیکی دانشجویان علوم پزشکی را در این کار روشن نماییم.
وی ادامه داد: مطالعه "هندبوک مداخله در بحران" نقش و جایگاه دانشجویان در بحران ها را ترسیم می کند و مسؤولان می توانند با وظایف عمومی و تخصصی خود در مواقع بحران آشنا شده و دانشجویان را سازماندهی کنند. مهم ترین اقدام در مواقع بحران این است که بتوانیم از نیروها و منابع برای کاهش سطح خسارت، ساماندهی تیم های اعزامی و هدف گذاری درست بهره بگیریم. در واقع این پویش در دانشگاه ها اتفاقات بسیار مثبتی را رقم زد. این تجربه مؤثر ما را بر آن داشت که با محوریت خود دانشجویان تکنیک ها و شرایط عمومی حضور در بحران ها را تهیه و تدوین نماییم.
زائری لطف اشاره کرد: زحمت تدوین هندبوک مداخله در بحرانبا دانشجویان دوره دکتری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است. برای آن که بتوانیم تجارب مختلف دانشجویان را در این عرصه به صورت منسجم گردآوری نماییم، فراخوان دادیم تا تجربیات دانشجویی را در انواع بحران ها پوشش دهیم و نقاط قوت و ضعف حضور دانشجویان را مشخص نماییم تا در صورت بروز بحران های بعدی از این اشتباهات جلوگیری کرده و حضور بموقع و مؤثرتری را رقم بزنیم.
او همینطور عنوان کرد: در کنار تدوین "هندبوک مداخله در بحران" دوره های آموزشی مختلفی برگزار می گردد. این دوره های مداخله در بحران به صورت مستمر اجرایی و در دو بخش عمومی و تخصصی برنامه ریزی شده است. حضور در این کارگاه ها و مشاهده تجربیات دانشجویان مختلف سبب افزایش نقش آفرینی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی می شود.
مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت "هندبوک مداخله در بحران" را شامل دو بخش علمی و عملی دانست و اظهار داشت: این هندبوک می تواند چالش های مختلفی را مرتفع کند. بعنوان مثال بحران ها در مناطق مختلفی از کشور اتفاق می افتند که از نظر آداب و رسوم و اقلیم با همدیگر متفاوت هستند. در مواقعی لزوم دارد که افراد، متناسب با شرایط و خصوصیت های آن اقلیم خاص در منطقه حضور داشته باشند. حتی گاهی آشنایی با گویش و زبان های محلی می تواند منجر به برقراری ارتباط مفیدتری شود که چه بسا برای همه میسر نباشد و شاید افراد بحران دیده هم چنین افرادی را راحتتر پذیرفته و به آنها اعتماد می کنند.
وی حضور دانشجویان در بحران ها را صادقانه و خالصانه دانست و عنوان کرد: این تجربیات با نام و عنوان خود دانشجویان منتشر می شود و از همین جا از دانشجویان برای انتقال این تجربیات و تدوین علمی این هندبوک دعوت می کنم. تلاش ما این است که از هرگونه موازی کاری در مواقع بحرانی پرهیز شود. باور داریم که این تلاش یکی از اقدامات ماندگاری خواهد بود که هم به معاونت های فرهنگی و دانشجویی ما کمک می نماید و هم می تواند سایر معاونت ها را به فعالیت در این عرصه بیشتر علاقمند کند.
به گزارش مفدا، زائری لطف در انتها اشاره کرد: در "پویش دانشجویی مقابله با کرونا" دانشجویان مشارکت بسیار خوبی داشتند و ما توانستیم بانک اطلاعاتی به روزی از دانشجویان برای حضور در بحران فراهم نماییم و به دنبال این هستیم که این بانک اطلاعاتی را توسعه و گسترش دهیم. حتی می توانیم در گام های بعدی این اطلاعات را در اختیار سایر گروه های امدادی قرار دهیم تا از توانایی و ظرفیت این دانشجویان استفاده کنند.
منبع:

1399/06/15
14:56:54
5.0 / 5
1960
تگهای خبر: آموزش , اقلیم , انجمن , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
دانلود عکس