در گزارش دانلود عكس اعلام شد؛

۱۵ فناوری در بهینه سازی انرژی تجاری سازی شدند

۱۵ فناوری در بهینه سازی انرژی تجاری سازی شدند

به گزارش دانلود عكس مجری ملی پروژه بهینه سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان اظهار داشت: در این پروژه ۱۵ فناوری تجاری سازی شدند كه در نتیجه آن شاهد كاهش ۳۲ درصدی مصرف گاز بودیم.علی وطنی، مشاور معاون علمی فناوری ریاست جمهوری به خبرنگار مهر اظهار داشت: اثرات پروژه و بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها تنها محدود به کشور نیست و در سطح بین المللی می توان نتایج آنرا مشاهده کرد؛ چون که امروز مبحث مصرف انرژی و تولید گازهای گلخانه ای مساله ای جهانی است.
مجری ملی پروژه بین المللی «بهینه سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان » با اعلان اینکه کاهش انتشار دی اکسید کربن در نتیجه صرفه جویی انرژی یکی از دستاوردهای اجرای این پروژه است، بیان نمود: در این پروژه با بهینه سازی مصرف انرژی گام های موثری برداشته شد و شرکت های فعال در حوزه خدمات انرژی فراخوانده شدند تا محصولات خویش را تولید کنند و از آنها در ساختمان های پایلوت پروژه استفاده نمائیم.
مجری ملی پروژه بیان نمود: با این اقدام حدود ۱۵ فناوری مرتبط تجاری سازی شد و به بهره برداری رسید که این فناوری ها در ساختمان های پایلوت پروژه مورد استفاده قرار گرفتند.
وی افزود: این فناوری ها در ساختمان شماره دو وزارت کار در جهت کاهش مصرف انرژی به کار گرفته شد.
وی با اعلان اینکه در این پروژه بیشتر از ۱۹۰ ساختمان اداری، عمومی و مسکونی بعنوان پایلوت در نظر گرفته شد، عنوان کرد: این پروژه به صورت پایلوت، در حدود یک میلیون متر مربع اجرایی شده است.
وطنی با اشاره به برخی نتایج این طرح اظهار داشت: کاهش ۳۲ درصدی مصرف گاز و بهینه سازی مصرف انرژی به میزان ۹۸۰ هزار متر مربع از دستاوردهای اجرای پروژه به شمار می روند.
مشاور معاون علمی و فناوری اظهار داشت: با اجرای این پروژه حرکت در مصرف بهینه سازی مصرف انرژی شروع شده و الان برای توسعه آن تلاش نماییم.
وی اشاره کرد: این دستاوردها باید در دولت و رسانه ها مطرح شود تا با فرهنگ سازی عموم مردم در جریان کار قرار گیرند و با بهینه مصرف کردن انرژی سبب صرفه جویی شوند. این پروژه فرصتی را در زمینه کاهش مصرف انرژی فراهم نموده که در این راستا همکاریهای بین المللی و تعاملات با سازمان ها و نهادها برای اجرای آن به خوبی شکل گرفته است.
وی با اعلان اینکه این پروژه از سال ۲۰۱۶ فعالیت خویش را آغاز کرد، اظهار داشت: پروژه از سه بخش اصلی تشکیل شده که بازنگری و بازبینی قوانین بخش نخست آن است تا در نهایت یک سامانه ملی ایجاد و در تمامی مدلهای بازار، اطلاعات ساختمان ها پایش شود؛ در بخش دوم بهبود سیستم های گرمایشی به همراه سیستم آبگرمکن خورشیدی در ساختمان های مسکونی و دولتی مد نظر است تا با اجرای پایلوت بتوانیم بهبود مصرف انرژی را شاهد باشیم.
وطنی تصریح کرد: ایجاد تحول در بازار بهینه سازی مصرف انرژی و شرکت های خدمات انرژی هم بخش سوم پروژه را تشکیل می دهد. در این بخش فرهنگ سازی و آموزش عمومی به ساکنان ساختمان ها هم در نظر گرفته شده است.
مشاور معاون علمی و فناوری با اشاره به اشتغال زایی این پروژه اضافه کرد: با اجرای این پروژه برای ۳۰۰ نفر به صورت مستقیم و برای ۹۰۰ نفر هم غیر مستقیم شغل به وجود آمد. البته نکته مهم تر تشکیل شرکت های دانش بنیان و استارت اپ ها در این حوزه می باشد. آنها با فعالیت خود در این زیست بوم می توانند اثرگذار باشند و با نیروی انسانی متخصص ما را به سمت پیشرفت سوق دهند.
وی با اشاره به برخی اقدامات این پروژه اظهار داشت: هوشمندسازی، عایق بندی و اصلاح لوله کشی بعضی از اقداماتی بود که برای تحقق هدفمان در ساختمان های پایلوت انجام دادیم.
وی اضافه کرد: این پروژه گامی اثرگذار در صرفه جویی مصرف انرژی است. لیست ۱۵ فناوری بهینه سازی انرژی به شرح زیر است: *سامانه های کنترل هوشمند گرمایشی
*سامانه های کنترل هوشمند سرمایشی
*سامانه های ضد رسوبی سرمایشی
*سامانه های ضد رسوبی گرمایشی
*سامانه دور متغییر برای پمپها
*سامانه دور متغیر برای برج های خنک کننده
*سامانه کنترل روشنایی
*سامانه ابگرمکن خورشیدی
*سامانه برق خورشیدی فتوولتاییک
*سامانه برق و حرارت ترکیبی
*لامپهای کم مصرف ال ای دی
*لامپ های کم مصرف اس ام دی
*کاربرد الکتروموتور باراندمان بالا
*استفاده از عایق های حرارتی
*سامانه های پایش و مونیتورینگ عملکرد انرژی


منبع:

1399/06/17
12:30:48
5.0 / 5
1667
تگهای خبر: آموزش , خدمات , شركت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
دانلود عکس