دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی :

نیازمند باز مهندسی نظام حكمرانی فرهنگی هستیم

نیازمند باز مهندسی نظام حكمرانی فرهنگی هستیم

دانلود عكس: دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین دكتر مرتضی آقاتهرانی رئیس كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی كه در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، اشاره كرد: نیازمند باز مهندسی نظام حكمرانی فرهنگی هستیم.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این نشست با اشاره به عزاداری های دهه اول محرم امسال تصریح کرد: با وجود شرایط کرونا خدا را شاکریم که سوگواری سیدالشهدا(ع) امسال به نحو احسن انجام شد.
دکتر عاملی در ادامه جلسه ضمن خوش آمدگویی و تشکر از جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر آقا تهرانی به جهت همکاریهای مجلس با دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به لطمه های تخریب زحمات گذشتگان، اظهار داشت: ثبات و پایداری در کنار تحول اهمیت بالایی دارد و هر چه به ثبات اهمیت بیشتری دهیم موفق تر خواهیم بود و شاهد تضییع منابع ملی و سرمایه های انسانی نخواهیم بود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد که امروز در کشورهای پیشرفته جهان ادامه دادن کارهای خوب گذشته مایه افتخار است.
وی اشاره کرد: تکمیل کارهای صورت گرفته و استفاده از تجارب ادوار گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی در دوره جدید فعالیتهای این شورا در دستور کار قرار دارد. پس دبیرخانه وفادار به مصوبات و اسناد پیشین است.
دکتر عاملی خبر داد: حدود 43 سند و دو منشور ملی در سند مهندسی فرهنگی پیش بینی شده است و تدوین و تصویب آن در دستور کار ستاد مهندسی فرهنگی قرار دارد
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی سند مهندسی فرهنگی را دارای اهمیت بالا عنوان نمود و اظهار داشت: این سند دو بار توسط دو رئیس جمهور ابلاغ گردید که در اصلاحیه و ابلاغ دوم با اتصال به برنامه پنج ساله از استواری و ظرفیت تأثیر بیشتری برخوردار شده است. شورای راهبری ستاد مهندسی فرهنگی هم با ریاست معاون اول رئیس جمهوری و بنا به سفارش ایشان جلسات کاری بسیار مهم و مؤثری داشته و تا کنون 19 مصوبه و 19 ابلاغ داشته است.
دکتر عاملی با اشاره به اینکه اسناد ملی امور کشور را جهت دهی می کند و برای حوزه قانون گذاری نیز دارای آثار مثبت است، اظهار داشت: حدود 43 سند و دو منشور ملی در سند مهندسی فرهنگی پیش بینی شده است و تدوین و تصویب آن در دستور کار ستاد مهندسی فرهنگی قرار دارد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: سند مهندسی فرهنگی یک سند مرجع است که برمبنای آن 330 برنامه اقدام نیز طراحی شده است.
وی ادامه داد: مقام معظم رهبری تفکیک حوزه های شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی را مشخص کرده اند و به صورتی از مجلس شورای اسلامی خواسته اند که در قانون گذاری ادامه سیاست ها و مصوبات شورای عالی باشند و این نگاه یک ظرفیت تکمیلی را بین مصوبات شورای عالی و مجلس شورای اسلامی فراهم آورده است.
دکتر عاملی در ادامه با اشاره به پیگیری های صورت گرفته برای موضوع جمعیت در کشور اظهار داشت: نخستین طرحی که توسط مجلس جدید اعلام وصول شد؛ طرح جمعیت و تعالی خانواده بود که ضمن تشکر از اقدام سریع مجلس یازدهم، امیدواریم هر چه سریع تر این طرح مهم که نقش کلیدی در تقویت رشد و کیفیت جمعیت و صیانت از خانواده بعنوان رکن اول سلام اجتماعی، این مطالبه مقام معظم رهبری به قانون تبدیل گردد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه تصریح کرد: در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی، ستاد مهندسی فرهنگی، ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور، شورای اسلامی شدن دانشگاه، شورای فرهنگی اجتماعی زنان و شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی نمایندگان مجلس شورای اسلامی حضور قانونی و تعریف شده دارند.
وی ادامه داد: درباب رابطه و تعاملات شورای عالی انقلاب فرهنگی با مجلس شورای اسلامی تعریف مشخصی وجود ندارد و در جلسه با آقای دکتر قالیباف، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شد کمیسیون تلفیقی برای تنظیم روابط تعیین شود تا زمینه همکاری ها تقویت شود و امکان تبدیل سیاست های مصوب شورای عالی به قوانین مرتبط فراهم گردد.
دکتر عاملی اظهار داشت: در موضوع جمعیت امیدوار هستیم با کمک کمیسیون فرهنگی این طرح مهم در نخستین فرصت به تصویب برسد.
ایشان در ادامه جلسه با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب و اهمیت آن در تدوین برنامه های کشور اظهار داشت: باید این بیانیه بر برنامه های پنج ساله تأثیر راهبردی بگذارد و قوانین مجلس و مصوبات نهادهای سیاست گذار را جهت دهی کند که البته در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی کمیته ای را به این منظور تشکیل شده است.
وی تاکید کرد: باید در برنامه هفتم توسعه کشور از نگاه های هفت گانه راهبردی بیانیه گام دوم آماده شود، به صورت نظام مند تأثیر گرفته شود و همین زاویه نگاه بر مسیر مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و قوانین مجلس شورای اسلامی تأثیر بگذارد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع حکمرانی فرهنگی را نیز در ادامه مورد توجه قرار داد و اشاره کرد: پس از گذشت 42 سال از پیروزی انقلاب اسلامی نیازمند باز مهندسی نظام حکمرانی فرهنگی هستیم و این اقدام مستلزم آمایش فرهنگی است. امیدواریم زمینه همکاری گسترده شورای عالی انقلاب فرهنگی با مجلس شورای اسلامی در این حوزه نیز فراهم گردد.
شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی مکمل هم هستند
حجت الاسلام والمسلمین دکتر آقا تهرانی نیز در ادامه جلسه اظهار داشت: در دوره قبل که نماینده مجلس شورای اسلامی بودم تحقیق جامعی در حیطه اختیارات مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی داشتم و افزایش تعاملات این دو نهاد صد در صد به نفع کشور خواهد بود و کمیسیون فرهنگی آمادگی کامل برای کمک به شورای عالی انقلاب فرهنگی در تصویب قوانین در رابطه با اسناد مصوب شورا را دارد. وی تاکید کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی مکمل هم هستند و هیچ تعارض وظایفی وجود ندارد.
وی ادامه داد: باید اسناد و موضوعاتی که نیاز به تصویب قانون دارند اولویت بندی شوند تا ریل گذاری برای اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت گیرد.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر آقا تهرانی اظهار داشت: باتوجه به اهمیت موضوع جمعیت پیگیری این مساله در کمیسیون فرهنگی با جدیت صورت خواهد گرفت
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مطالبه رهبر معظم انقلاب درباب موضوع جمعیت اظهار داشت: باید هر چه سریع تر برای این مطالبه ایشان برنامه ریزی لازم صورت پذیرد و ما امیدواریم و با جدیت کار می نماییم تا طرح جمیعت و تعالی خانواده در نخستین فرصت ممکن تبدیل به قانون مصوب شود.
وی ادامه داد: قانون جمعیت که در دستور کار مجلس قرار دارد با مشورت کارشناسان ذی ربط تدوین شده است و آمادگی برای شنیدن پیشنهادهای شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز وجود دارد.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر آقا تهرانی اظهار داشت: موضوعات مهمی مانند بودجه کشور و برنامه هفتم توسعه در دستور کار مجلس قرار دارد و باتوجه به اهمیت موضوع جمعیت پیگیری این مساله در کمیسیون فرهنگی با جدیت صورت خواهد گرفت و طبق توافق صورت گرفته این مساله به زودی در صحن مجلس نیز رسیدگی خواهد شد.
وی ادامه داد: در موضوع تصویب قانون جمعیت باید با نمایندگان بمنظور تبیین اهمیت موضوع صحبت کرد تا همگرایی بیشتری در مجلس ایجاد شود.
همین طور دکتر عبدالهی معاون امور حقوقی، مجلس و فرا سازمانی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن خیرمقدم به حجت اسلام والمسلمین دکتر آقا تهرانی تصریح کرد: موضوعات مشترک مختلفی میان مجلس شورای اسلامی و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی وجود دارد که در جلسه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با رئیس مجلس شورای اسلامی تشکیل کمیسیون مشترک برای افزایش تعاملات و هم افزایی در دستور کار قرار گرفته است.
دکتر محمدجواد محمودی رئیس کمیته مطالعات و پایش جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با اشاره به بار مالی طرح جمعیت و نگرانی های پیش رو باتوجه به مشکلات مالی در کشور اظهار داشت: باید بار مالی طرح را کم کرد تا اجرای آن تسهیل شود.

دکتر محسن حاجیلویی معاون خط مشی گذاری ستاد فرهنگ دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز ضمن تاکید بر لزوم هماهنگی بین شورا و مجلس اظهار داشت: تدبیر رهبر معظم انقلاب بر این بوده که مجلس و شورا در تعامل با یکدیگر باشند و مجلس در ادامه مصوبات شورا قانون های مرتبط به تصویب برساند که باید این مهم تبدیل به یک سازوکار و پروسه شود.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در آخر حجت الاسلام والمسلمین دکتر آقاتهرانی اعلام آمادگی کرد: زمینه های مشترک همکاری جدی بین مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی شکل بگیرد و همین طور ایده کمیسیون تلفیق بمنظور ایجاد سازوکار نظام مند را مناسب ارزیابی کرد.
منبع:

1399/06/19
23:21:53
5.0 / 5
1695
تگهای خبر: آثار , آموزش , دانشگاه , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس