حاشیه ومتن برگزاری نیمه مجازی یك مراسم دانشگاهی

از انتقاد به عدم حضور رئیس جمهور تا درخواست برای فرصت دادن به جوانان در عرصه های مدیریتی

از انتقاد به عدم حضور رئیس جمهور تا درخواست برای فرصت دادن به جوانان در عرصه های مدیریتی

دانلود عكس: مراسم شروع سال تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و آموزش مجازی در حالی امروز با حضور وزرای علوم و بهداشت در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزاری شد كه بر خلاف روند مرسوم و به سبب شیوع ویروس كرونا رئیس جمهور در این مراسم به صورت مجازی سخنرانی كرد.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا؛ مراسم رسمی شروع سال تحصیلی ۱۳۹۹_۱۴۰۰ دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و آموزش پزشکی امروز یکشنبه ۲۳ شهریور در تالار علامه امینی دانشگاه تهران با حضور دکتر غلامی وزیر علوم، دکتر نمکی وزیر بهداشت، حجت الاسلام مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، معاونین آموزشی، پژوهشی دو وزارت خانه، روسا و مدیران آموزش عالی و آموزش پزشکی، اساتید و برخی دیگر از اعضای جامعه دانشگاهی شروع شد.
برگزاری مراسم شروع سال تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و آموزش پزشکی امسال نیز همانند سال های گذشته با حواشی زیادی همراه بود که مهم ترین حواشی مراسم امسال این بود که رئیس جمهور برخلاف روند مرسوم به سبب کرونا ویروس در این مراسم حضور نداشت و سخنرانی او به صورت مجازی ارائه شد. ضمن اینکه مراسم شروع سال تحصیلی در شرایطی انجام شد که دانشگاه ها به سبب شیوع ویروس کرونا ویروس امکان پذیرش حضوری دانشجویان را ندارند و بجای دانشجویان، صندلی های تالار علامه امینی دانشگاه تهران میزبان مدیران و مسئولان رده های مختلف آموزش عالی و آموزش پزشکی شد.
در مراسم امروز، دکتر منصور غلامی و دکتر سعید نمکی وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان وآموزش پزشکی و دکتر محمود نیلی احمد آبادی و دکتر کریمی رؤسای دانشگاه های تهران و علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی تهران، یک استاد به نمایندگی از اساتید دانشگاه ها و یک دانشجو به نمایندگی از جامعه دانشجویان کشور سخنرانی کردند.ای کاش رئیس جمهور در مراسم امسال حضور داشت
دکتر عباسعلی کریمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران که یکی از میزبانان مراسم شروع سال تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و آموزش پزشکی بود در سخنانی از عدم حضور فیزیکی رئیس جمهور در این مراسم انتقاد نمود و اظهار داشت: ما سال تحصیلی جدید را در روزهایی شروع می نماییم که هفت ماه است کشور درگیر پاندمی کووید ۱۹ است. مردم شرایط سختی را در طول این مدت پشت سر گذاشتند و البته که باید خدا قوت محکمی به وزارت بهداشت گفت.
وی با اشاره به اینکه ما در ایام ابتدایی شیوع ویروس کرونا ویروس مشکلات زیادی داشتیم، اشاره کرد: یادم هست در اوایل شیوع این بیماری یکی از پرستاران به من می گفت وقتی تاکسی من را سوار کرد و فهمید از بیمارستان می آیم من را وسط راه پیاده کرد. بدین سبب معتقدم نیروهای ما در طول این مدت همانند جبهه های جنگ تلاش کردند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: شاید بهتر باشد یک مرتضی آوینی دیگری از خط مقدم درمان هم تصاویر را ثبت کند چونکه دوران شیوع ویروس کرونا ویروس یک دوران دشوار است و ما در علوم پزشکی افرادی داشتیم که شهید راه سلامت شدند.
دکتر کریمی با تاکید بر اینکه کرونا هست و معین نیست که چه زمانی از جامعه ما رخت بر می بندد، اظهار نمود: کرونا لحظات تلخی مثل از دست دادن سرمایه های باارزش حوزه پزشکی را نیز رقم زد همچون اینکه ما پزشکی را از دست دادیم که دو هزار و ۵۰۰ پیوند کلیه انجام داده بود. اما شیوع ویروس کرونا یک فایده داشت و آن این بود که توانستیم بیماری های واگیر دار را بهتر شناسایی نماییم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام نمود: در این دوران شاید نیمی از مدیریت دانشگاه ما در بیمارستان بستری بودند اما حاضر نبودند که کار خودرا رها کنند، روحیه کاری دانشگاهی همین گونه است.
وی در آخر با انتقاد از عدم حضور رئیس جمهور در مراسم شروع سال تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اشاره کرد: ای کاش امروز پس از هفت ماه تلاش دانشگاه علوم پزشکی و تمام کادر بهداشت و درمان، رئیس جمهور را در جمع خودمان داشتیم تا شما حضوری از کادر درمان تشکر می کردید و شاید روحیه کادر درمان نیز تغییر می کرد و خستگی از تن ها می رفت.ضرورت حمایت بیشتر دولت از دانشگاه ها در برنامه هفتم
همچنین دکتر منصور غلامی به شرایط دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در دوران شیوع ویروس کرونا ویروس اشاره نمود و اظهار داشت: این مراکز طی نیمسال گذشته آزمونی را پشت سر گذاشتند که در نوع خود تحسین برانگیز است.
وی افزود: بر این اساس گزارشی را یکی از همکاران ما در دانشگاه تهران ارائه کردند و آن گزارش نیز درباب نحوه ورود آموزش عالی در دنیا در شرایط کرونا بود. آنچه که خلاصه گزارش بود این بود که اقدامات و تحولاتی که در آموزش عالی کشور ما اتفاق افتاده است نه فقط کمتر از آنچه که در سایر کشورها صورت گرفت نیست، بلکه گاهی شرایط بهتری از خیلی از کشورهای دیگر نیز داشتیم که این بیان کننده آمادگی آموزش عالی کشور برای حضور در شرایط خاصی نظیر کرونا است.
وی در ادامه اشاره کرد: دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ما شرایط مقابله و مداخله سریع با اقدامات پیش رو در جامعه را دارند. قبلا نیز ما مواردی اینچنینی داشتیم به شکلی که در سال های گذشته اتفاقات و حوادثی در کشور رخ داده است. نظیر سیل، زلزله و... که مراکز علم و فناوری ما به خوبی توانسته بودند در این شرایط حضور و سهم خودرا به خوبی ایفا کنند.
وزیر علوم اشاره کرد: در سال های اخیر حرکت از طرف آموزش، پژوهش و توجه از فناوری ها به سمت دانشگاه های جامعه محور و کاربرد علم برای حل مشکلات و مسائل کشور یک رویکرد سریع و جامعه و گسترده تری شکل گرفته، به شکلی که برای این مساله می توانیم مثال های مختلفی را بزنیم اما آنچه که می شود به آن اشاره نمود این است که ما در ایام اول شیوع بیماری پارک های علم و فناوری پژوهشگاه ها، دانشگاه ها، شرکت ها و... ورود پیدا کرده اند و برای رفع نیازهای مردم تلاش کردند و موفق نیز شدند و این نیازها با وارد کردن تجهیزات و... تا حدودی برطرف شد.
وزیر علوم همین طور انتقال آموزش از شیوه حضوری به مجازی را از دیگر عملکردهای موفق دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در دوران شیوع ویروس کرونا ویروس دانست و اظهار داشت: این انتقال بدون داشتن برنامه مطالعه شده یک تحول جدی و جدید بود که در دانشگاه های ما صورت گرفت. بدین سبب همانطور که عنوان شد تفاوت های زیادی بین دانشگاه های ما با دانشگاه های دنیا درباب آموزش مجازی و ارائه آموزش با حفظ کیفیت و انجام بهتر ماموریت ها و وظایف به وجود نیامده، بدین سبب این عملکرد بیان کننده تلاش گسترده آموزش عالی در دوره شیوع ویروس کرونا بود و این تلاش ها در کنار پشتیبانی های صورت گرفته صورت گرفت.
دکتر غلامی همین طور اشاره کرد: تقاضای من این است که حمایت های دولت از دانشگاه ها در شرایط فعلی که با شیوع ویروس کرونا ویروس مواجه هستیم همچنان ادامه پیدا کند تا دانشگاه ها در کنار کارهای پژوهشی، تحقیقاتی و آموزشی برای پاسخ به اقدامات انجام شده در زمینه اختراعات و نقش جامعه محور خود موفق عمل کنند. در واقع برای ادامه برنامه های آینده دانشگاه ها نیاز است این حمایت ها ادامه پیدا کند و امیدواریم در برنامه هفتم که تدوین می شود سیاست هایی اتخاذ شود تا حمایت ها از این مراکز بعنوان سرمایه های ملی دیده شود.
وزیر علوم همین طور اشاره کرد: برای کسی پوشیده نیست آموزش عالی کشور بعنوان یکی از سرمایه های مهم نقش مهمتر و ویژه تری در توسعه جامعه و همین طور در حوادثی نظیر کرونا ویروس داشته باشد و امیدواریم با ادامه حمایت های دولت از این مراکز بتوانیم علاوه بر حرکت در راه اهداف و برنامه ها از شرایط فعلی نیز عبور نماییم. بدین سبب ما ضرورتا نیاز داریم بیش از گذشته از جامعه علمی کشور حمایت شود.داغ از دست دادن برخی اساتید را در سینه خواهیم داشت
در ادامه دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت نیز در توضیح علل عدم حضور فیزیکی رئیس جمهور در مراسم امروز اظهار داشت: رئیس جمهور مشتاقانه و جانانه می خواستند که در جمع دانشگاهیان حضور داشته باشند اما باید به این واقعیت اذعان نماییم که فشار ما برای اجرای پروتکل ها به خصوص در مورد حفاظت مقامات تراز اول کشور موجب شد که این مساله را تحمل کنند و تشکر می کنم از مقام معظم رهبری، روسای سه قوه، همچون رئیس جمهور که سفارش های همکاران ما را در رعایت پروتکل ها رعایت می کنند.
وی در ادامه اشاره کرد: امروز بااینکه به صورت نمادین روز بازگشایی دانشگاه ها است اما ۷ ماه است دانشجویان، رزیدنت ها و پرستاران بی وقفه در رشته های مختلف به صورت شبانه روزی حضور فعال داشته و در کنار مردم برای مدیریت کرونا فعالیت دارند. در روزهایی که دانشگاه ها تعطیل بود مسن ترین اساتید پروانه وار در کنار ما بودند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار نمود: ما توانستیم با امکانات اندک در سال سخت تحریم و شرایط بسیار پر مضیقه اقتصادی حماسه ای خلق نماییم که زبانزد خاص و عام در دنیا باشیم و حتی دشمنان ما اذعان کردند که هیچ بیماری در ایران زمین پشت درب بیمارستان ها سرگردان نماند و هیچ بیماری به سبب بی بضاعتی اقتصادی از درمان باز نماند و موج سهمگین کرونا را سربازان نظام سلامت مدیریت کردند و این برای جمهوری اسلامی ایران افتخاری شد اما همیشه داغ از دست دادن اساتید را در سینه خواهیم داشت.
وی همین طور خطاب به رئیس جمهور اشاره کرد: دانشجویان روزی که لباس سفید می پوشند انگار که به احرام می روند. آنها می آیند که جان بفروشند و رنج و محنت بخرند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان کرد: ما امروزه از اساتید مجرب در رشته های مختلف که می توانند در عرصه مقابله با کرونا کمک کنند، بهره می گیریم. ما در جنبه های زیست محیطی، روانشناسی، علوم اجتماعی مسایلی داریم که با کمک دانشگاه های غیر علوم پزشکی اهتمام در حل و رفع آنها داریم.انتقاد از بی توجهی به علوم پایه و بنیادی
دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران بعنوان میزبان مراسم امروز اشاره کرد: شروع سال تحصیلی امسال می توانست فرصت مناسبی برای مرور عملکرد ۸ سال قبل آموزش عالی و نگاهی به آینده آن باشد ولی شیوع ویروس کرونا و کیفیت پاسخ آموزش عالی و مدیریت این پدیده که همه ابعاد جامعه را به شدت تاثیر قرار داده جایگزین ارزیابی آموزش شده و تا حد زیادی عملکرد، توانمندی ها و مسئولیت پذیری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی را نشان دهد.
وی در ادامه اشاره کرد: پس از چین ایران جزو نخستین کشورهای بود که با پدیده شیوع ویروس کرونا مواجه گردید عدم دسترسی به اطلاعاتی که در چین می گذشت موجب شد که ایران خود بدون داشتن تجربه با این بیماری واگیر دار و به استناد دانش و توانمندی خود مدیریت کند.
نیلی اشاره کرد: شیوع ویروس کرونا در کنار همه مشکلات موجب شد تا در پس هیاهوها، رقابت ها و مصرف زدگی مردم دنیا به خود آمده و آن چه انجام داده و می دهند مرور کرده و با نگاهی منطقی تر به آینده بشر و زمین فکر کنند.
به گفته رئیس دانشگاه تهران، شیوع ویروس کرونا یکبار دیگر جایگاه و نقش ویژه علم و دانش را آشکار نموده و به اصطلاح بعضی از انگاره ها و باورهای غلط علم خصوصاً علوم پایه و بنیادی تا چه میزان می تواند برای کشور و جهان لطمه زا باشد از همین منظر است که نتیجه سرمایه گذاری های کشور و دانشگاه ها و البته کم کاری در علوم پایه و بنیادین مشخص گردد و نشان میدهد که فقط به نتیجه فوری ملموس و کاربردی در حوزه علم و دانش بسنده کرد.
نیلی عدم توجه کافی به علوم پایه و بنیادین را یکی از نگرانی های جامعه علمی کشور توصیف کرد و اظهار نمود: این علوم کمتر مورد توجه نخبگان و سیاست گذاران است در واقع برای عدم توجه و استقبال جوانان دلیلهای مختلفی می توان ذکر کرد ولی اساسا جایگاه ومنزلت و آینده شغلی می تواند از دلیلهای عدم گرایش به این علوم باشد برای مثال تعداد شرکت کنندگان در کنکور جاری در گروه ریاضی حدود ۱۵۰ هزار نفر بوده در صورتیکه در گروه علوم تجربی ۵۹۴ هزار و علوم انسانی ۳۴۱ هزار نفر داوطلب شرکت کردند.
وی اشاره کرد: بااینکه افزایش شرکت کنندگان در علوم انسانی باتوجه به نقش و جایگاه آن خبر خوبی است ولی کاهش تعداد شرکت کنندگان گروه علوم ریاضی و فیزیک باتوجه به اهمیت علوم پایه و بنیادین و نیاز مبرم کشور به تولید زیر ساخت ها می تواند نگران کننده باشد.
دکتر نیلی یکی از امکان های شغلی دانشجویان علوم پایه آموزش و پرورش دانست و اظهار داشت: حالا که تنها مسیر ورود به آموزش و پرورش دانشگاه فرهنگیان است ضمن تشکر از این دانشگاه که از ظرفیت سایر دانشگاه ها برای تامین نیاز خود به خوبی بهره برد امید است که تمهیدات بیشتری مانند بورسیه نمودن سایر دانشجویان در رشته های مورد نیاز امکان ورود نخبگان دانشگاهی در علوم پایه و آموزش وپرورش بیش از گذشته فراهم گردد که هم به نفع آموزش و پرورش و هم توسعه علوم پایه خواهد بود که از دیگر عوامل افزایش بودجه پژوهش در زمینه علوم پایه و بنیادی است که نیاز است به توجهات بیشتر از طرف دانشگاه های مسئول دارد.
رئیس دانشگاه تهران اشاره کرد: دانشگاه ها در طول این مدت کوتاه به خوبی نشان دادند که از توانمندی های بسیار بارز و غنی برخوردار می باشند و دانش آموختگان آنها در حوزه های مختلف همچون در چارچوب شرکت های دانش بنیان خدمات بیسار مفیدی در مقابله با ویروس کرونا ارائه نمودند. که شاید یکی از بارزترین عملکرد دانشگاه ها ارائه دروس به روش مجازی بود.
به گفته وی، دانشگاه تهران دقیقا از روز دوم پس از تعطیلی آموزش حضوری برنامه های آموزشی خودرا به شیوه مجازی و با پوشش ۷۰ درصدی آغاز نموده و آنرا به سرعت و به کیفیت قابل قبول رسانده و خوشبختانه تا به امروز کلیه کارهای آموزشی و پژوهشی با کیفیت قابل قبول ادامه دارد.
وی اشاره کرد: اقدام باارزش دولت در اختیار قرار دادن اینترنت رایگان توسط اپراتورها و برخی تامین کنندگان اینترنت تا اختتام خرداد ماه تحمل شرایط را برای دانشجویان راحت کرد در ترم جاری که آموزش ها همچنان به صورت مجازی است تقاضای دانشگاه ها خصوصاً دانشجویان و خانواده های آنها در اختیار قرار دادن اینترنت رایگان جهت استفاده از سامانه های آموزشی دانشگاه ها است.
وی تاکیدکرد: عدم دسترسی به اینترنت رایگان برای دانشجویان باتوجه به حجم برنامه های آموزشی بار سنگین مالی به دوش آنها خصوصاً دانشجویان کم بضاعت می گذارد که می تواند سبب اختلال در یادگیری دانشجویان شود. نگرانی مشترک همه کشورهای جهان در امر آموزش الکترونیکی را ایجاد خواهدنمود.
نیلی اشاره کرد: دانشگاه و سایر حوزه ها هم اهتمام در انجام مسئولیت های اجتماعی و امر پژوهش و فناوری در حوزه مقابله با شیوع ویروس و تاب آوری اجتماعی داشتند در کنار بررسی ومطالعات برای تحلیل و ارائه چاره مناسب در مسائل اقتصادی، اجتماعی، روان شناختی... دانشگاه های تهران وعلوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و با پیتشبانی ستاد امام صندوق نواوری وشکوفایی ریاست جمهوری ۷ کارگروه علمی و تخصصی تشکیل دادند و به دستاوردهای نوآورانه گاهی بی نظیری در سطح ملی، بین المللی مانند تشخیص بی درنگ ویروس کرونا با کارآزمایی ۹۷ درصد رسیدند.
نیلی خواهان تشکیل یک کمیته ملی پژوهش و فناوری در حوزه مقابله با ویروس کرونا برای ایجاد شبکه ملی متشکل از همه امکانات تخصصی، علمی و فناوری کشور در سایر امکانات پشیتبانی درمانی و مالی شد و اظهار داشت: در این شرایط میتوان دستاوردهای عظیم تری برای کشور در حوزه مقابله با کرونا کسب نمود در واقع تشکیل این کمیته مدتها پیش توسط دانشگاه تهران پیشنهاد ولی مورد توجه قرار نگرفت.
وی در آخر به موضوع پیش نویس لایحه اصلاح قانون مالیات هایمستقیم اشاره کردو اظهار داشت: موارد پیشنهادی از طرف وزیر علوم ارائه شده به نظر میرسد باوجود اهمیت و جایگاه پژوهشهای کاربردی و کارهای شرکتهای دانش بنیان در لایحه پیشنهادی این مورد مورد توجه و پشتیبانی قرار نگرفت و نسبت به گذشته عقب گرد هم داشتنه است بدین سبب ضمن تاکید بر اهمیت قانون اصلاح مالیات ها تقاضای دانشگاه ها توجه کافی به پیشنهادات دکتر غلامی وزیر علوم اعمال آنها در لایحه است.از فرصت دادن به جوانان در عرصه های مدیریتی دریغ نفرمایید
دکتر ایزد محمدخواجه دبیر حقوقی شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت و دبیرکل شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن تشکر از ایثار کادر درمان، پزشکان، دستیاران، کارورزان، پرستاران، داروسازان، دندان پزشکان و مجموعه کادر درمان اظهار داشت: بحران کرونا نشان داد کادر درمان، پزشکان، پرستاران حتی در مقاطع دانشجویی و کارورزی آماده ایثاراند.
وی اشاره کرد: آقای رئیس جمهور، مسئولین آیا می دانید پرداختی دستیاران، کارورزان و عزیزان پرستاری سال های سال است ثابت مانده است، آیا می دانید این پرداختی نه بعنوان حقوق و حق الزحمه بلکه بعنوان کمک هزینه با منت پرداخت می شود و آیا می دانید نخبگان علمی کشور عزیزمان ایران حتی امکان تامین هزینه های ابتدایی زندگی را ندارند.
دبیر حقوقی شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت افزود: جناب آقای رئیس جمهور، جناب دکتر ستاری معاونت علمی ایشان، بعنوان دبیر حقوقی شورای صنفی وزارت بهداشت، بعنوان دبیرکل شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی تهران و به نمایندگی از برادران و خواهران عزیزم در دانشگاه تهران صبحت می کنم آیا می دانید فارغ التحصیلان این دو دانشگاه برتر هر ساله چند درصد از کشور مهاجرت کرده و به اصطلاح فرار مغز می شوند؟ امیدوارم بدانید.
محمدخواجه اظهار داشت: جناب آقای رئیس جمهور تاکید کرده است بر ازدواج دانشجویی، سوال من از شما و سایر مسولین زیربط آیا حداقل های رفاهی برای زوج های جوان فراهم است؟ کمترین آن خوابگاه های متاهلی، آیا می‍ دانید خوابگاه های ما امکان پذیرش حتی یک زوج جوان ندارد؟ آیا می‍ دانید از ساخت خوابگاه های دانشگاه علوم پزشکی تهران ۵۰ سال می گذرد؟
به گفته وی؛ لازم است نقدی جدی داشته باشم بر افزایش بی رویه ظرفیت ها و سهمیه های ناعادلانه که هر ساله در پذیرش دانشجویان اعمال می شود.
جناب آقای رئیس جمهور آیا دانشگاه ها و خوابگاه ها بستر کافی برای افزایش ظرفیت دارند.
محمدخواجه اشاره کرد: با گذشت ۷ ماه از بحران کرونا هنوز هیچکدام از بسترهای آموزش مجازی زیر مجموعه وزارت بهداشت رایگان نشده است،
به داد دانشجویان علوم پزشکی در هزینه های سرسام آور اینترنت برسید. از رئیس جمهور و کلیه مسئولین دانشگاهی خواهش می کنم از فرصت دادن به جوانان در عرصه های مدیریتی دریغ نفرمایید، به والله ضرر نخواهید کرد.
منبع:

1399/06/24
13:48:34
5.0 / 5
1712
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
دانلود عکس