مدیر كل فرهنگی وزارت بهداشت اعلام كرد

فعالیت داوطلبانه 5000 دانشجوی علوم پزشكی در زمینه مقابله با كرونا

فعالیت داوطلبانه 5000 دانشجوی علوم پزشكی در زمینه مقابله با كرونا

به گزارش دانلود عكس مدیر كل فرهنگی وزارت بهداشت در نشست شورای مركزی مجمع كانون های هلال احمر دانشگاه های علوم پزشكی عنوان كرد: علاوه بر انترن ها و رزیدنت ها كه بطور مستقیم درگیر مقابله با كرونا بودند و در این عرصه زحمات زیادی را متحمل شدند، بیش از 5000 دانشجوی علوم پزشكی به صورت داوطلبانه در كارهای مقابله با كرونا حضور پیدا كردند. دانشجویان علوم پزشكی در زمینه مقابله با بحران همیشه داوطلب بوده اند.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر حسن زائری لطف در نشست شورای مرکزی مجمع کانون های هلال احمر دانشگاه های علوم پزشکی ضمن بیان این مطلب، درباره فعالیتهای اداره کل فرهنگی اشاره کرد: گستردگی فعالیتهای فرهنگی در دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور رسالت اداره کل فرهنگی را دشوار می کند. ما در دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور ۲۴۰ هزار دانشجو داریم و در میان نهادهای دانشجویی سراسر کشور بیش از ۷۰۰ کانون فرهنگی، حدود ۸۰۰ انجمن علمی، ۱۶۸ تشکل اسلامی و ۱۲۰۰ نشریه وجود دارد. در ۱۶ سفر استانی که دکتر لاری به دانشگاه ها رفتند، دانشجویان درباره سلیقه ای عمل کردن در زمینه پشتیبانی از نشریات دانشجویی اتفاق نظر داشتند. ما کوشیدیم هم با کمک مالی در حوزه رفاهی و تجهیز فضاهای فرهنگی و هم با ایجاد سامانه نشریات و کانون های فرهنگی این مشکلات را مرتفع نماییم.
مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به کمک ۳۰ میلیارد ریالی وزارت بهداشت برای تجهیز فضاهای فرهنگی درون دانشگاهی عنوان کرد: لازمه حضور در فعالیتهای فرهنگی فراهم کردن عرصه مناسب برای فعالیت است تا دانشجویان بتوانند فعالیتهای علمی و تشکیلاتی خودشان را داشته باشند و آزادانه نقطه نظرات خودرا بیان کنند. برای فراهم کردن بستر مناسب برای فعالیت فرهنگی نیازمند فعالیت در دو عرصه سخت افزاری و نرم افزاری هستیم. در ابتدا دانشجویان باید برای فعالیتهای فرهنگی فضای مناسبی داشته باشند و لازم است متناسب با آن تجهیزات مناسبی در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار دهیم تا مشارکت حداکثری دانشجویان محقق شود و دانشجویان با طیب خاطر بتوانند در این حوزه دست به فعالیت بزنند.
وی درباره حضور دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی در فعالیتهای مربوط به کرونا عنوان کرد: علاوه بر انترن ها و رزیدنت ها که بطور مستقیم درگیر مقابله با کرونا بودند و در این عرصه زحمات زیادی را متحمل شدند، بیش از ۵۰۰۰ دانشجوی علوم پزشکی به صورت داوطلبانه در فعالیتهای مقابله با کرونا حضور پیدا کردند. "پویش دانشجویی مقابله با کرونا" در دانشگاه ها اتفاقات بسیار مثبتی را رقم زد. این تجربه مؤثر، ما را بر آن داشت که با محوریت خود دانشجویان، تکنیک ها و شرایط عمومی حضور در بحران ها را تهیه و تدوین و همین طور اصول فنی و تکنیکی دانشجویان علوم پزشکی را در این کار روشن نماییم.
زائری لطف دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی را جزو نخستین گروه های داوطلب در مواقع بروز بحران دانست و اظهار داشت: تشکل ها، کانون های فرهنگی و انجمن های علمی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی در زمینه مقابله با بحران همیشه داوطلب بوده اند. تلاش داریم با برگزاری دوره های آموزشی و تدوین «هندبوک مداخله در بحران»به این کوشش های داوطلبانه انسجام ببخشیم.
مشارکت گسترده کانون های هلال احمر در سازمان جوانان هلال احمر
اشکان کاظمی دبیر مجمع کانون های هلال احمر وزارت بهداشت و عبدالوهاب ولی پور نائب دبیر مجمع کانون های هلال احمر وزارت بهداشت در این مراسم درخواست هایی از معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و رئیس سازمان جوانان هلال احمر داشتند. اختصاص فضای فیزیکی به کانون هلال احمر در دانشگاه های علوم پزشکی، شفاف سازی معیارهای اعزام نیرو به مجامع بین الملل، بهره گیری از پژوهشگران برتر دانشگاه های علوم پزشکی، تخصصی کردن دوره های آموزشی و کارگاه های کمک های اولیه، درخواست کارت برای بهره گرفتن دبیران و نائب دبیران مجمع کانون های هلال احمر از امکانات فرهنگی و ورزشی هلال احمر، در نظر گرفتن بسته های حمایتی از دبیران کانون و... همچون مهم ترین خواسته های مطرح شده در این جلسه بود.
همین طور مقرر شد کانون های هلال احمر از طرف جمعیت جوانان سازمان هلال احمر از نظر چادر و کیف کمک های اولیه تجهیز شوند.
اختصاص فضای فیزیکی به کانون هلال احمر در دانشگاه های علوم پزشکی، شفاف سازی معیارهای اعزام نیرو به مجامع بین الملل، بهره گیری از پژوهشگران برتر دانشگاه های علوم پزشکی، تخصصی کردن دوره های آموزشی و کارگاه های کمک های اولیه، درخواست کارت برای بهره گرفتن دبیران و نائب دبیران مجمع کانون های هلال احمر از امکانات فرهنگی و ورزشی هلال احمر، در نظر گرفتن بسته های حمایتی از دبیران کانون و... همچون مهم ترین خواسته های مطرح شده در این جلسه بود
کاظمی تصریح کرد: آموزش داوطلبان و دبیران کانون های هلال احمر بعنوان سفیران اهدای خون، مشارکت گسترده کانون های هلال احمر در سازمان انتقال خون همچون درخواست های شورای مرکزی مجمع کانون های هلال احمر دانشگاه های علوم پزشکی از مدیر داخلی سازمان انتقال خون بود.
دبیر مجمع کانون های هلال احمر وزارت بهداشت با اشاره به انعقاد تفاهم نامه مشترک بین سازمان جوانان جمعیت هلال احمر و معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در هفته هلال احمر توضیح داد: در جریان این تفاهم نامه درخواست هایی عنوان شد و قول هایی به ما داده شد که مهمترین آنها عبارتند از: عضویت دانشجویان علوم پزشکی در تیم های BHCU هلال احمر، تجهیز کل کانون های هلال احمر دانشگاه های علوم پزشکی کشور به چادر امدادی و کیف کمک های اولیه و کاور، اختصاص باکس تخصصی در سایت سازمان جوانان هلال احمر برای مجمع و اختصاص فضای فیزیکی مستقل برای کانون ها.
نائب دبیر مجمع کانون های هلال احمر وزارت بهداشت نیز عنوان کرد: استفاده از کارت های باشگاه های هلال احمر و امکانات تفریحی و تصویب طرح تقدیر از کانون های برتر به صورت سالیانه همچون درخواست های مورد موافقت در جریان این جلسه بود.
دانشجویان علوم پزشکی پرچم هلال احمر را در دانشگاه ها بلند کردند
قائم مقام و معاون دانشجویی و جوانان سازمان جوانان هلال احمر ضمن ابراز خرسندی از حضور در این نشست بیان کرد: ۱۹ سال پیش من با لباس کانون های دانشجویی فعالیتم را در سازمان جوانان آغاز کردم و ماهیت فعالیتهای دانشجویی را درک می کنم. بتازگی بازدیدی از دانشگاه اردبیل داشتم و کانون علوم پزشکی اردبیل را بسیار فعال و منسجم یافتم. بلافاصله تلاش کردم تا با وزارت بهداشت وارد تعامل شوم که اگر ۴۰ کانون شبیه کانون اردبیل در کشور وجود داشته باشد، باید کاری گسترده و منضبط در این عرصه انجام داد.
دکتر سیدعلی منیری با اشاره به این که سازمان جوانان هلال احمر در زمینه همکاری با کانون های هلال احمر دانشگاه های علوم پزشکی ثابت قدم است، عنوان کرد: زندگی حرفه ای و خانوادگی من مرهون کانون دانشجویی هلال احمر است و اگر در این بخش کمک هایی داشته باشم در واقع احترام گذاشتن به ارزش های خودم به حساب می آید. باید برای رفع موانع و ارائه تسهیلات کارهای اولیه را انجام دهیم و به سرعت از حداقل ها فاصله بگیریم. دانشجویان فعال در کانون ها و مجامع هلال احمر پرچم ما را در دانشگاه ها بلند کردند.
وی همچین اشاره کرد: ما باید با همکاری و برگزاری جلسات منظم به نقشه راه مشترک برسیم تا یکی از اهداف هلال احمر که تسکین آلام بشری است، محقق شود. آماده ایم برای دو ترم تحصیلی و باتوجه به اقتضائات کرونا زمینه را برای بخش های هویتی، توانمندسازی و... را فراهم نماییم.
برای خون گیری نیرو کم داریم و نیازمند کمک دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی هستیم
مدیر داخلی روابط عمومی سازمان انتقال خون نیز در صحبت های کوتاهی درباره زمینه مشترک برای برقرار تفاهنامه بین معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و این سازمان اظهار داشت: در مواقعی مانند شیوع کرونا سازمان انتقال خون می تواند از دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی استفاده نماید. در این شرایط برای خون گیری نیرو کم داریم و این هم افزایی می تواند مفید فایده باشد.
مرجان فقیری اضافه کرد: تربیت افراد برای اهدای خون نیز زمینه خوبی برای فعالیت مشترک است. ما بنا داریم در سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۴۰۰ سفیر اهدای خون معرفی نماییم که در این حوزه دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی بسیار اثرگذار خواهند بود.
مجمع هلال احمر در آذرماه سال قبل موفق به ستاندن مجوز رسمی گردید. دریافت این مجوز با همت و تلاش دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و مرحوم حجت الاسلام محمدمهدی صالحی معاون وقت فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری صورت گرفت. این مجمع در زمینه «پویش سهم من» برای پشتیبانی از دانشجویان نیازمند و فعالیت در امتداد مقابله با ویروس کرونا نقش فعال و پررنگی ایفا کرده است.
به گزارش مفدا، اعلام آمادگی کانون های هلال احمر علوم پزشکی باتوجه به شیوع کرونا طی نامه ای خطاب به دکتر سعید نمکی، کارگاه توانمندسازی دبیران و نایب دبیران به صورت وبینار، برگزاری مسابقه اینستاگرامی به مناسبت هفته جهانی هلال احمر ویژه دانشجویان سراسر کشور، ایجاد ربات تلگرامی پویش دانشجویی اهدای خون با عنوان «قرار مهربانی»، تقدیر و تشکر از ۱۹ معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی، زمینه سازی برای انعقاد تفاهم نامه مشترک بین سازمان جوانان جمعیت هلال احمر و معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت قسمتی از فعالیتهای این مجمع در ماه های گذشته و همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور بوده است.
منبع:

1399/06/24
23:30:04
5.0 / 5
1604
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
دانلود عکس