بیانیه انتقادی انجمن زبان فارسی درباره اقدام آموزش و پرورش

بیانیه انتقادی انجمن زبان فارسی درباره اقدام آموزش و پرورش

انجمن (استادان) زبان و ادبیات فارسی در انتقاد از اقدام وزارت آموزش و پرورش و آن چه «احراز شرایط نامتعارف برای تصدی دبیری زبان و ادبیات فارسی» عنوان كرده، اطلاعیه ای صادر كرده است.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، این انجمن در متن بیانیه خود که در روز دوشنبه (۲۴ شهریورماه ۹۹) منتشر نموده، آورده است: «در آستانه بزرگداشت روز شعر و ادب فارسی و در اقدامی ناباورانه و نسنجیده در دفترچه آزمون استخدامی کشوری متنی منتشر گردید که نگرانی و اعتراض جمع زیادی از استادان، معلمان، دانش آموختگان و دانشجویان زبان و ادبیات فارسی را باعث شد.
بر مبنای دفترچه راهنمای این آزمون، برای احراز شغل دبیری رشته زبان و ادبیات فارسی، دارندگان مدارک سطح ۲ و ۳ حوزه با دانش آموختگان کارشناسی و کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی از نظر تخصص در حوزه زبان و ادبیات فارسی برابر دانسته شده اند تا سند دیگری باشد بر مظلومیت معیار تخصص آن هم در رشته زبان و ادبیات فارسی در آموزش و پرورش.
انجمن علمی (استادان) زبان و ادبیات فارسی به نمایندگی از استادان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه های کشور ضمن محکوم کردن قاطع این اقدام، از وزارت آموزش و پرورش می خواهد نسبت به اصلاح بند مذکور، اقدام مقتضی و عاجل انجام دهد.
ای کاش متولیان امور در این وزراتخانه از اشتباهات گذشته درس می گرفتند و قبل از اتخاذ چنین تصمیمی به تبعات فرهنگی و آموزشی و عواقب ناگوار آن هم می اندیشیدند.
ای کاش این کارگزاران دلسوز، پاسخ خردپسندی برای این پرسش می آوردند که چگونه می شود برای احراز سمت دبیری ادبیات فارسی، دانش آموخته کارشناسی ارشد ادبیات فارسی که نزدیک به ۲۰۰ واحد درسی در رابطه با رشته را گذرانده و رساله نوشته است، با عزیزانی که درس های تخصصی رشته زبان و ادبیات فارسی را نخوانده اند، برابر دانست؟
این متولیان کاردان، برخلاف تاکیدات و رهنمودهای مقام معظم رهبری در مورد اهمیت زبان و ادبیات فارسی و لزوم توجه به آن و بی تفاوت به مندرجات اسناد بالادستی نظام (نقشه جامع علمی کشور، سند تحول راهبردی علم و فناوری و برنامه پنجم توسعه) درباره آموزش و گسترش زبان فارسی، با اقداماتی از این دست، به قلع و قمع آموزش روشمند و تخصصی زبان فارسی در مدارس کمر بسته اند.
بدون شک ادامه چنین اقداماتی نه تنها باعث کم رنگ شدن زبان و ادبیات فارسی در مدراس خواهد شد که انگیزه و اشتیاق جوانان را برای تحصیل دانشگاهی و کسب تخصص علمی در رشته ای که مبنای هویت ملی، زبانی و فرهنگی ایرانی ها است بر باد خواهد داد.
این تصمیم نسنجیده سبب شده در این وانفسای نبود شغل مناسب، همین کورسوی امید هم از دانش آموختگان پرشمار و مظلوم رشته زبان و ادبیات فارسی دریغ شود و موجی از یاس و اندوه و حرمان وجودشان را فراگیرد.
وقتی معنای تخصصی بودن رشته های دانشگاهی با تصمیم نامعقول و غیرکارشناسانه جماعتی همه چیزدان، از معنا و اعتبار می افتد، دیگر این همه آموزش و تتبع و پژوهش به چه کار می آید؟ استادان این رشته که متاع شان به ثمن بخس در چهار سوق منفعت طلبی و بی تمییزی عده ای کارناشناس کارنابلد حراج شده، دیگر با چه استدلالی دانشجویان شان را به لزوم خواندن ده ها درس تخصصی برای آماده شدن در تدریس درس های زبان و ادبیات فارسی ترغیب و تشویق کنند؟
انجمن (استادان) زبان و ادبیات فارسی بار دیگر در پاسداشت زبان و ادبیات فارسی و در دفاع از منافع دانش آموختگان این رشته، این تصمیم نسنجیده را محکوم کرده، از وزارت آموزش و پرورش مصرانه می خواهد با در نظر گرفتن مصالح عالی نظام آموزشی و در دفاع از جایگاه زبان و ادبیات فارسی، با صدور اطلاعیه ای نسبت به لغو تصمیم مذکور اقدام نماید و از تداوم تبعات و اعتراض های بیشتر استادان، معلمان، دانشجویان و دوستداران زبان و ادب فارسی به این تصمیم ناروا جلوگیری کند.»
منبع:

1399/06/25
12:48:41
5.0 / 5
1706
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس