یك خوابگاه نشینی پرحاشیه

یك خوابگاه نشینی پرحاشیه

به گزارش دانلود عكس مركزی باز هم صدای شكایت دانشجو! این دفعه نه از مشكلات آموزش مجازی خبری هست و نه از بلاتكلیفی دانشجویان برای امتحانات دانشگاه؛ این دفعه صدای اعتراض از سمت و سوی خوابگاه های خصوصی به گوش می رسد كه گویا در ازای مدتی كه دانشگاه ها و خوابگاه های دانشجویی به دنبال انتشار كرونا تعطیل بوده اند، از دانشجو طلب پرداخت هزینه خوابگاه را كرده اند!اسفند ماه سال قبل بود که در گزارشی با عنوان "جلوگیری از انتشار کرونا دانشجویان خوابگاهی اراک را به دردسر انداخت! " مشکلات دانشجویان خوابگاهی اراک که بعد از اعلام تعطیلی دانشگاه ها به منظور پیشگیری از انتشار ویروس کرونا باید راهی خانه می شدند و همین تعجیل مشکلاتی را برای آنها بوجود آورده بود، پیگیری کردیم.

دانشجویان خوابگاهی در آن زمان مدعی شده بودند مالکین خوابگاه های خصوصی برای تخلیه هرچه زودتر دانشجویان از خوابگاه ضرب الاجل مشخصی تعیین کرده اند و به آنان مهلت داده اند تا ساعت ۱۲ شب همان روزی که خبر اعلام تعطیلی دانشگاه های استان مرکزی اعلام شده بود، خوابگاه را ترک کنند.

این مشکل باآنکه با پیگیری ایسنا و قول مساعد مسئولین دانشگاهی تا حدودی برطرف شد و فرصت بیشتری برای تخلیه خوابگاه های دانشجویی در اختیار دانشجویان قرار داده شد، اما خبری که به تازگی در مورد ضرورت پرداخت ۸۰ درصد از شهریه خوابگاه های خصوصی اراک انتشار یافت، باردیگر صدای اعتراضات دانشجویان را بلند کرد و یادآور مشکلات خوابگاه های دانشجویی برای دانشجویان شد.

بنابر رایزنی دانشگاه اراک بعنوان کمیته نظارت و ارزیابی دانشگاه های غیر دولتی استان مرکزی، دانشجویانی که در خوابگاه های خصوصی سکونت دارند باید شهریه خوابگاه محل سکونت خویش را با احتساب تخفیف ۲۰ درصدی پرداخت کنند.

معاون دانشجویی دانشگاه صنعتی اراک قبلا در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اعلام نموده بود بنابر توافق دانشگاه اراک بعنوان کمیته نظارت و ارزیابی خوابگاه های غیر دولتی استان مرکزی با خوابگاه داران خصوصی اراک، دانشجویان ملزم به پرداخت ۸۰ درصد از شهریه خوابگاه های خصوصی محل سکونت خود شده اند و ۲۰ درصد باقی مانده هم به علت عدم صرف هزینه های جاری از قبیل آب، برق و گاز، به دانشجویان تخفیف داده شده است!

شبی ۸۰ هزار تومان!

اما این مورد زمانی جالب تر می شود که بدانید این تصمیم در حالی گرفته شده است که بر مبنای زمان رسمی شروع کلاس های دانشگاهی، دانشجویان تنها در حدود یک هفته الی ۱۰ روز در خوابگاه های خود اسکان داشته اند و بعد از اعلام تعطیلی دانشگاه ها، تا به امروز هیچ دانشجویی اجازه اسکان در خوابگاه های دولتی و غیر دولتی را نداشته است. اعلام این خبر سبب شکل گیری موج اعتراضات دانشجویان نسبت به این تصمیم شد و پای شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه های اراک و صنعتی اراک را به این مورد باز کرد. موضوعی که به نظر می آید این دفعه به آسانی گذشته قابل حل نیست و دانشجو هیچ جوره قصد ندارد در مقابل این اقدام که آنرا ظالمانه می داند، کوتاه بیاید.

از آنجا که نرخ شهریه خوابگاه های خصوصی در استان مرکزی بنا بر اعلام شورای نظارت و ارزیابی خوابگاه های خصوصی استان در ترم جاری حدود ۸۰۰ هزار تومان است، با فرض اینکه یک دانشجو به مدت یک هفته در خوابگاه مستقر بوده، باید در ازای این مدت و با احتساب تحفیف ۲۰ درصدی ۶۴۰ هزار تومان به مالک خوابگاه پرداخت کند. اگر مبلغ صد هزار تومان ودیعه را هم از این مبلغ کسر نماییم، با یک حساب و کتاب ساده مشخص می شود هر شب برای این دانشجو حدود ۸۰ هزار تومان آب می خورد! البته این مبلغ برای یکی از خوابگاه های تحت قرارداد دانشگاه صنعتی اراک است و برای دانشجویان دانشگاه اراک این مبلغ تا شبی ۹۰ هزار تومان هم افزایش می یابد!همین مهم سبب شد پای درد و دل برخی از دانشجویانی که ترم جاری در خوابگاه های غیر دولتی استان سکونت داشتند، بنشینم و از مشکلات و دغدغه هایشان آگاه شوم.

احسان از دانشجویان ورودی ۹۵ دانشگاه صنعتی اراک است و از آغاز تحصیل خود در خوابگاه پسرانه شهرک حافظیه اراک سکونت دارد. او در اینباره به ایسنا اظهار داشت: مشکلات و ماجراهای عجیب و غریب دانشجو و خوابگاه های خصوصی مبحث جدیدی نیست و تا دلتان بخواهد در این زمان از این مشکلات داشته ایم، اما این ادعا که دانشجو با وجود اقامت یک هفته ای خود در خوابگاه باید ۸۰ درصد از کل شهریه را پرداخت کند واقعا قابل قبول نیست، آن هم با آن وضعی که ما را از خوابگاه بیرون کردند و حتی فرصت جمع کردن وسایلمان را به ما ندادند!

دانشجویان از میزان شهریه تعیین شده از جانب مالکین خوابگاه های خصوصی به شدت گلایه دارند و پرداخت چنین مبلغی را در شرایطی که اغلب کسب و کارها به دلیل شیوع کرونا تعطیل بودند، نقض کامل حقوق دانشجو می دانند و خواهان حل این مشکل هستند.

این دانشجو در ادامه اضافه کرد: اینکه وسایل ما الان در خوابگاه است، قبول! اما من به شخصه اگر می دانستم مقرر است چنین ظلمی در حقم بکنند وسایلم را کامل از خوابگاه بر می داشتم که امروز مجبور نباشم به بهانه اشغال فضای اتاق و بودن وسایلم در خوابگاه این هزینه را بپردازم. وضع خوابگاه دار با نگرفتن این هزینه از دانشجو تغییر چندانی نمی کند، اما تأمین همین مبلغ برای برخی دانشجویان مشکل است و مطمئنا عده ای همچون خود من توان پرداخت این هزینه را ندارند.

مطالبه شهریه خوابگاه نقض کامل حقوق دانشجوست

پیام دانشجوی دیگریست که از سال ۹۶ در همین خوابگاه سکونت دارد. او در این باره به ایسنا اظهار داشت: به نظر من کل شهریه خوابگاه که حدود ۸۰۰ هزار تومان است هم در قبال امکانات و خدماتی که خوابگاه عرضه می دهد ارزش پرداخت ندارد، حالا چرا باید از ما انتظار داشته باشند در ازای یک هفته ای که در خوابگاه بودیم ۸۰ درصد این مبلغ را پرداخت کنیم؟ در شرایطی که خیلی از کسب و کارها تعطیل شده اند و بیشتر از هر زمانی باید مراعات مردم را کرد، دریافت چنین مبلغی از دانشجو عین بی انصافی و نقض کامل حقوق دانشجو است.

با پیگیری خبرنگار ایسنا در نهایت مشخص شد این مورد با ارسال نامه ای از سوی شوراهای صنفی دو دانشگاه دولتی بزرگ استان به نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی و همینطور روسای دانشگاه های اراک و صنعتی اراک هم پیگیری شده است که تصویر زیر، متن نامه ارسالی به نمایندگی از دانشجویان این دو دانشگاه را نشان داده است.


متن نامه ارسالی به نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی


منبع:

1399/03/21
11:42:05
5.0 / 5
2739
تگهای خبر: آموزش , اقامت , خدمات , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
دانلود عکس