رییس مركز قرآن و عترت وزارت بهداشت تاكید كرد

لزوم تشكیل انجمن های علمی قرآن و حدیث در دانشگاه های علوم پزشكی

لزوم تشكیل انجمن های علمی قرآن و حدیث در دانشگاه های علوم پزشكی

رئیس مركز قرآن و عترت وزارت بهداشت بر اهمیت تشكیل ˮانجمن های علمی قرآن و حدیثˮ در سطح دانشگاه های علوم پزشكی كشور تاكید كرد و بیان داشت: حوزه فعالیتی كانون های قرآن و عترت بیشتر فرهنگی، تبلیغی و ترویجی است، شكل گیری انجمن های علمی قرآن و حدیث با گرایش به سمت اساتید قرآنی و اساتیدی كه در رشته های بین رشته ای فعال می باشند، به ما كمك خواهد نمود تا زمینه ساز حركت عظیم ˮكمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآن در نظام سلامتˮ باشیم.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر روح الله محمدعلی نژاد عمران رئیس جدید مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت در نخستین حضور خود در جمع دانشجویان عضو مجمع کانون های قرآن و عترت دانشگاه های علوم پزشکی کشور، با بیان این که متأسفانه در مجامع دانشجویی کمتر با ساختار تشکیلاتی مواجه می شویم، اظهار داشت: در این عرصه دانشجویان بیشتر بر روحیه جهادی تاکید دارند و این مسیر در ساختار اجرایی هم نفوذ می کند، من فکر می کنم نیاز است این فعالیت ها تشکیلاتی دیده شود تا کار بهتر پیش برود.
وی در ادامه با بیان این که اهمیت فعالیتهای فرهنگی در دانشگاه ها واضح و مبرهن است، خاطرنشان کرد: در دوره کرونا که فضای جامعه و بخصوص دانشگاه ها آن نشاط و حضور قبل را ندارد، این فعالیتهای فرهنگی است که می تواند فضا را از رخوت بوجود آمده بیرون بکشد. در این میان فعالیتهای قرآنی و دینی می تواند نشاط معنوی مورد نیاز محیط دانشگاهی شامل دانشجویان، کارکنان و اعضای هیأت علمی را ایجاد کند که اگر از این ظرفیت استفاده نشود، فضا برای فعالیتهایی که جای آن در دانشگاه نیست، باز خواهد شد.
کانون های قرآن و عترت پیشانی فعالیتهای فرهنگی در دانشگاه ها هستند
رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت افزود: کانون های قرآن و عترت پیشانی فعالیتهای فرهنگی در دانشگاه ها هستند و با مدیرت دانشجویان فعال در این عرصه همچون مجمع کانون های قرآن و عترت وزارت بهداشت می توان از فضای بوجود آمده بهره لازم را برد.
علی نژاد با بیان این که باید کمک نماییم دانشجویان وارد عرصه قرآن و عترت شوند، تصریح کرد: تشکیل کمیته ساختارسازی و تشکیلات در کانون های قرآن و عترت که در عرضه گزارش مجمع بیان شد تا اندازه ای دغدغه من را در این عرصه رفع خواهد نمود اما باید تلاش نماییم فعالیتهای در حال انجام دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی آنها زمین نماند و نخ تسبیح فعالیت ها حفظ شود.
این مقام مسؤول خاطرنشان کرد: امیدوارم کمیته ساختارسازی و تشکیلات مجمع کانون های قرآن وعترت وزارت بهداشت مانع از این گسست شود و ما با خاتمه تحصیلات دانشجویان فعال در حوزه قرآن و عترت، با تعطیلی و به رختکن رفتن این کانون و این حوزه فعالیتی روبه رو نشویم. به واقع امید من در فضای دانشگاهی به کانون های قرآن و عترت دانشگاه ها است و همینطور در ادامه عزیزان ما در کانون های مذهبی و دیگر کانون ها هم دیده می شوند.
وی با بیان این که ما آبروی خویش را از قرآن گرفته ایم و اعتقاد داریم باید در این راه خدمت و ادای دین کرد، خاطرنشان کرد: ما باید در خدمت قرآن باشیم و از فرصت کوتاه خدمت بهره ببریم، در این راه اشاعه قرآن در میان دانشجویان و دانشگاه های علوم پزشکی و محیط های درمانی هم بسیار مهم می باشد. این اتفاق اگر بنا است رقم بخورد از دوران دانشجویی باید شکل بگیرد به این معنا که دانشجویان متخصص، عالم و در رابطه با حوزه های قرآنی را در دانشگاه ها تعلیم دهیم که این امر به اهتمام شما عزیزان شدنی است و ما هم با همه وجود در خدمت شما هستیم.
رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت با اشاره به برگزاری جشنواره قرآنی هدهد، اظهار داشت: جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت یکی از اصلی ترین برنامه های مرکز قرآن و عترت است که باید برای برگزاری آن از توان دانشجویی استفاده نمود. به اعتقاد من سپردن کار به دست دانشجویان، موفقیت ما را در برگزاری این جشنواره بیشتر می کند. این اتفاق باید با اتحاد کانون های قرآن در دانشگاه های علوم پزشکی و با ایجاد شورای هماهنگی متشکل از تمامی این کانون ها شکل بگیرد تا این پتانسیل فرصتی برای همه باشد.
علی نژاد اظهار داشت: این اتحاد در سطح کشور تحت زعامت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در کشور و با ایجاد شورای هماهنگی فعالیتهای قرآن و عترت بوجود آمده است، که اعضاء در کنار یکدیگر به تقسیم کار می پردازند و تفاوتی ندارد کار توسط کدام ارگان و کانون در حال انجام می باشد. در فضای دانشجویی هم باید این اتحاد و همدلی میان فعالان قرآنی ایجاد شود که مهم انجام کار و نه کننده کار باشد.
تعامل میان کانون های قرآن در دانشگاه ها ایجاد شود
این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه اقامه کردن امر الهی مهم می باشد نه این که چه کسی بنا است کار را انجام دهد، اظهار داشت: در کنار کار تشکیلاتی، فضا برای تعامل بین کانون های قرآن باید در دانشگاه ها ایجاد شود تا برگزاری برنامه های مهمی چون جشنواره قرآن و عترت در این گستره، با تقسیم کار میان کانون های قرانی مختلف صورت گیرد؛ بدین سان علاوه بر تضارب آراء و کمک به برگزاری هر چه بهتر جشنواره، برگزاری و اجرای جشنواره های مهمی از این دست از حالت شکلی، اداری و تکراری خارج می شود.
وی افزود: جشنواره قرآن و عترت ما باید به نحوی برگزار گردد که با دیگر جشنواره هایی که در سطح کشور برگزار می گردند تفاوت داشته باشد. حال سؤال این جا است که آیا اگر ما جشنواره قرآن و عترت را برگزار نکنیم توان قرآنی دانشجویان کاهش می یابد؟ پاسخ خیر است چونکه ارگان های بسیاری این گونه جشنواره ها را برگزار می کنند بر این اساس، ما باید به دنبال برنامه های اختصاصی قرآنی برویم و این تفاوت را ایجاد نماییم.
رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت بر اهمیت تشکیل انجمن های علمی قرآن و حدیث در سطح دانشگاه های علوم پزشکی کشور اشاره نمود و بیان داشت: حوزه فعالیتی کانون های قرآن و عترت بیشتر فرهنگی، تبلیغی و ترویجی است اما انجمن های علمی قرآنی در این میان قدری علمی تر مباحث را دنبال می کنند و از فعالیتهای تبلیغی و ترویجی فاصله می گیرند. به واقع شکل گیری انجمن های علمی قرآن و حدیث با گرایش به سمت اساتید قرآنی و اساتیدی که در رشته های بین رشته ای فعال می باشند، به ما کمک خواهد نمود تا زمینه ساز حرکت عظیم کمیسیون آموزش عالی و پژوهش قرآنی با تاکید بر بهداشت و سلامت شویم.
علی نژاد با بیان این که این مهم می تواند به تحقق مطالعات بین رشته ای کمک شایانی کند، تصریح کرد: در این میان تولیدات علمی به دست آمده از این طریق، در مجلات علمی قرآنی مورد استفاده قرار خواهد گرفت و به ما در تولید علم بر اساس قرآن این گنجینه بی انتها کمک خواهد نمود.
به گزارش مفدا، در این جلسه اعضای مجمع کانون های قرآن و عترت وزارت بهداشت به بیان نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود در مورد فعالیتهای کانون های قرآن و عترت وزارت بهداشت در کمیته های تخصصی این مجمع پرداختند و بر فعالیت منسجم در فضای مجازی در دوران کرونا، پشتیبانی از ایجاد بسترهای لازم فعالیت در این فضا، جذب دانشجویان به فعالیتهای قرآنی و همینطور ارائه گزارشی از فعالیتهای بوجود آمده مجمع امسال پرداختند.1399/07/21
14:32:56
5.0 / 5
1638
تگهای خبر: آموزش , انجمن , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
دانلود عکس