رئیس اداره سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت خبر داد

راه اندازی پویش سلامت روان دانشجویی در دانشگاه های علوم پزشكی

راه اندازی پویش سلامت روان دانشجویی در دانشگاه های علوم پزشكی

به گزارش دانلود عكس رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت از راه اندازی پویش سلامت روان دانشجویی در دانشگاه های علوم پزشكی آگاهی داد و اظهار داشت: هدف این پویش، ارتقای سواد سلامت روان و خودمراقبتی در دوران كرونا بوسیله تولید محتوا تعیین شده است.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر فرهاد طارمیان ضمن بیان این مطلب به برنامه های دانشگاه های علوم پزشکی همزمان با آغاز هفته سلامت روان اشاره نمود و اظهار داشت: از سال ۱۹۹۲ دهم اکتبر هر سال، توسط فدراسیون جهانی بهداشت روان با همکاری سازمان جهانی بهداشت بعنوان روز جهانی سلامت روان نامگذاری شده است. هر ساله این فدراسیون برمبنای حساسیت های موجود و اهمیت برخی موضوعات، شعار خاصی برای این هفته در نظر می گیرد تا توجه مسؤولین و تصمیم گیرندگان حوزه سلامت را در سطح بین المللی به این مساله جلب و آنها را تشویق می کند تا کارهای در رابطه با سلامت روان را حول این محورها برنامه ریزی کنند.
وی افزود: در سال ۲۰۱۹ شعار روز جهانی سلامت روان بر " تمرکز پیش گیری از خودکشی" متمرکز بود و سال قبل تر آن نیز "جوانان و سلامت روان در دنیای در حال تغییر" بعنوان شعار سال برگزیده شد. امسال شعار روز جهانی سلامت روان، «سلامت روان برای همه: سرمایه گذاری بیشتر، دسترسی بیشتر» است. به واقع بررسی ها نشان داده بیماری ها و مشکلات روانی به لحاظ اقتصادی هزینه های گزافی بر اقتصاد جوامع تحمیل می کند و سهم بزرگی نیز در شاخص بار جهانی بیماری ها دارند.

یک چهارم مردم جهان گرفتار یکی از انواع مشکلات روانی هستند
رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت با اشاره به آمار ارائه شده درباب افراد مبتلا به بیماری های روانی در جهان اظهار نمود: برمبنای تخمین های زده شده بین یک چهارم تا یک سوم مردم جهان گرفتار یکی از انواع مشکلات روانی هستند که سبب می شود نزدیک به ۳۵ درصد از بار اقتصادی بیماری ها ناشی از این اختلالات باشد. به بیان دیگر در میان سایر بیماری های غیر واگیر مانند دیابت، سرطان، قلبی و عروقی، بیشترین سهم به لحاظ اقتصادی به بیماری های روانپزشکی اختصاص دارد.
وی اشاره کرد: در دوران شیوع ویروس کرونا در چند ماه اخیر، توجه سازمان جهانی بهداشت به عوارض روانشناختی ناشی از فراگیری کرونا جلب شده است، اظهار داشت: برمبنای محاسبات انجام شده در سطح جهان، برخی اختلالات روانی رو به افزایش است و این نگرانی وجود دارد که ما با سونامی و حجم زیادی از انواع اختلالات روانی روبرو شویم. بین ۱۰ تا ۲۰ درصد از عمر انسان به علت مبتلاشدن به بیماری های روانی کاهش پیدا می کند
طارمیان با اعلان اینکه بطور میانگین مشخص شده است بین ۱۰ تا ۲۰ درصد از طول عمر انسان به علت مبتلاشدن به بیماری های روانی کاسته می شود، اظهار داشت: بر این اساس بعنوان مثال فردی که بنا است ۷۰ سال زندگی سالم داشته باشد ممکنست در صورت مبتلاشدن به اختلالات روانی، حتی تا ۲۰ درصد عمر خودرا در ناتوانی سپری کرده یا به سبب مرگ از دست دهد. این مغایر با تلاش کشورها خصوصا کشورهای توسعه یافته برای ارتقای میزان امید به زندگی در جوامع است.
رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت با اعلان اینکه در دوران شیوع ویروس کرونا در چند ماه اخیر، توجه سازمان جهانی بهداشت به عوارض روانشناختی ناشی از فراگیری کرونا جلب شده است، اظهار داشت: برمبنای محاسبات انجام شده در سطح جهان، برخی اختلالات روانی رو به افزایش است و این نگرانی وجود دارد که ما با سونامی و حجم زیادی از انواع اختلالات روانی روبرو شویم.
وی با اعلان اینکه شرایط بعد از شیوع ویروس کرونا بر فشار روانی و ایجاد بیماری های تهدید کننده سلامت روان موثر بوده است، افزود: خیلی از خانواده ها در دوران شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان داغدار شده اند که امکان سوگواری و تخلیه هیجانات منفی برای این افراد به علت عدم امکان تجمعات و برگزاری آیین های عزاداری وجود ندارد که این خود فشارهای روانی را زیاد می کند. تغییر سبک های زندگی، حضور بیش از حد در منزل، کاهش کارهای اجتماعی، تغییر نوع آموزش های مدرسه ای و دانشگاهی و... نیز بر این فشار روانی افزوده است.
رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت اشاره کرد: در این میان، ساعات طولانی قرار گرفتن اعضای خانواده در منزل و در کنار هم، می تواند تعارضات و رنجش های بین اعضای خانواده را افزایش دهد.
طارمیان در تشریح شعار هفته سلامت روان، اظهار داشت: این شعار تلاش دارد تا برای عموم مردم در هر نقطه ای از دنیا این امکان را فراهم آورد تا با هزینه مناسب، امکان دسترسی راحت به خدمات سلامت روان را داشته باشند. این میسر نمی گردد مگر بوسیله سرمایه گذاری بیشتر. سرمایه گذاری در این مساله عواید اقتصادی خودرا دارد به نحوی که محاسبات نشان میدهد اگر یک دلار برای سلامت روان جامعه سرمایه گذاری کنید تا شش دلار بهره خواهید برد.
وی ضمن بیان اینکه ۸۵ درصد مردم مبتلا به اختلالات روانی در جوامع دارای اقتصاد متوسط و پایین دسترسی لازم به خدمات سلامت روان را ندارند، اضافه کرد: طبق بررسی ها، حتی در جوامعی که درآمد مردم بالا است، ۵۰ درصد افرادی که گرفتار اختلالات روانی هستند به امکانات و خدمات سلامت روان دسترسی ندارند. این عدد در جوامعی که درآمد اقتصادی مردم متوسط یا پایین است به ۸۵ درصد می رسد که این نشان دهنده ضرورت به کارگیری اقدامات فوری دراین زمینه است.
رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت به برنامه های این اداره در هفته سلامت روان اشاره نمود و اظهار داشت: در این هفته دانشگاه های علوم پزشکی کشور در امتداد معرفی ادارات مشاوره و سلامت روان دانشگاه و خدمات در حال ارائه به دانشجویان تلاش می کنند. همین طور تولید محتوای آموزشی درباب سلامت روان و خودمراقبتی برای دانشجویان بوسیله فضای مجازی، برگزاری دوره های آموزشی مجازی سلامت روان ویژه دانشجویان و برگزاری مسابقات مجازی با محوریت سلامت روان در چارچوب های شعر، کاریکاتور، کتابخوانی، عکاسی و داستان کوتاه ویژه دانشجویان از دیگر اقدامات برنامه ریزی شده برای این هفته است. توجه به فعالیت همتایاران سلامت روان و حضور فعال تر آنها در زمینه سلامت روان دانشجویان از دیگر موضوعات مهم و مورد تاکید اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت است.
به گزارش مفدا؛ طارمیان در آخر از ایجاد "پویش سلامت روان دانشجویی" در دانشگاه های علوم پزشکی آگاهی داد و اظهار داشت: هدف این پویش، ارتقای سواد سلامت روان و خودمراقبتی در دوران کرونا بوسیله تولید محتوا به صورت پادکست، موشن گرافی، پوستر و کلیپ و با تاکید بر این محورهای پیشنهادی نظیر مراقبت روانشناختی از خود در دوران اپیدمی، مراقبت های جسمی و تقویت سیستم ایمنی در امتداد محافظت از مبتلاشدن به آنفولانزا و کرونا، مراقبت از سلامت روان در خانواده در زمان بحران، مراقبت از استرس و اضطراب و رعایت اصول بهداشتی و دوری از رفتارهای وسواسی است.
منبع:

1399/07/26
13:56:38
5.0 / 5
1775
تگهای خبر: آموزش , ایمنی , خدمات , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
دانلود عکس