امشب بهترین زمان برای رصد بارش شهابی جباری

امشب بهترین زمان برای رصد بارش شهابی جباری

امشب بهترین زمان برای رصد بارش شهابی جباری در آسمان تاریك و بدون آلودگی نوری است.به گزارش دانلود عکس به نقل از مهر، هرساله بارش شهابی جباری از ۱۰ مهر تا ۱۶ آبان فعال است و در تاریخ ۲۹ و ۳۰ مهرماه به اوج خود می رسد. بارش شهابی جباری را می توان در اوج خود و در آسمان کاملا تاریک از هر جای کشور رصد کرد به طوریکه در شرایط ایده آل در هر ساعت ۲۵ شهاب قابل رصد است.
کانون این بارش صورت فلکی «جبار» است؛ منشا این بارش شهابی، ذرات به جای مانده از دنباله دار «هالی» است که هر ۷۶ سال یکبار از نزدیکی خورشید عبور می کند و ذراتی از آن در فضای اطراف خورشید به جای می ماند.
زمانیکه این دنباله دار از کنار خورشید عبور می کند فشار تابش خورشید سبب می شود که بخش هایی از دنباله دار به صورت ذره هایی ریز از آن جدا شده و در مدار زمین باقی بماند و به جو زمین برخورد کنند.
برای رصد بهتر این بارش شهابی جباری سال جاری لازم است که حتما در آسمان تاریک باشیم و کانون بارش یعنی صورت فلکی جبار را مشاهده نماییم. معمولا مشاهده بارش های شهابی، به عرض جغرافیایی ناظر بستگی ندارد و از هر کجای کره زمین به شرط داشتن آسمانی تاریک و با آلودگی نوری کم می توان این پدیده جذاب را مشاهده کرد.


منبع:

1399/07/28
20:00:10
5.0 / 5
1458
تگهای خبر: مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
دانلود عکس