عاملی خبر داد

بررسی سیاست ها و پلت فرم آموزشی پژوهشی و تربیتی ملی

بررسی سیاست ها و پلت فرم آموزشی پژوهشی و تربیتی ملی

دانلود عكس: جلسه 832 شورای عالی انقلاب فرهنگی امروز به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی اجرا شد.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در انتهای این جلسه پیرامون مصوبات این جلسه اظهار نمود: دستور اصلی این جلسه سیاست ها و برنامه های اقدام سکوی (پلتفرم) آموزشی پژوهشی و تربیتی ملی بود که همه اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی بر اهمیت موضوع توافق داشتند و در جلسه پیرامون لزوم تمرکز آموزش و خدمات پژوهشی و توجه به ابعاد فرهنگی آن در فضای مجازی خصوصاً در شرایط کرونا که بخش زیادی از آموزش و پژوهش کشور به فضای مجازی منتقل شده است بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
عاملی: فضای مجازی یک ابرظرفیت جدید است که در شرایط عادی هم می تواند بهترین کیفیت را در آموزش و پژوهش فراهم کند
وی اشاره کرد: علاوه بر شرایط کرونا که به جهت رعایت فاصله فیزیکی، استفاده از فضای مجازی و آموزش و پژوهش الکترونیک را الزامی کرده است، فضای مجازی یک ابرظرفیت جدید است که در شرایط عادی هم می تواند بهترین کیفیت را در آموزش و پژوهش فراهم آورد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به منطق فضای مجازی که در جلسه مورد بحث قرار گرفت، اظهار داشت: فضای مجازی متفاوت از فضای فیزیکی است و در این فضا زمانی که ما یک ظرفیت را ایجاد می نماییم این ظرفیت قابلیت بهره برداری ملی و جهانی دارد و برخلاف فضای فیزیکی که کلاس در یک فضای فیزیکی و محدود به محیط تشکیل می شود در فضای مجازی امکانات دارای بعد فرامکانی هستند.
عاملی اظهار داشت: در شور اول درباب چگونگی ایجاد همگرایی و هم افزایی در بستر سکوی(پلتفرم) واحد بمنظور حفظ و شکوفایی خلاقیت و نوآوری توامان با بهره بردن از ظرفیت های بخش دولتی، بخش خصوصی و ظرفیت های جهانی مباحثی عنوان شد.
وی افزود: این مساله سه سطح زیرساخت و فناوری، محتوا و خدمات دارد که زیرساخت آن باید در بستر شبکه ملی اطلاعات فراهم گردد و سطوح خدمات و محتوا یک امر توزیع شده ای است که باید از همه ظرفیت ها ملی برای آن استفاده گردد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعلان اینکه در جلسه تاکید بر این بود که ایجاد این ظرفیت ها نباید برای فعالیت دانشگاه ها، وزارتخانه ها و دستگاه های فعال در این عرصه محدودیت ایجاد کند، اشاره کرد: این ظرفیت باید یک قابلیت مرکزی برای هم افزایی از این توان پراکنده ملی باشد بعنوان مثال حضور ۷۰۰ سامانه وزارت بهداشت در این سکوی ملی و ساماندهی آنها به لحاظ خدمات دهی یک ظرفیت جدید را ایجاد خواهدنمود.
عاملی اظهار داشت: اعضای شورای عالی در این نشست تاکید نمودند که تسهیل ارائه خدمات و پاسخگویی به نیازها کاربران گسترده حوزه آموزش و پژوهش که جمعیت بزرگ 20 میلیونی کشور در سطح دانش آموزی و دانشجویی است و همین طور صحبت از یک جامعه علمی بزرگ اساتید و معلمین است مورد توجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: همین طور توجه به ارزش های دینی و الهی در فضای فرهنگی مجازی نیز همچون مواردی بود که مورد تاکید قرار گرفت.
عاملی اظهار داشت: در انتهای جلسه با صحبت ریاست محترم شورای عالی با اعضاء پیرامون لزوم تدوین سیاست های کلان و پاسخگویی برای حوزه آموزش و پژوهش و توجه به ابعاد تربیتی، این سیاست ها و برنامه های اقدام مورد تایید شورای عالی قرار گرفت و مقرر شد دبیرخانه با حضور ذی نفعان این طرح مانند وزارت علوم، وزارت بهداشت، وزارت آموزش و پرورش و معاونت علمی و فناوری جلساتی برگزار کند تا با طراحی مجدد، سیاست های کلان این حوزه در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بررسی و تصویب قرار گیرد.
عاملی اشاره کرد: اقدامات این حوزه به دست خود دستگاه های بخش دولتی، خصوصی و دیگر ذی نفعان خواهد بود و از ایجاد تشکیلات جدید و اضافی که مانع کارهای مستقیم باشد بعنوان یکی از دغدغه های اعضای شورای عالی پرهیز خواهد شد.
منبع:

1399/07/30
13:22:55
5.0 / 5
1427
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
دانلود عکس