تولید لباس فضانوردی مقاوم به مواد رادیواكتیو ماه

تولید لباس فضانوردی مقاوم به مواد رادیواكتیو ماه

دانلود عكس: آژانس فضایی اروپا با همكاری مهندسان فرانسوی و اتریشی موفق به تولید مواد تازه ای جهت استفاده در البسه فضایی شده كه در مقابل گرد و خاك رادیواكتیو كره ماه مقاوم هستند.به گزارش دانلود عکس به نقل از نیواطلس، یکی از چالش های سفر به ماه آلوده بودن گرد و خاک تنها قمر زمین به مواد رادیواکتیو است. این امر موجب سوزنی شدن گرد و خاک مذکور و ایجاد حالت برندگی در آنها می شود. نفوذ احتمالی این مواد به درون لباس های فضانوردی می تواند به سلامت فضانوردان بطور جدی لطمه بزند.
برای حل این مشکل باید از موادی مقاوم و غیرقابل نفوذ بمنظور تولید البسه فضایی استفاده گردد. در زمان سفر فضاپیمای آپولو به ماه نیز این گرد و خاک فضایی نوک تیز، رادیواکتیو و دارای الکتریسیته ساکن به سرعت تجهیزات فضایی و قاب جلوی کلاه فضایی فضانوردان را مسدود می کرد. ماه نوردها و مریخ نوردهای اعزامی به فضا در سال های اخیر نیز با چنین مشکلاتی مواجه گشته اند.
البته گرد و خاک فضایی بسته به سیاره محل حضور فضانوردان و تجهیزات فضایی ماهیت و کیفیت متفاوتی دارد. مهندسان فرانسوی و اتریشی می گویند موادی که آنها برای تولید البسه فضایی به کار می گیرند بر عمر مفید آنها نیز می افزاید.
برای افزایش دقت تولید البسه و نیز ترکیب مناسب مواد مذکور سعی شده تا ترکیبات گرد و خاک کره ماه با بهره گیری از گرد و خاک نقاط آتشفشانی شبیه سازی شود. آلوده کردن البسه دارای ترکیبات جدید به این مواد نتایج مثبتی به همراه داشته و البته هنوز باید دراین زمینه آزمایش های جدیدی صورت گیرد. ماهیت مواد مورد استفاده بدین منظور افشا نشده است.


منبع:

1399/08/10
23:21:19
5.0 / 5
2063
تگهای خبر: سفر , سلامت , كیفیت , لباس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
دانلود عکس