دشواری های دانشجو بودن،

مجانی كردن اینترنت دانشجویان وعده ای كه روی كاغذ ماند!

مجانی كردن اینترنت دانشجویان وعده ای كه روی كاغذ ماند!

به گزارش دانلود عکس علیرغم وعده های ۱۰ ماهه مسؤلان عالی وزارت علوم و ارتباطات در خصوص تأمین اینترنت مجانی دانشجویان برای حضور بی دغدغه در کلاس های مجازی، متاسفانه با گذشت حدود سه ماه از ترم دوم کرونایی دانشگاه ها، هنوز خیلی از دانشجویان به خصوص دانشجویان مناطق محروم هنوز چشم انتظار دسترسی بدون هزینه به کلاس های درس و دانشگاه هستند. این در شرایطی است که سایر مراکز آموزشی از قبیل مداس و مراکز زیرمجموعه آموزش و پرورش از همان ماه های اول انتشار کرونا از این موهبت مسؤلان بهره مند هستند.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا؛ با توجه به اینکه فعالیتهای حضوری دانشگاه ها حدود دو ترم است تحت تأثیر انتشار کرونا ویروس تعطیل شده و آموزش مجازی جای حضور دانشجویان در کلاس های درس و تعامل رو در روی دانشجویان با اساتید را گرفته است، یکی از نگرانی های اصلی دانشجویان بویژه دانشجویان مناطق محروم و کم بضاعت دسترسی به اینترنت و هزینه بالای آن برای حضور در کلاس های مجازی است، بنابراین دانشجویان از ترم گذشته خواهان مجانی شدن حجم اینترنت مصرفی کلاس های مجازی شدند و وزارت ارتباطات هم وعده هایی را در جهت مجانی شدن اینترنت آموزش مجازی داد.
ضمن اینکه در اولین روزهایی که دو وزارت علوم و ارتباطات برای تسهیل حضور دانشجویان در کلاس های آموزشی آنلاین و مجازی دانشگاه ها باهم تفاهم نامه هایی را امضاء کردند، در این رابطه دکتر منصور غلامی وزیر علوم در حاشیه مراسم آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در جمع خبرنگاران از قول وزیر ارتباطات برای تأمین اینترنت دانشجویان اطلاع داد و اظهار داشت: "وزیر ارتباطات قول داده اینترنت دانشجویان را تأمین کند البته خواست ما اینترنت مجانی است. در این حوزه اقدامات اولیه انجام شده است و امیدواریم این نوع دسترسی به اینترنت همین روزها محقق شود تا صرفاً ارتباط دانشگاه و دانشجو تسهیل شود".
همچنین دکتر علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم ششم مهر ماه ضمن اشاره به خبر اعلام شده از جانب وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص تخصیص بسته هدیه ۱۲۰ گیگابایتی ویژه استادان دانشگاه ها اظهار داشت: هفته گذشته در جلسه ای مشترک با وزرای علوم و ارتباطات در اینباره تصمیم گیری و مقرر شد از هر تلاشی برای تسهیل ارتباط جامعه دانشگاهی در فضای وب دریغ نشود.
وی در این حوزه اضافه کرد: یکی از مهمترین چالش ها و موانع در راه ارائه آموزش های الکترونیکی، هزینه بالای اتصال به اینترنت و ترافیک مورد مصرف بود که برای رفع این مشکل در نیمسال تحصیلی قبل و در تعامل با وزارت ارتباطات، بخشی از سامانه های آموزشی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی از ترافیک مجانی برخوردار شدند بگونه ای که همه داد و ستدهای اطلاعات از جانب استادان و دانشجویان روی این سامانه ها به مجانی صورت پذیرفت.
معاون آموزشی وزارت علوم افزود: ضمن تشکر از توجه وزیر ارتباطات و مسولین آن وزارتخانه، در ادامه همکاری پیشین، مقرر شد در نیمسال تحصیلی جاری هم همانند ترم گذشته، همه سامانه های دانشگاهی از این امکان بهره مند شوند و لیست این سامانه ها از جانب وزارت عتف در اختیار وزارت ارتباطات قرار گرفته است.
معاون آموزشی وزارت علوم تصریح کرد: همینطور مقرر شد وزارت ارتباطات سامانه ای را راه اندازی کند که از این پس دانشگاه ها بتوانند به صورت مستقیم اطلاعات سامانه های خود و حتی سرورها و دیگر زیرساخت های موجود یا مورد نیاز خویش را روی آن بارگذاری کنند تا وزارت ارتباطات بی واسطه به آنها خدمات رسانی کند.
دکتر خاکی صدیق درباره بسته مجانی اهدایی به استادان دانشگاه ها هم اضافه کرد: علاوه بر آنکه هرگونه ترافیک اینترنتی روی سامانه های دانشگاهی چه از جانب دانشجویان و چه از جانب استادان مجانی خواهد بود، بانک اطلاعات موجود از اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی هم در اختیار وزارت ارتباطات قرار گرفته است که اعضای هیئت علمی بتوانند دریافت کننده این بسته اهدایی باشند.
وی افزود: البته استفاده از این بسته بنا به اعلام وزارت ارتباطات پیش شرط هایی دارد همچون آن که خط تلفن به نام عضو هیئت علمی باشد و تلاش داریم در گام بعدی سایر مدرسان دانشگاه ها همچون مدرسان حق التدریس را هم از این امکان بهره مند سازیم. برای این منظور، پیشنهاد شده است در سامانه ای که از جانب وزارت ارتباطات برای تکمیل اطلاعات سامانه های دانشگاهی در حال راه اندازی است، بخشی هم برای تکمیل و به روزرسانی اطلاعات همه مدرسان دانشگاه ها ایجاد شود.
همچنین محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ۱۴ مهر ماه جاری در توییتی درباره اینترنت دانشگاه ها توضیح داد: سه بسته برای دانشگاه ها، دانشجویان و اساتید وعده داده بودیم که از آغاز مهر همه دانشگاه هایی که وزارت علوم به ما اعلام نموده باشد، سایت های آموزشی مورد نیازشان مجانی خواهد بود. بسته ای هم برای دانشجویان و اساتید برنامه ریزی کرده ایم که فرایند ثبت نام آن هم تا ابتدای مهر شروع می شود. وی همینطور از بسته های ۱۲۰ گیگابایتی برای اساتید دانشگاه ها اطلاع داد.
وی در توییتر نوشت: اینترنت «رایگان» برای همه دانشجویان کشور، در هنگام استفاده از سامانه های آموزش مجازی دانشگاهها، از امروز فعال می شود. ‏مشاهده فهرست سامانه ها فعلی مشمول طرح و همینطور ثبت نام سامانه های جدید توسط دانشگاه ها از راه سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات میسر است.


ارایه بسته آموزشی مجانی به دانشجویان
آذری جهرمی همینطور اظهار نمود: بعد از آنکه سامانه شاد برای دانش آموزان به صورت مجانی در سرتاسر شبکه عرضه شد، بسته اینترنتی مخصوص معلمان هم اختصاص یافت و تا ۱۵ مهر بسته مخصوص اساتید هم فعال می شود و دیشب بعد از مذاکرات فراوان با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بسته حمایتی از آموزش مجازی دانشجویان به سرانجام رسید. آن چیزی که مطابق این لیست داریم از همه مجموعه های دانشگاه های سراسر کشور شامل دولتی و خصوصی حدود ۱۱۰۰ دانشگاه است که سامانه های آموزشی توزیع شده ای برای خودشان دارند و روال آنها مانند آموزش و پرورش، متمرکز نیست.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: بر همین مبنا تصمیم گرفتیم استفاده از این سامانه ها را برای دانشجویان در سرتاسر شبکه مجانی نماییم که برای آموزش مجازی هزینه ای پرداخت نکنند. در دور قبل که این صورت گرفت برخی دانشجویان گلایه داشتند که سامانه های دانشگاهشان فعال نشده است و مجبور به پرداخت پول شده اند. ما از امروز لیست همه سامانه های آموزشی را که مجانی شده است، در سایت وزارت ارتباطات در دسترس همه قرار می دهیم.
طبق اعلام وزارت ارتباطات، آذری جهرمی اظهار داشت که از مجموع ۱۱۰۰ دانشگاه تابحال ۱۷۸ دانشگاه اطلاعاتشان را برای وزارت علوم و ما فرستاده اند که در سایت گذاشته شده و بالغ بر ۷۰۰ سامانه آموزشی است که مجانی شده است. در خود سایت وزارت ارتباطات هم امکانی را برای دانشگاه ها به وجود آورده ایم که اطلاعات سامانه آموزشی شان را درج کنند و به محض درج در کمترین زمان ممکن آنها هم مجانی می شوند.
وی افزود: از روسای دانشگاه های سراسر کشور می خواهیم اگر اسمشان در لیست نیست اسامی را وارد کنند تا دانشجویان متقبل پرداخت وجهی برای حوزه آموزش نشوند و بتوانند از تسهیلاتی که برایشان فراهم گشته است استفاده کنند. با فراگیری این موضوع، کل آموزش مجازی در کشور برای دانشگاه های دولتی، غیر انتفاعی، پیام نور و علوم پزشکی مجانی خواهد بود و می توانند از این تسهیلات ویژه استفاده کنند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: البته ما بسته ویژه ای هم برای دانشگاه ها در نظر داریم که شامل اتصال آنها به فیبر نوری و تهیه زیرساخت های لازم است ک و شرکت مخابرات ایران تا هفته آینده جزئیات آنرا اعلام خواهد نمود و تلاش خواهد شد، نیازمندی های دانشگاه ها برای این سامانه های آموزشی فراهم گردد. با این چارچوب بسته حمایتی دولت در بحث آموزش مجازی برای دانشجویان و دانش آموزان کامل می شود.
به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، با این وجود این، فرایند مجانی شدن این سامانه های آموزشی همچنان فراز و فرودهایی دارد، از طرفی دانشجویان معتقدند حضور در کلاس های آنلاین از حجم اینترنت آنها می کاهد و در مقابل اپراتورهای اینترنتی ادعا می کنند ترافیک فهرست آی پی های ارائه شده به آنها مجانی شده و اگر سامانه ای مجانی نیست، حتما آی پی آن در لیست وجود ندارد.
به گونه ای که شوراها و فعالین صنفی دانشگاههای مختلف طی نامه ای سرگشاده به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به وضعیت اینترنت دانشجویان انتقاد کردند و در این نامه تاکید کردند؛ با شیوع کرونا و نابسامان شدن شرایط اقتصادی، آموزش مجازی هم سبب شده است که قسمت اعظم بار آموزش و هزینه های آن بر دوش دانشجویانی واقع شود که در این شرایط ویژه ی اقتصادی، زیست و معیشت شان به شدت در خطر است.
این در حالی است که سابقه ی مشکلات اینترنتی در کشور شامل پوشش دهی، سرعت کم و هزینه های بالای بسته های اینترنتی بر هیچ یک از ما پوشیده نیست. گذشته از تمام این کاستی ها، آموزش مجازی حق تحصیل مجانی را بیشتر از پیش به محاق برده است و دانشجویان و تحصیل را بیشتر از پیش به موضوعی برای کسب سود بدل کرده است.
فراهم کردن لوازم اولیه و ضروری برای آموزش، از اینترنت گرفته تا لوازم الکترونیکی مناسب برای دانشجو، بر عهده ی دولت می باشد. فراهم نکردن این امکانات، علیرغم مشکلات مختلف و کیفیت پایین آموزش مجازی، دانشجویانی را که توان تهیه ی این امکانات را ندارند، از آموزش و تحصیل محروم می سازد.
ترم گذشته با تمام مشکلات مذکور، به شکل مجازی به اتمام رسید. در عرض کمتر از یک ماه فهرست سامانه های آموزش مجازی دانشگاه ها در اختیار وزارت علوم قرار گرفت و طبعا به وزارت ارتباطات ارسال شد. اما علیرغم وعده ی جنابعالی در اسفند ماه سال گذشته، اپراتورها مبادرت به عملیاتی کردن این مورد نکردند و دانشجویان ترم گذشته را نه تنها با هزینه های شخصی بلکه با افزایش تعرفه های اینترنت همراه از سر گذراندند.
اکنون که بیشتر از یک ماه از نیم سال تحصیلی جدید می گذرد، بار دیگر از جانب شما با خبر اینترنت مجانی برای دانشجویان، مواجه شدیم. فهرستی از جانب وزارت ارتباطات منتشر نموده اید که با وجود فرصت چندین ماهه برای شناسایی سامانه های آموزش مجازی، اما نام خیلی از دانشگاه ها در آن قرار ندارد. گذشته از این موضوع، نکته ی قابل توجه آن است که بودن و نبودن اسم دانشگاه، در فهرست تفاوتی ندارد.
بنا به گزارش دانشجویان در واحدهای دانشگاهی مختلف که نام شان در فهرست مذکور وجود دارد (در انتهای متن به تفصیل نام آنها قابل مشاهده است)، هنوز هم هزینه ی اینترنت مصرفی بر عهده ی دانشجویان می باشد. این مساله یا نشان از بی تفاوتی اپراتورها به مصوبات وزارت ارتباطات و اجرای ناقص آنها دارد و یا نشان از آن دارد که وزارت ارتباطات بدون توجه به چالش ها و اطمینان از اجرای قطعی مبادرت به رسانه ای کردن این طرح نموده است.
نتیجتا این انتشار خبر اجرایی شدن این طرح در این شرایط بحرانی، چیزی جز وارد ساختن فشار روانی مضاعف بر دوش دانشجویان، برای شان نداشته است. بنابراین شوراهای صنفی کل دانشجویان کشور بعنوان نماینده به حق و بدون واسطه ی دانشجویان به صورت یکپارچه اعلام می دارند تا هرچه سریع تر و قبل از آنکه اجرای این طرح ارزش زمانی خویش را از دست بدهد اقدام موثرتری از جانب آن وزارت صورت پذیرد و تا زمان اجرای کامل این طرح، هیچ گزاره ای با محتوای "رایگان بودن اینترنت دانشجویی" رسانه ای نشود چون که ما دانشجویان تمامی اظهارات مسئولین در خصوص مجانی شدن اینترنت آموزش مجازی را قویا تکذیب می نماییم و همچنان بر روی خواسته ی به حق و قانونی خود یعنی آموزش مجانی پافشاری می نماییم.
در این راستا حسین فلاح جوشقانی -رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- به ایسنا اظهار داشت: برای مجانی کردن اینترنت دانشگاهی، فهرستی از دانشگاه ها و وزارت علوم، وزارت بهداشت و مراکز حوزوی گرفتیم که امکان دارد شامل همه دانشگاه های کشور نباشد. این فهرست شامل آدرس سایت های آموزشی است که امکان آموزش آنلاین را داشته باشد.
وی درباره کم شدن حجم اینترنت به علت تغییر آی پی توضیح داد: اگر هنگام استفاده از خدمات آنلاین دانشگاه آی پی عوض می شود و این آی پی در فهرست نیست، ما کاری نمی توانیم نماییم. از طرفی ما ترافیک دانشجویان را مجانی نکردیم، بلکه دسترسی به سایت های دانشگاهی را مجانی کردیم. دانشجویان امکان دارد با این اینترنت به سایت های دیگری هم رجوع کنند که ترافیک اینها مجانی نیست و از حجم اینترنت آنها کم می کند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه این فهرست تا کنون بیشتر از ۱۷۰ سایت و سامانه را شامل شده، اظهار نمود: هر آدرسی که در این فهرست به ما اعلام شده، آنها را به اپراتورها اعلام کردیم و اپراتورها هم اینترنت مجانی را اعمال کردند. طبق بررسی ها، این اقدام در اپراتورهای بزرگ و سروکوها انجام شده و اگر غیر از این باشد به محض اینکه ما گزارشش را دریافت نماییم، پیگیری می نماییم.
به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا؛ علیرغم وعده های مکرر از جانب مسؤلان آموزش عالی و وزارت ارتباطات در جهت تأمین اینترنت مجانی دانشجویان به نظر می آید پس از گذشت حدود دو ترم از ترم تحصیلی مجازی دانشگاه های کشور؛ هنوز خیلی از دانشجویان چشم انتظار تحقق این وعده های سَرخَرمن مسؤلان هستند و باوجود اینکه زمان زیادی از اعلام وزارت ارتباطات در خصوص مجانی شدن آموزش مجازی می گذرد اما همچنان خیلی از دانشجویان دغدغه دسترسی به اینترنت و هزینه های استفاده از آنرا دارند و معتقد هستند حجم اینترنت سامانه های دانشگاهی کافی نیست ضمن اینکه دسترسی به این سامانه های به اصطلاح مجانی هم هزینه های قابل توجهی را به دانشجویان تحمیل کرده و نمی تواند نیازهای آنها در آموزش های مجازی را رفع کنند.
بنابراین باید دید خواسته های به حق دانشجویان دانشگاه های کشور برای دستیابی به اینترنت مجانی چه زمانی محقق می شود و آیا وعده مجانی شدن اینترنت دانشجویان، رنگ حقیقت به خود می گیرند.1399/09/15
22:58:57
5.0 / 5
1308
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس