وزیر علوم:

در جذب اعضای هیات علمی دانشگاه فرهنگیان ضعیف عمل شده است

در جذب اعضای هیات علمی دانشگاه فرهنگیان ضعیف عمل شده است

به گزارش دانلود عکس وزیر علوم اظهار داشت: دانشگاه فرهنگیان از سال ۹۲ تا حالا هزار و 6۱۷  اعلام نیاز داشته است، 510 سهمیه به این دانشگاه اختصاص داده شده و 133 نفر جذب شده اند که این آمار نشان دهنده این است که در جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان ضعیف عمل شده است.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر منصور غلامی در دهمین جلسه شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور که به ریاست دکتر سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و به صورت حضوری و نیمه حضوری در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد، در سخنانی با اعلان اینکه به لحاظ تخصصی و توجه به نظر متخصصان امر تعلیم و تربیت بطور قطع طرفدار تربیت معلم هستیم، اظهار نمود: برای شغل معلمی باید آموزش دیده شود چونکه عالم بودن و معلم بودن در کنار هم می تواند شخصیتی تأثیرگذار و مؤثر در تربیت نسل های آتی را بوجود آورد.
ایشان سپس پیشنهاد داد: در سایر دانشگاه ها نیز چند واحد درسی برای آموزش مهارت معلمی در نظر گرفته شود.
دکتر غلامی با اعلان اینکه دانشگاه فرهنگیان در تعلیم و تربیت نقش مؤثری دارد، اضافه کرد: البته در حاشیه دانشگاه فرهنگیان نباید دانشگاه شهید رجایی را هم فراموش نماییم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه باید دانشگاه در تراز تربیت معلم نظام جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم، اظهار داشت: اگر تا حالا هر مشکلی در تحقق این امر وجود داشته، باید رفع کمبودها در برنامه اصلی قرار گیرد.
بگفته وزیر علوم دانشگاه فرهنگیان به لحاظ رتبه های علمی گرفتار چالش است و با اشاره به وضعیت استادان دانشگاه فرهنگیان، اظهار نمود: در دانشگاه فرهنگیان از بین ۸۵۵ عضو هیئت علمی قریب به ۴۵۰ نفر مربی هستند؛ در دو سال قبل در مرکز جذب مشکل تبدیل وضعیت برخی مدرسان به هیئت علمی را داشتیم و هنوز بیش از ۱۷۰ نفر متقاضی تغییر وضعیت هستند.
دکتر غلامی افزود: دانشگاه فرهنگیان از سال ۹۲ تا حالا هزار و ۶۱۷ اعلام نیاز داشته است، ۵۱۰ سهمیه به این دانشگاه اختصاص داده شده و ۱۳۳ نفر جذب شده اند که این آمار نشان دهنده این است که در جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان ضعیف عمل شده است.
وزیر علوم با اشاره به اینکه داشتن ۶ هزار و۵۰۰ مدرس حق التدریس در دانشگاه فرهنگیان نقطه ضعف است، تاکید کرد: نسبت استاد به دانشجو در این دانشگاه یک به ۹۳ است در صورتیکه در رشته های علوم انسانی این نسبت یک به ۳۰ است.
وی به امکانات و تجهیزات آموزشی با بهره گیری از تکنولوژیهای جدید اشاره نمود و گفت:: در شرایطی قرار داریم که آموزش در سطوح مختلف از پیش دبستانی گرفته تا سطوح بالا آمیخته با فناوری است و باید دانشگاه فرهنگیان به ارتقاء سطح سواد فناوری و آموزش به روز معلمان توجه کند.
دکتر غلامی به نامه خود به مقام معظم رهبری درمورد دانشگاه فرهنگیان اشاره نمود و گفت: موضوع اصلی پیشنهاد شده در نامه، تاکید بر استفاده از ظرفیت ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان بود و درخواست بنده این بود که وزارت آموزش و پرورش "همزمان" با پذیرش دانشجو معلم از دیپلم به جذب فارع التحصیلان دانشگاهی نیز اقدام نماید، که در تهیه نامه به اشتباه از کلمه "به جای" استفاده شد و منجر به ایجاد شائبه شد.
به گزارش مرکز خبر دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در آخر اظهار داشت: امید است که بتوانم سهم خودرا در ارتقاء کیفی دانشگاه فرهنگیان ادا کنم.
منبع:

1399/10/02
13:51:48
5.0 / 5
1226
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس