وزیر علوم مطرح كرد

جشنواره ملی زن و علم فرصتی برای توجه به زنان دانشمند

جشنواره ملی زن و علم فرصتی برای توجه به زنان دانشمند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به جایگاه زنان در جامعه در توسعه علم و فناوری اظهار داشت: هم اکنون 50 درصد دانشجویان از میان بانوان هستند و 33 درصد اعضای هیأت علمی را هم زنان می سازند.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر منصور غلامی در آیین پایانی سومین جشنواره ملی زن و علم با اعلان اینکه ما در کشوری زندگی می نماییم که بانوان از لحاظ تاریخی و فرهنگی در جایگاه ویژه قرار دارند، اضافه کرد: این جایگاه هم در پیش از اسلام و هم پس از اسلام وجود داشته است؛ چونکه در باورهای دینی ما زنان در کشور از جایگاه والایی برخوردار می باشند، بدین جهت هیچ زمانی ما دوره تاریکی برای برخورد و تعامل با زنان نداشته ایم.
وی با اعلان اینکه در تعامل با بانوان تنها احترام و عزت حاکم بوده و زنان، دختران و مادران از جایگاه عالی برخوردار بوده اند، اظهار نمود: امروز ما در زمانی قرار گرفته ایم که دنیا در دوره انفجار دانش، علم و فناوری قرار دارد و در همه جای دنیا علم به مدلول دانایی و ایجاد کننده اقتدار مبنا و اساس توسعه پایدار، قدرت و توانمندی قرار گرفته است.
غلامی با تاکید بر اینکه در این حوزه کل ظرفیت هر کشوری سهم و اثرگذاری حداکثری در توسعه علم دارد، اشاره کرد: بانوان بعنوان نیمی از جمعیت حتما ظرفیت های ارزشمندی هستند که این اقتدار و دانایی و اثرگذاری در توسعه پایدار کشورها را دارند.
وزیر علوم با اشاره به نقش متنوع بانوان در جامعه، اشاره کرد: هم اکنون ۵۰ درصد از دانشجویان دانشگاه های کشور از میان بانوان هستند و حتی در بعضی از رشته ها شاهد حضور ۹۰ درصدی دختران در آن هستیم.
وی افزود: بر طبق آخرین آمارها ۳۳ درصد اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی را زنان می سازند و در هفت سال قبل بطور متوسط ۲۹ درصد اعضای هیأت علمی جذب شده از میان بانوان بوده اند.
بگفته وی در بعضی از دانشگاه ها مانند شهید بهشتی ۴۹ درصد ظرفیت پذیرش اعضای هیأت علمی از میان بانوان است.
غلامی اشاره کرد: این امر نشان میدهد که حرکت ما برای حضور زنان در عرصه علم و اقتدار یک حرکت رو به رشد است و به سمت بالندگی در حرکت است.
وزیر علوم تصریح کرد: علاوه بر آن ما شاهد می باشیم که بانوان امانتدار و با دقت و ظرافت زیاد مشغول انجام امور هستند که این ظرفیت ارزشمندی برای کشور بشمار می رود.
وی با اشاره به برگزاری جشنواره ملی زن و علم با نام "جایزه مریم میرزاخانی"، اظهار نمود: این حرکت ها اقدامات شایسته ای برای شناسایی بیشتر توانمندی های بانوان است. برگزاری چنین مناسبت هایی به ما کمک خواهدنمود تا زنان دانشمند و تأثیرگذار مورد توجه بیشتری قرار گیرند.
وزیر علوم ابراز امیدواری کرد که کشورمان از مادران، تلاشگران و تأثیرگذاران و خواهران ایثارگر و دختران افتخارآفرین مملو باشد و تک تک ما برای داشتن چنین اشخاصی افتخار می نماییم.1399/10/07
19:42:08
5.0 / 5
1268
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
دانلود عکس