رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تاكید كرد

لزوم پیشگیری از تقلید تحولات نظام آموزشی غرب و توجه به فرصت های مطالعاتی اساتید

لزوم پیشگیری از تقلید تحولات نظام آموزشی غرب و توجه به فرصت های مطالعاتی اساتید

به گزارش دانلود عکس رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در نشست مسؤلان این نهاد در دانشگاه آزاد اسلامی، با تاکید بر اهمیت اخلاق پژوهش اظهار داشت: مسؤلان پژوهشی واحدهای دانشگاهی مراقبت کنند تا کوچکترین خدشه ای به این امر بزرگ وارد نشود. همینطور پیشگیری از تقلید تحولات نظام آموزشی غرب و توجه به فرصت های مطالعاتی اساتید هم باید مورد توجه مسؤلان واحدهای دانشگاهی قرار گیرد.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، نشست مسؤلان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان ها و معاونان آموزشی و پژوهشی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، بامداد امروز در دفتر مرکزی نهاد رهبری در دانشگاه ها و به صورت مجازی برگزار گردید.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر رستمی در این جلسه با تسلیت شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) و گرامیداشت ایام سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی؛ سردار بزرگ اسلام و انقلاب، اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی جمع بزرگ و فاخری از نظام آموزش عالی کشور را در خود جای داده است.
وی با اشاره به اینکه بخش بزرگی از بار آموزش عالی کشور بر عهده دانشگاه آزاد اسلامی است، اظهار داشت: خیلی از فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور از دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل کرده اند.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با اشاره به اینکه برای نهاد رهبری در دانشگاه ها رسالت های مختلفی تعریف شده که باید تلاش خویش را برای محقق شدن آن بکار بگیریم، اظهار داشت: در سند دانشگاه اسلامی و مجموعه اسناد بالادستی نظام، تکالیفی متوجه دانشگاه هاست، این تکالیف گاهی نیاز است که یادآوری، بازخوانی و باردیگر مورد توجه قرار بگیرد تا بتوان جریان آموزشی دانشگاه ها را به سمت مؤثری هدایت کرد.
وی تصریح کرد: یکی از اهداف برگزاری این جلسه استماع نظرات مسؤلان نهاد رهبری و معاونان آموزشی و پژوهشی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی درمورد تحولات امیدآفرین واحدهای دانشگاهی است. دانشگاه را مجموعه ای از آموزش، پژوهش، تربیت و تولید دانش می بینیم، اما بخش آموزشی آن بخش اصلی هویتی دانشگاه است که معتقدیم بخش های تربیتی و فرهنگی دانشگاه بیشتر در بخش آموزش رخ می دهد.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تاکید کرد: اگر جریان تعلیم و تعلم و داد و ستد علمی که در فضای آموزش وجود دارد با اهدافی که برای نظام دانشگاهی در نظر گرفته شده است، همراه شود مطمئناً به نتایج بهتری می رسد.
ایشان در ادامه با اشاره به اینکه معاونان آموزشی واحدها، فضای آموزش دانشگاه و مجموعه اساتید را در اختیار دارند، اظهار داشت: این یک فرصت بسیار بزرگ برای معاونت آموزشی و نهاد رهبری است که بتوانند دانشگاه در تراز نظام اسلامی را تحقق بخشند، رابطه علم و دین منحصر به دروس علوم انسانی و معارف اسلامی نیست و لازم است معاونان آموزشی این مورد را در همه رشته ها بررسی نمایند.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ضمن اشاره به ضرورت استفاده از ظرفیت حوزه های علمیه شهرهای سراسر کشور توسط مسؤلان واحدهای دانشگاهی اظهار داشت: لازم است معاونان آموزشی و پژوهشی مبحث شاگردپروری را دنبال کرده و الگوهای قابل انتقال را طراحی نمایند و به دنبال مهارت افزایی باشند. همینطور معاونان آموزشی و پژوهشی مصمم به رعایت اوقات نماز و حفظ شعائر دینی در دانشگاه ها باشند.
وی ادامه داد: در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی سوالات مختلفی مطرح می شود و خوب است که این موارد در کلاس های درسی اساتید مطرح و پاسخ سوالات توسط اساتید به دانشجویان داده شود.

ضرورت مهارت افزایی و معرفت زایی برای اساتید
حجت الاسلام والمسلمین رستمی در ادامه ضمن اشاره به لزوم مهارت افزایی و معرفت زایی اساتید در واحدهای دانشگاه توسط معاونان آموزشی و پژوهشی اظهار داشت: شناسایی اساتید عالم، فرهیخته و انقلابی را در اولویت جذب قرار دهید تا فرصت استفاده از ظرفیت اساتید باسواد و دانشمند انقلابی فراهم گردد.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در چند سال قبل اقدامات خوبی در جذب دانشجویان خارجی انجام داده، اظهار داشت: معاونان آموزشی و پژوهشی از ظرفیت دانشجویان خارجی بهره برده و برنامه ریزی درستی در این حوزه انجام دهند.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی دارای ظرفیت های خوبی همچون نیروی انسانی توانمند، دانشمندان، گستردگی در سطح کشور، زیرساخت های مناسب، درگیری شدن با مسائل به صورت عینی، دور بودن از تک ساحتی و... است، اظهار داشت: این دانشگاه با این پتانسیل ها می تواند در تحقق اهداف آینده انقلاب اسلامی که به تعبیر مقام معظم رهبری رسیدن به تمدن نوین اسلامی است، کمک نماید.
وی ادامه داد: یکی از اهداف دانشگاه می تواند مقدمه سازی برای حکومت جهانی حق و عدل باشد و این مورد احتیاج به همت جدی، گامهای استوار و نهراسیدن از صدمه ها دارد. این مورد بسیار حائز اهمیت می باشد که مسؤلان واحدهای دانشگاهی باید به آن توجه نمایند.
وی با تاکید بر اینکه یکی از مهمترین امور در دانشگاه ها، تولید دانش انبوه است، اظهار داشت: دانش انبوهی که منجر به تولید فناوری و تکنولوژی شود و در نهایت سبک زندگی الگو و قابل تسری به سایر نقاط را فراهم آورد، بسیار حائز اهمیت می باشد و باید به آن توجه گردد.
وی با تاکید بر اینکه علم و دانش اقتدار آفرین هستند، اظهار داشت: دانشگاه ها باید در این حوزه هم فعالیت جدی خویش را به کار ببرند، چون که مهمترین مأموریت در تحقق اهداف آینده انقلاب اسلامی متوجه دانشگاه ها است.
حجت الاسلام والمسلمین رستمی در ادامه با تاکید بر ضرورت تعریف پروژه های مشترک بین دفتر نهاد رهبری و معاونان پژوهشی واحدها، اظهار داشت: تحلیل فضای عمومی دانشگاه ها، تحول در علوم انسانی و اسلامی، اداره مراکز آموزش عالی در تحولات آینده و پیشبینی ها و تبیین های لازم در این مورد می تواند همچون پژوهش های مشترک این دو نهاد باشد که بسیار حائز اهمیت می باشد.
حجت الاسلام والمسلمین رستمی تصریح کرد: هدایت پژوهش های دانشگاهی به سمت حل مسائل جامعه بسیار مهم می باشد که خوشبختانه دانشگاه آزاد اسلامی با راه اندازی سامانه پژوهشیار در این حوزه گام مهمی برداشته است.
وی با تاکید بر اهمیت اخلاق پژوهش اظهار داشت: مسؤلان پژوهشی واحدهای دانشگاهی مراقبت کنند تا کوچکترین خدشه ای به این امر بزرگ وارد نشود. همینطور جلوگیری تقلید از تحولات نظام آموزشی غرب و توجه به فرصت های مطالعاتی اساتید هم باید مورد توجه مسؤلان واحدهای دانشگاهی قرار گیرد.
حجت الاسلام والمسلمین رستمی در انتها از مسؤلان نهاد رهبری و معاونان آموزشی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور درخواست نمود که مجموعه پیشنهادهایی که در این جلسه مجازی عرضه دادند، به صورت مکتوب برای دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ارسال نمایند.
بر مبنای اعلام روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی؛ در این نشست معاونان آموزشی و پژوهشی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی که به صورت مجازی در جلسه حضور داشتند، به عرضه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.
منبع:

1399/10/09
23:43:38
5.0 / 5
1218
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس