رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاهها مطرح كرد

ضرورت اولویت جذب اساتید فرهیخته و انقلابی در دانشگاه ها

ضرورت اولویت جذب اساتید فرهیخته و انقلابی در دانشگاه ها

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها ضمن اشاره به لزوم مهارت افزایی و معرفت زایی اساتید در دانشگاه ها توسط معاونان آموزشی و پژوهشی دانشگاهی اضافه کرد: شناسایی اساتید عالم، فرهیخته و انقلابی را در اولویت جذب قرار دهید تا فرصت استفاده از ظرفیت اساتید باسواد و دانشمند انقلابی فراهم شود؛ همینطور در فرصت مطالعاتی دانشگاه ها ظرفیت های خوبی وجود دارد که امیدواریم به خوبی استفاده گردد.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در نشست مجازی مسؤلان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و معاونان آموزشی و پژوهشی دانشگاه های آزاد اسلامی سراسر کشور که در دفتر مرکزی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها برگزار شد، ضمن بیان این مطلب، اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاهی مهم و مجموعه ای است که جمع بزرگ و فاخری از نظام آموزش عالی کشور را در خود جای داده است.
وی ادامه داد: تعداد خیلی از دانشجویان کشور در کنار اساتید فرهیخته و دانشمند در دانشگاه آزاد اسلامی به تحصیل می پردازند. در واقع بخش بزرگی از بار آموزش عالی کشور به دوش دانشگاه آزاد اسلامی است و خیلی از فارغ التحصیلان دانشگاهی از کسانی هستند که در این دانشگاه تحصیل کرده اند.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها بیان نمود: دانشگاه آزاد اسلامی با مجموعه ای از اساتید، کارکنان، دانشجویان و یک نظام آموزشی با پراکندگی در نقاط مختلف کشور از خصوصیت هایی برخوردار می باشد که مجموعه های دیگر آموزش عالی به صورت تعدادی از این خصوصیت ها برخوردار نیستند.
حجت الاسلام والمسلمین رستمی اظهار داشت: برای نهاد رهبری در دانشگاه ها رسالت های مختلفی تعریف شده است که همه باید بتوانیم به وظایف خود عمل نماییم. در سند دانشگاه اسلامی و مجموعه اسناد بالادستی نظام، تکالیفی متوجه دانشگاه هاست؛ این تکالیف گاهی نیاز است که یادآوری، بازخوانی و باردیگر مورد توجه قرار بگیرد تا بتوان جریان آموزشی دانشگاه ها را به اهداف مؤثری هدایت کرد.
ما دانشگاه را مجموعه ای می دانیم که در آن آموزش، پژوهش، تربیت و تولید دانش اتفاق می افتد
وی تصریح کرد: یکی از اهداف جلسه امروز این است که نظرات مسؤلان نهاد رهبری و معاونان آموزشی و پژوهشی دانشگاه های آزاد را درباره تحولات امیدآفرین واحدهای دانشگاهی بشنویم؛ ما دانشگاه را مجموعه ای می دانیم که در آن آموزش، پژوهش، تربیت و تولید دانش اتفاق می افتد. اما بخش آموزشی آن بخش اصلی هویتی دانشگاه هاست که معتقدیم اتفاقاً بخش های تربیتی و فرهنگی دانشگاه بیشتر در همین بخش آموزش است که رخ می دهد.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها اضافه کرد: اگر جریان تعلیم و تعلّم و داد و ستد علمی که در فضای آموزش وجود دارد با اهدافی که برای نظام دانشگاهی در نظر گرفته شده است، همراه شود مطمئناً به نتایج بهتری خواهد رسید. در این نشست نقاط تحول آفرین و رو به جلویی که در فضای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی برنامه ریزی شده است و در چشم اندازهای دانشگاه وجود دارد، توسط معاونان آموزشی و پژوهشی دانشگاه ها عرضه می شود. همینطور در این نشست فعالیتهایی که بعنوان همکاری مشترک بین دانشگاه و مجموعه نهاد رهبری امکان طراحی و برنامه ریزی آن برای ایام کرونا و بعد از آن وجود دارد، بررسی می شود.
حجت الاسلام والمسلمین رستمی با اشاره به اینکه وقتی در جلسه علما و اساتید دانشگاهی شرکت می نماییم، حس معنوی خوبی به انسان دست می دهد و بسیار گوارا و دلنشین است، اظهار داشت: از مسؤلان نهاد رهبری و معاونان آموزشی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور درخواست دارم مجموعه پیشنهادهایی که در این جلسه مجازی درباره تحول آموزشی و ارتباط آن با سند دانشگاه اسلامی و بازبینی سرفصل دروس عرضه دادند، برای ما به صورت مکتوب ارسال نمایند تا از نکات عزیزان استفاده نماییم.
رابطه علم و دین منحصر به دروس علوم انسانی و معارف اسلامی نیست
وی اظهار داشت: معاونان آموزشی دانشگاه ها، فضای آموزش دانشگاه و مجموعه اساتید را در اختیار دارند و فرصتی است برای معاونت آموزشی و نهاد رهبری که دانشگاه در تراز نظام اسلامی را تحقق ببخشند؛ رابطه علم و دین منحصر به دروس علوم انسانی و معارف اسلامی نیست و باید معاونان آموزشی این مورد را در همه رشته ها بررسی نمایند. برخی واحدهای دانشگاهی تجربه و ظرفیت های خیلی خوبی دارند که از پتانسیل آنان حتما استفاده خواهد شد.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ضمن اشاره به ضرورت استفاده از ظرفیت حوزه های علمیه شهرهای سراسر کشور توسط مسؤلان دانشگاهی اظهار داشت: از معاونان آموزشی و پژوهشی می خواهم که مبحث شاگردپروری را دنبال و الگوهای قابل انتقال را طراحی نمایند و مهارت افزایی داشته باشند. همینطور مصمم به رعایت اوقات نماز و حفظ شعائر دینی در دانشگاه ها باشند. در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی سوالات مختلفی مطرح می شود و خیلی خوب است که این موارد در کلاس های درسی اساتید مطرح و پاسخ سوالات توسط اساتید به دانشجویان داده شود.

لزوم برنامه ریزی مناسب برای دانشجویان خارجی
وی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در چند سال گذشته در جذب دانشجویان خارجی خوب عمل کرده است، اظهار داشت: معاونان آموزشی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی از ظرفیت دانشجویان خارجی واحدهای دانشگاهی استفاده کنند و برای آنان برنامه ریزی مناسبی داشته باشند.
دانشگاه آزاد اسلامی برای نقش آفرینی در رسیدن تمدن نوین اسلامی ظرفیت بالایی دارد
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی ظرفیت های بسیار ارزشمندی برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی دارد و باید این دانشگاه به سمت این تمدن که اهداف آن توسط رهبر انقلاب ترسیم شده است، حرکت نماید. مهم ترین مولفه در رسیدن به این تمدن، تولید دانش انبوه در چارچوب های مختلف است که منجر به تکنولوژی و سبک زندگی می شود که می تواند الگویی برای سایر کشورهای جهان لحاظ شود.
باید برای مقابله با دشمنان از اقتدار علمی استفاده کنیم
حجت الاسلام والمسلمین رستمی ضمن اشاره به اینکه علم و دانش اقتدارآفرین است، اضافه کرد: باید برای دفاع از کیان دانشگاه در مقابل دشمنان از اقتدار علمی خود استفاده نماییم و در این حوزه دانشگاه ها وظیفه مهمی دارند.
یادآور می شود، مسؤلان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان ها و معاونان آموزشی و پژوهشی دانشگاه به صورت مجازی و از راه ویدئوکنفرانس در این جلسه حضور داشتند.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، همینطور در این جلسه احمدی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی استان گلستان، نصیرزاده معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد، کاظمی پور، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان، اسماعیل پور، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان، بنی طالبی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری، رسولی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی، کیانی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد، اسدی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان و جباری، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس، نکات و پیشنهادهای خویش را عرضه کردند.1399/10/11
00:44:42
5.0 / 5
1096
تگهای خبر: آموزش , دانشجو , دانشگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دانلود عکس