ماجرای حذف نظام قدیم در كنكور ۱۴۰۰ به كجا رسید؟

ماجرای حذف نظام قدیم در كنكور ۱۴۰۰ به كجا رسید؟

به گزارش دانلود عکس حذف کنکور نظام قدیم در آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ یکی از مهم ترین تصمیمات شورای سنجش و پذیرش بود که این مورد از همان ابتدا علاوه بر اینکه باعث بروز حواشی و گاها اعتراضات از جانب برخی داوطلبان نظام قدیم و نمایندگان مجلس شد، امروز با هشتگ# تمدید_کنکور_نظام_قدیم، و درخواست داوطلبان برای ˮعدم حذف و در واقع تمدید کنکور نظام قدیم به علت بالا بودن هزینه تهیه منابع جدیدˮ، به یکی از ترندهای اصلی توییتر تبدیل شد.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، موضوع حذف کنکور نظام قدیم در سال ۱۴۰۰ در حالی امروز به یکی از ترندهای اصلی توییتر تبدیل شد که از همان ابتدا با موافقان و مخالفان زیادی همراه شد. در واقع تابستان سال جاری بود که شورای سنجش و پذیرش با بیان اینکه "آمار داوطلبان کنکور که از نظام قدیم باقی مانده اند، بسیار پایین است ازاین رو در آزمون سال آینده سئولاتی برای نظام قدیمی ها طرح نمی شود" پرونده نظام قدیمی ها را برای همیشه بست.

دلایل حذف کنکور نظام قدیم
در این رابطه دکتر ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ششم آبان ماه جاری در حاشیه جلسه ستاد نقشه جامع علمی کشور در پاسخ به سوال خبرنگاران به تشریح آخرین وضعیت برگزاری کنکور نظام قدیم پرداخت و اظهار نمود: این مورد دو بار که یک مرتبه آن در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و یک مرتبه هم در شورای سنجش و پذیرش کشور مورد بررسی قرار گرفت این که اعداد و ارقامی که در این حوزه اعلام می شود باید گفت من نمی پسندم این اعداد از جانب کسانی مطرح می شود که اطلاعاتی در دست ندارند. در واقع ما در سال ۹۹ تعداد ۲۵۹ هزار نفر داوطلب نظام قدیم داشتیم که از این تعداد حدود ۶۳ هزار نفر به علت این که سال قبل انتخاب نوع نظام اختیاری بود تعداد ۶۳ هزار نفر آنها سوالات نظام جدید را امتحان دادند و تعداد سئوالات چاپ شده در کنکور ۹۹، ۱۹۶ هزار نفر سوال بود که از این تعداد ۵۳ هزار نفر آنها داوطلبانی هستند که فارغ التحصیل کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد بودند.
ایشان در ادامه خاطرنشان کرد: حدود ۱۴۲ هزار نفر از داوطلبان فوق کسانی بودند که حداقل ۳ برابر کنکور دادند که از این تعداد ۱۱۷ نفر آنها داوطلب علوم تجربی بودند در واقع همه این داوطلبان می خواستند در سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرش شوند در غیر این صورت زیر ۸ درصد داوطلبان نظام قدیم داوطلب سایر گروه ها و رشته های آموزشی هستند.
رئیس سازمان سنجش کشور همینطور تصریح کرد: اعدادی که در مورد داوطلبان نظام قدیم اعلام می کنند واقعا درست نیست و من درخواست می کنم کسانی که اطلاعاتی ندارند ذهن داوطلبان و جامعه را مخدوش نکند.
دکتر خدایی تصریح کرد: آخرین سالی که داوطلبان نظام قدیم وارد کنکور شدند در سال ۹۷ بود یعنی این داوطلبان حداقل سه مرتبه کنکور نظام قدیم یعنی از سال ۹۷ تا ۹۹ شرکت کردند. طبق مصوبه شورای سنجش و پذیرش در سال ۹۸ و ۹۹ این بود که برای آخرین بار نظر خویش را در مورد کنکور متقاضیان نظام قدیم موافقت نمود در واقع ما از یک سال قبل اعلام کردیم که سال ۹۹ آخرین سال کنکور نظام قدیمی ها است اما اصل مشکل داوطلب نظام جدید و قدیم در این است که نظام آموزش متوسطه ما از سال ۹۴ تغییر یافته است. و ما سه سال سوالات مشترک برای داوطلبان دو نظام طراحی کردیم و برای این که سوالات ما هم تراز و سختی و دشواری آن برطرف شود ما مجبور هستیم در کنکور به بخش مشترکات تاکید نماییم.
وی تصریح کرد: ازاین رو از مباحث جدید نظام آموزش متوسطه سوالات در آزمون کمتر مطرح خواهد شد تا سوالات ما هم تراز شود. در نتیجه نه دانش آموز و نه معلم به تغییرات نظام آموزش متوسط که بیشتر از شش سال است شروع شده توجهی نخواهد کرد. در حالیکه تغییرات نظام آموزش متوسطه برپایه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش صورت گرفته است یعنی ما این سند و سند نقشه جامع علمی کشور را معطل کردیم و اجازه نمی دهیم به خاطر بخش مشترک سوالات درست اجرا شود. ازاین رو نمی گردد کل سیستم آموزش کشور معطل عده ای شود که فقط می خواهند وارد سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی شوند.
وی تصریح کرد: ما تغییرات کنکور را از یک سال قبل اعلام نمودیم و تمامی استدلال های خویش را هم در مراکز ذی ربط بررسی و اعلام گردید ازاین رو آن چه که تصویب گردید مصوبه شورای سنجش آموزش کشور است و کنکور سال ۱۴۰۰ هم برپایه این مصوبه تعیین تکلیف شده است ازاین رو دستور کار دیگری وجود ندارد که بخواهیم آنرا باردیگر در شورای سنجش و پذیرش بررسی نماییم. ازاین رو درخواست داوطلبان کنکور بود که این درخواست ها مورد بررسی قرار گرفته چون که این شورا بدون این درخواست ها مصوبه ای نداشت.
رئیس سازمان سنجش کشور تصریح کرد: از نظر شورای سنجش و پذیرش دانشجو پرونده نظام قدیم و جدید برای کنکور ۱۴۰۰ بسته شده است و سال آینده سوالات نظام جدید مطرح خواهد شد. و محتوای درسی نظام جدید هم ساده تر از نظام قدیم است. ازاین رو سفارش می کنم داوطلبان در این یک سالی که وقت دارند مطالبی که مشترکات زیادی هم وجود دارد مورد مطالعه قرار بدهند.

مصوبه عدم تمدید کنکور نظام قدیم به قوت خود باقی است
در همین رابطه مهرداد ویس کرمی ناظر مجلس در شورایعالی سنجش در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به تصمیم کمیسیون آموزش درباره موافقت با تمدید کنکور نظام قدیم اظهار داشت: بعنوان ناظر مجلس در شورایعالی سنجش می گویم که مصوبه شورایعالی سنجش در مورد «عدم تمدید نظام کنکور قدیم» قانونی و به قوت خود باقی است.
وی ادامه داد: در حالی نامه ای از سوی بعضی از اعضای کمیسیون آموزش و در حد سفارش برای وزیر علوم جهت تمدید کنکور نظام قدیم ارسال شد که کمیسیون و دولت و مرکز پژوهش های مجلس نسبت به آن مخالفت جدی دارد. این نامه برای وزیر علوم لازم الاجرا نیست.

مخالفت مجدد با برگزاری کنکور نظام قدیم در سال ۱۴۰۰
بعد از اعلام این تصمیم شورای سنجش و پذیرش و اعلام جدی مسؤلان وزارت علوم در مورد حذف کنکور نظام قدیم از سال ۱۴۰۰، نمایندگان مجلس شورای اسلامی مخالفت خویش را با این تصمیم به صورت رسمی اعلام نمودند به طوریه که کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در جلسه ای با حضور رئیس سازمان سنجش مخالفت و حتی وزیر علوم با حذف کنکور کنکور نظام قدیم را اعلام نمودند. در همین رابطه هر کدام از نمانیدگان کمیسیون مربوطه با انتشار توییت و انجام مصاحبه هایی از تمدید مجدد این کنکور خبر می دادند تا در نهایت مجدد شورای سنجش و پذیرش با انتشار اطلاعیه آب پاکی را برای چشم مخالفان مصوبه این شورا ریخت و دبیرخانه شورای سنجش و پذیرش دانشجو با انتشار اطلاعیه ای اعلام نمود کنکور سال ۱۴۰۰ صرفاً بر اساس دروس نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶ برگزار می گردد.
به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا؛ در متن اطلاعیه دبیرخانه شورای سنجش و پذیرش دانشجو آمده بود که بنا به درخواست برخی از اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی در خصوص بررسی امکان تمدید کنکور نظام قدیم و انجام سنجش با دو آزمون جداگانه (دو مجموعه سوال برپایه دروس نظام قدیم و نظام جدید) در سال ۱۴۰۰، مبحث درجلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش دانشجو (جلسه ۲۵) مورد بحث و بررسی کارشناسی دقیق قرار گرفت.
در جلسه فوق مصوبه جلسه ۲۴ شورای مذکور مورخ ۲۲ مهر، مجدداً مورد تائید و مقرر شد، آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ و پس از آن، صرفاً بر اساس دروس نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶ برگزار گردد.آخرین اظهار نظر وزارت علوم
تکذیب و تایید های مسؤلان در مورد برگزاری یا عدم برگزاری کنکور نظام قدیم تا جایی ادامه دار شد که وزارت علوم در آخرین اظهار نظر خود با انتشار اطلاعیه ای برای همیشه آب پاکی را روی دست مخالفان و چشم انتظاران برگزاری این آزمون برای نظام قدیمی ها ریخت و در اطلاعیه ای که چهارشنبه سوم دیماه منتشر کرد، اظهارات یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی را در خصوص موافقت این وزارتخانه با برگزاری آزمون سراسری ویژه داوطلبان نظام قدیم در سال ۱۴۰۰ تکذیب نمود.
در این اطلاعیه تاکید شد که "براساس قانون، هرگونه تصمیم گیری در مورد برگزاری آزمون سراسری برعهده شورای سنجش و پذیرش است و در این مورد، وزیر علوم بدون نظر شورا اختیار تصمیم گیری ندارد.
همینطور برپایه دعوتنامه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، جلسه ای در محل کمیسیون در مورخ دوم دی سال ۹۹ با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تشکیل شد.
در این نشست در مورد تصمیم شورای سنجش و پذیرش کشور در خصوص عدم برگزاری آزمون اختصاصی برای داوطلبان دارای دیپلم نظام قدیم آموزش وپرورش صحبت شد.
متاسفانه بعد از آخر جلسه یکی از نمایندگان حاضر در جلسه مطالبی منتشر نموده که در آن ادعاشده است، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با برگزاری آزمون اختصاصی مذکور در آزمون سراسری ۱۴۰۰ موافقت کرده است.
ضمن تکذیب این مطلب، اعلام می دارد که اتخاذ تصمیم، قانوناً در اختیار شورای سنجش و پذیرش است و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری که یکی از اعضای شورا است، اختیار تصمیم گیری بدون نظر شورا ندارد و مطالب اعلام شده حقیقت ندارد."


سئوالات کنکور ۱۴۰۰ یکسان است
از طرفی، سعیدرضا عاملی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در حاشیه یک صد و چهلمین جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور، از تصمیم شورای سنجش پذیرش در خصوص حذف کنکور نظام قدیم حمایت کرد و در مورد دغدغه های داوطلبان کنکور نظام قدیم و این که آیا تصمیم جدیدی در ارتباط با منابع درسی این دسته افراد جهت شرکت در کنکور اتخاذ شده یا خیر؟ تصریح کرد: به علت این که ما طبق مصوبات قبلی عمل می نماییم، بنابراین بر مبنای همان تصمیمی است که وزارت علوم اعلام نموده است.
او در آخر اظهار داشت: آزمون کنکور سال آینده(۱۴۰۰) برای داوطلبان نظام قدیم و جدید یکسان خواهد بود و طبق منابع جدید سوالات طراحی خواهد شد.
پرونده کنکور نظام قدیمی ها بسته شد
در نهایت دکتر منصور غلامی وزیر علوم روز شنبه، ۲۲ آذر در حاشیه آیین تجلیل از دانش آموزان پژوهشگر و فناوران برگزیده تصریح کرد: امیدواریم همانگونه که پیشبینی می شود در سال ۱۴۰۰ پیش از ثبت نام کنکور ۱۴۰۱ تصمیم نهایی اعلام گردد که اگر صورت گیرد کار خوبی است.
غلامی در پاسخ به اینکه آیا پرونده نظام قدیمی ها برای کنکور ۱۴۰۰ بسته شد؟ اظهار داشت: از نظر ما بله، چونکه دو مرتبه در شورای سنجش و پذیرش مطرح و تصمیم گرفته شده است که دیگر ادامه پیدا نکند. از نظر ما پرونده بسته شده است.

ملاحظات برگزاری کنکور نظام قدیم در سال ۱۴۰۰
در نهایت مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی به بررسی ملاحظات برگزاری کنکور نظام قدیم در سال ۱۴۰۰ پرداخت و در گزارشی با عنوان «ملاحظات برگزاری کنکور نظام قدیم در سال ۱۴۰۰» آورد که «آموزش عمومی تا سال ۱۳۹۰ شامل پنج سال دوره ابتدایی، سه سال دوره راهنمایی، سه سال دبیرستان و یک سال پیش دانشگاهی بوده که حالا به نظام قدیم مشهور شده است. از آذرماه سال ۱۳۹۰ هم زمان با اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، دوره های آموزش عمومی پس از تغییراتی به نظام جدید یا نظام ۶-۳-۳ مشهور شدند. در نظام جدید دوره ابتدایی از ۵ سال به ۶ سال افزایش یافت و دوره متوسطه به دو دوره متوسطه اول و متوسطه دوم تقسیم شد. دوره متوسطه اول شامل سالهای هفتم، هشتم و نهم و دوره متوسطه دوم شامل سالهای دهم، یازدهم و دوازدهم است که سؤالات کنکور از کتاب های این دوره طرح می شوند. هم زمان با تغییر در دوره های آموزش عمومی، تغییراتی در محتوای کتاب های درسی هم بوجود آمد که این مورد باعث نگرانی فارغ التحصیلان نظام قدیم شده است.»

گزارش مرکز پژوهش های مجلس می افزاید؛ برگزاری کنکور نظام قدیم به معنای طرح دو نوع سؤال نظام قدیم و نظام جدید برای کسانی است که در یک مسابقه یکسان رقابت می کنند و این خود، اصل رقابت عادلانه را زیر سؤال می برد. هرچند سازمان سنجش تلاش می کند با رعایت برخی ملاحظات فنی از قبیل تاکید بر سؤالات مشترکِ بین داوطلبان نظام قدیم و جدید و «هم ترازسازی با استفاده از روش های آماری، مطابق با اصول سنجش و اندازه گیری و برآورد ضریب هم ترازی نمرات خام داوطلبان نظام قدیم (غیر ۶-۳-۳) و داوطلبان نظام جدید (۶-۳-۳)»، رقابت عادلانه تری را ایجاد نماید «اما استفاده از چنین روش‏هایی و ماندن در این وضعیت دوگانه، تنها در شرایط اضطرار جایز است و استانداردهای کیفی سنجش اقتضا می‏کند که تنها یک نظام، مبنای سنجش قرار گیرد».

برپایه این گزارش نکته حائز اهمیت دیگر این است که تعداد فارغ التحصیلان از میانِ داوطلبان نظام قدیم آموزش متوسطه که آخرین گروه از آنها در سال تحصیلی ۱۳۹۷- ۱۳۹۶ فارغ التحصیل شده اند، برطبق اطلاعات سالنامه آماری وزارت آموزش و پرورش در همه رشته های نظری بالغ بر ۳۶۱ هزار نفر بوده است که تابحال در سه آزمون سراسری سال ۱۳۹۷، ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ با سؤالات مختص به خود شرکت کرده اند. بعد از این مدت تعداد این داوطلبان که بالقوه متقاضی شرکت در آزمون نظام قدیم هستند به میزان قابل توجهی کاهش و متقابلاً داوطلبان نظام جدید اکثریت مطلق داوطلبان را تشکیل خواهند داد. طبق برآورد سازمان سنجش آموزش کشور سهم داوطلبان آزمون نظام قدیم در آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ از کل داوطلبان، بین ۶ تا ۸ درصد خواهد بود، با توجه به این نکته که بعضی از فارغ التحصیلان نظام قدیم در کنکور سال ۱۳۹۹ سؤالات نظام جدید را برای پاسخگویی برگزیده اند (حدود ۵۰ هزار نفر) و این مورد در آزمون سال ۱۴۰۰ هم وجود خواهد داشت. در هر صورت فارغ از برآورد سازمان سنجش، داوطلبان نظام قدیم در اقلیت خواهند بود.

گزارش مرکز پژوهش های مجلس می افزاید مهم ترین نکته ای که بعد از مصاحبه با مشاوران تحصیلی و معلمانی که دروس هر دو نظام قدیم و جدید متوسطه را تدریس نموده اند به دست آمده این است که شرکت در آزمون نظام جدید متوسطه، به نفع داوطلبان نظام قدیم است. به قول معلمان، همه کتاب های درسی نظام جدید نسبت به نظام قبل از آن کم حجم تر، روان تر و ساده تر است.

گزارش مرکز پژوهش های مجلس با عنایت به شرکت آخرین گروه از فارغ التحصیلان نظام قدیم متوسطه در سه آزمون، حداقلی بودن جمعیت آنان و از منظر عدالت در سنجش عنوان می کند که مرجح است تا آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ با سؤالات یکسان برگزار شود، این گزارش همینطور به علت عدم اعلام عمومی مصوبه حذف کنکور نظام قدیم تا حداقل یکسال پیش از برگزاری آزمون، پیشنهاد داده است تا در آزمون سراسری سال ۱۴۰۰، سنجش با دو آزمون جداگانه (دو مجموعه سؤال برای نظام های جدید و قدیم متوسطه) و حتی المقدور از مباحث و مطالب مشترک دو نظام قدیم و جدید با تعداد معدود سؤالات متفاوت برگزار گردد.
به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا؛ با عنایت به اظهارنظرهای مطرح شده از جانب مسؤلان (وزیر علوم، شورای سنجش و پذیرش، سازمان سنجش آموزش کشور و همینطور شورایعالی انقلاب فرهنگی) که تصمیم گیران اصلی آموزش عالی هستند، به نظر می آید احتمال تمدید مجدد کنکور نظام قدیم در سال 1400 بسیار ضعیف است و پرونده داوطلبان این کنکور برای همیشه بسته شده و به بایگانی رفته است. ازاین رو لازم است داوطلبان به جای توجه به حواشی و پیام های برخی در مورد بازگشت مجدد این کنکور، که اغلب در فضای مجازی مطرح می شوند؛ در مهلت چند ماه باقی مانده به کنکور خویش را بر مبنای منابع نظام جدید آماده این ماراتن سرنوشت ساز کنند.

منبع:

1399/10/22
13:32:53
0.0 / 5
1078
تگهای خبر: آموزش , دانشجو , دانشگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
دانلود عکس