دو چالش اصلی مهاجران در ایران

دو چالش اصلی مهاجران در ایران

با راه اندازی سامانه ای برای نخبگان و کارآفرینان بین المللی، مهاجرانی که در ایران هستند و یا قصد دارند به ایران مهاجرت کنند، می توانند در آن ثبت نام کنند تا علاوه بر بررسی وضعیت اقامتی آنها امکان بهره مندی از 4 تسهیلات ویژه برقرار شود.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، محسن شهرابی، موسس انجمن دیاران امروز در مراسم رونمایی از برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان بین المللی که به صورت آنلاین در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، با اشاره به انجام مطالعات میدانی از وضعیت مهاجران به ایران اظهار داشت: در این مطالعات با بیش از ۲۰ نفر از نخبگان و کارآفرینان مهاجر به ایران مذاکره کردیم تا مشکلات آنها را احصا نماییم.
وی افزود: جمع آوری داده های به دست آمده از این مطالعات در کتابی به نام "زیست نخبگان علمی و کارآفرینان بین المللی در ایران" جمع آوری شده و این کتاب بعنوان سند پیشتیبان برنامه همکاری با کارآفرینان و متخصصان بین المللی نیز بشمار می رود.
شهرابی افزود: علاوه بر آن مطالعات تطبیقی مفصلی در زمینه مهاجران سایر کشورها انجام شد و در نهایت به پیشنهاد سیاستی منجر گردید.
مدیر انجمن دیاران با اشاره به لطمه شناسی مهاجران بین المللی در ایران، اشاره کرد: برمبنای مطالعات ما، "دسترسی به حقوق اولیه شهروندی برای مهاجران" از چالش های مهاجران است. از آنجایی که در سیاست های کشور تفکیکی در زمینه مهاجران عادی، نخبه و یا کارآفرین صورت نگرفته است، روال های برخورد با آنها متفاوت نیست.
وی "ارتقای زندگی و سطح اجتماعی" را از دیگر چالش های مهاجران نام برد و تصریح کرد: لازم است یک پلکان امید و چشم انداز رشدی برای مهاجران تعریف شود تا بتوانند از سیستم حمایتی بهره مند شوند.
شهرابی با اشاره اقدامات قابل اجرا برای مهاجران، اظهار داشت: اجرای برنامه های ترویجی از برنامه های ضروری است؛ چونکه ما نیاز به تغییر رویکرد در سطح عموم جامعه، سیاستگذاران و مسئولان درباه مهاجران داریم تا مهاجرت از پدیده ای کلیشه ای تبدیل به فرصت و پدیده ای شود که قادر می باشد ظرفیت هایی را برای کشور بوجود آورد.
بگفته وی تا حالا ۱۰۰ نفر از کارآفرینان بین المللی از طرف مرکز تعاملات بین المللی علمی و فناوری ریاست جمهوری به کمیسیون اقامت ویژه عرضه شدند که برای برخی از این افراد مدارک اقامتی آنها صادر گردیده است.
موسس این انجمن با اشاره به راه اندازی سامانه "همکاری با کارآفرینان و متخصصان بین المللی"، اظهار داشت: این سامانه برای دسترسی بدون واسطه و ثبت نام مهاجران به صورت ۳ زبانه (انگلیسی، فارسی و عربی) به راه افتاده است و مهاجرانی که در ایران زندگی می کنند و یا افرادی که در خارج می باشند و قصد مهاجرت به ایران را دارند، می توانند در این سامانه ثبت نام کنند تا شرایط آنها بررسی شود.
شهرابی حمایت های این سامانه را شامل ۴ بخش دانست و توضیح داد: بخش اول آن شامل تسهیلات اقامتی ۳ ساله، ۵ ساله و طولانی مدت در ایران است که این حمایت به راه افتاده است و فازهای حمایتی بعدی نیز توسعه می یابند.
وی "استقرار در اکوسیستم کارآفرینی و نوآوری ایران"، "امکان استفاده از تسهیلات و حمایت های معاونت علمی از نخبگان که می تواند مشمول مهاجران نخبه بین المللی شود" و "امکانات آموزشی، رفاهی" را از دیگر فازهای حمایتی این سامانه نام برد.1399/10/26
23:00:43
0.0 / 5
1457
تگهای خبر: آموزش , اقامت , انجمن , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس