هواژل اسفنجی بخار هوا را به آب شرب تبدیل می كند

هواژل اسفنجی بخار هوا را به آب شرب تبدیل می كند

به گزارش دانلود عکس محققان دانشگاه ملی سنگاپور از تولید هواژل اسفنجی جدیدی اطلاع داده اند که می تواند مولکول های موجود در هوا را به آب شرب مبدل کند.به گزارش دانلود عکس به نقل از نیواطلس، این هواژل برای تکمیل پروسه مذکور نیازی به هیچ منبع انرژی ندارد و متشکل از رشته پلیمرهایی است که به چارچوب آلی فلزی یا MOF شهرت یافته اند. پلیمرهای مورد اشاره ساختاری متخلخل دارند.
ساختار مورد اشاره می تواند به شکلی متناوب و آنی مولکول های هوا را جذب نماید و از آن آب تولید نماید. در حقیقت همانطور که با فشردن اسفنج می توان آب یا مایعات ذخیره شده در آنرا استخراج کرد، می توان با فشردن این هواژل نیز آب ذخیره شده در آنرا بیرون کشید.
البته مقرر است نمونه های پیشرفته این هواژل برای رهاسازی آب نیازی به فشرده شدن نداشته باشند. عملکرد هواژل مورد اشاره در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید بهبود می یابد. در این شرایط توانایی دفع آب هواژل مذکور ارتقا یافته و ۹۵ درصد بخار آب جذب شده از هوا به آب مایع مبدل می شود.
یک کیلوگرم از این هواژل در محیط های مرطوب قادر به تولید ۱۷ لیتر آب در روز است. وزن اندک این هواژل نیز استفاده از آنرا ساده تر می کند. پژوهشگران امیدوارند بتوانند در آینده نزدیک برای تجاری سازی این فناوری اقدام نمایند.

1399/11/02
12:29:27
0.0 / 5
1237
تگهای خبر: دانشگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس