رئیس دانشگاه آزاد در جلسه هیأت ممیزه تاكید كرد

ضرورت تسریع روند ارتقای اعضای هیأت علمی

ضرورت تسریع روند ارتقای اعضای هیأت علمی

به گزارش دانلود عكس رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: از این پس، با توافق شورای عتف، دو هیأت ممیزه در دانشگاه آغاز به كار خواهدنمود تا امور و روند ارتقای اعضای هیأت علمی با سرعت و كیفیت پیش برود.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر محمد مهدی طهرانچی در جلسه هیأت ممیزه مرکزی دانشگاه آزاد اسلامیگفت: حضور اهل بیت(علیهم السلام) نعمتی است که خداوند به ایرانیان عرضه داشته است. در واقع مهندسی الهی بگونه ای بوده که این سرزمین بتواند در پرتو نور ولایت، تمدن بزرگی را رقم بزند. بی گمان بعد از هجرت علی بن موسی الرضا(ع) به سرزمین ما و اثرگذاری ایشان در گفتگو و پایه گذاری تمدن علمی، فرهنگ قرآنی و فرهنگ ائمه آغاز و مقدمه ظهور تمدن اسلامی به وجود آمد.
وی ضمن تشکر از فعالیتهای علمی اعضای هیأت ممیزه دانشگاه آزاد اسلامی، تصریح کرد: دوره های هیأت ممیزه در دانشگاه دو ساله است و امروز جلسه آخر این دوره از هیأت ممیزه خواهد بود. از این پس، با توافق شورای عتف، دو هیأت ممیزه در دانشگاه آغاز به کار خواهد نمود تا امور و روند ارتقای اعضای هیأت علمی با سرعت و کیفیت پیش برود.
دانشگاه آزاد اسلامی در راه تحول قرار دارد
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه جریان کاملی در یک سال آینده در جهت کیفیت و کارآمدی در این دانشگاه شکل خواهد گرفت، خاطرنشان کرد: بحث کارآمدی در دانشگاه آزاد اسلامی بسیار حائز اهمیت می باشد که باید در مرکز توجه مجموعه دانشگاه باشد، البته در این راستا اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته و دانشگاه آزاد اسلامی در راه تحول است. یکی از مباحث تحولی در این دانشگاه، انسجام بخشی به رساله ها و رساله ها بود. در این حوزه مفهومی به نام «دانشگاه حل مسئله» داریم که در این بستر می توانیم به آن جامه عمل بپوشانیم.
دکتر طهرانچی تصریح کرد: در سند دانشگاه اسلامی بر «ساماندهی نظام موضوعات پژوهش ها، رساله ها و رساله ها و پروسه راهنمایی کارآمد جهت رفع نیازهای مادی و معنوی جامعه اسلامی با تاکید بر پیوستگی آموزش و پژوهش» و «طراحی نظام موضوعات و اولویت های پژوهشی» تاکید شده است. دانشگاه آزاد اسلامی نیز بر طبق این سند، در همین راستا حرکت کرده و خواهد نمود.
وی تصریح کرد: بر طبق اسناد بالادستی، از سال قبل سامانه «پایش آزاد» در دانشگاه آزاد اسلامی راه اندازی شده و رساله ها و رساله ها از مرحله ارائه پروپوزال تا مرحله دفاع در این مجموعه بارگذاری و مدیریت شده است.
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با ارائه آماری از تعداد موضوعات، برنامه های علمی، اساتید و دانشجویان فعال در سامانه پایش آزاد، اظهار داشت: تا به امروز ۱۹ موضوع کلان پژوهشی در این سامانه بارگذاری شده که نظام موضوعات مربوط به آن احصاء شده و دانشجو می تواند از این نظام موضوعات برای رساله یا رساله خود استفاده نماید. این سامانه از اردیبهشت سال قبل شروع به کار کرده و فاز دوم آن اردیبهشت سال جاری شروع شده و ۱۵۵ هزار نفر کنشگر فعال شامل استاد یا دانشجوی دکتری و کارشناسی ارشد در این سامانه فعالیت می نمایند.
وی ادامه داد: ۱۸ هزار و ۳۰۰ استاد مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی، ۵ هزار و ۶۰۰ استاد مدعو، ۱۱ هزار رساله دکتری و ۷۹ هزار رساله کارشناسی ارشد و ۷ هزار و ۴۰۶ رساله رساله پزشکی در سامانه ثبت شده است. همین طور ۲۴ برنامه علمی که هرکدام یک چالش ملی یا منطقه ای است، در این سامانه بارگذاری شده که نزدیک به ۱۰ درصد از رساله های کارشناسی ارشد و ۸ درصد رساله های دکتری در چارچوب این برنامه های علمی است، البته این عدد به ۵۰ درصد نیز خواهد رسید.
دکتر طهرانچی با اشاره به اینکه بستری در این سامانه فراهم شده تا استاد و دانشجو بتوانند به سادگی ارتباط برقرار کرده و راجع به موضوعات علمی و پژوهشی، رساله و رساله ها و... تبادل اطلاعات کنند، اظهار داشت: این سامانه که یک نوع نظام مند کردن دانش است، می تواند در آینده دانشگاه آزاد اسلامی را بعنوان قطب تولید داده منسجم معرفی نماید. همین طور این سامانه، دانشگاه آزاد اسلامی را از سیستم جزیره ای به یک سیستم شبکه ای، نظارت پذیر و شفاف تبدیل خواهد نمود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: یکی از مباحث جدی در سامانه پایش آزاد، کنترل سقف راهنمایی رساله و رساله هاست که بسیار حائز اهمیت خواهد بود. طرح پایش یکی از اهداف غایی نظام آموزشی کشور بود که رساله ها و رساله های دانشجویان بجای خیابان انقلاب، از دانشگاه جهت داده شود. خوشبختانه این مورد امروز در دانشگاه آزاد اسلامی صورت گرفت.
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه دکتر ضیایی کار خودرا بعنوان سرپرست موقت مرکز جذب و امور هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی شروع کرد، اظهار داشت: می توانیم از تجربه خوب دکتر ضیایی در نظام دهی و جهت دهی مؤثر دانشگاه استفاده نماییم و امیدوارم با همین نگاه، استاندارد کردن افراد به معنای استاندارد کردن سیستم و ارتقای افراد به معنای ارتقای سیستم دانشگاه باشد.
دکتر طهرانچی در آخر از فعالیتهای علمی اعضای دور اول هیأت ممیزه مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی قدردانی و برای آنها آرزوی موفقیت کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، در آخر این جلسه، از دکتر بیژن رنجبر، دکتر ابوالفضل واحدی، دکتر مهدی رفیع زاده، دکتر محمد سپهری، دکتر مهدی مرجانی، دکتر سیدابراهیم افجه ای، دکتر جلال درخشه، دکتر صادق رحمتی، دکتر محمدصادق ضیایی، دکتر محسن پورکرمانی، دکتر عبداله شفیع آبادی، دکتر سیدضیاءالدین تاج الدین کاوردی، دکتر علی ایران منش، دکتر محمدرضا اردکانی، دکتر حمید ماجدی، دکتر عادل آذر، دکتر علی مقداری، دکتر سعید سهراب پور و دکتر حیدرعلی شایانفر که تشکیل دهنده دور اول هیأت ممیزه دانشگاه آزاد اسلامی بودند، با اهدای لوح قدردانی گردید.
منبع:

1399/04/03
15:20:30
5.0 / 5
2353
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دانلود عکس