دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد

رایزنی با رئیس مجلس برای انتخاب روش كارآمد پذیرش دانشجو

رایزنی با رئیس مجلس برای انتخاب روش كارآمد پذیرش دانشجو

به گزارش دانلود عكس دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با تاكید بر اینكه اراده بزرگ تری نیاز است كه مسیر كنكور متفاوت دیده شود، تصریح كرد:  اولین صحبت من با رئیس جدید مجلس در مورد كنكور بوده است كه بتوانیم با همكاری مجلس مسیر دقیق تر و كارآمدتری را برای توانمندسازی و سنجش و سپس پذیرش دانش آموزان در دانشگاه دنبال نماییم.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر سعیدرضا عاملی در دیدار با اعضای اتحادیه انجمن های ایرانی علوم ریاضی، اظهار داشت: اهمیت ریاضیات وگسستی که در این عرصه به وجود آمد منجر به تشکیل اتحادیه انجمن های ایرانی علوم ریاضی شده است.

وی با اشاره به اینکه دوره جدید بعنوان عصر الگوریتم نامگذاری شده است، اظهار داشت: بنیان فناوری های نوین بر ماهیت دیجیتال است.

دکتر عاملی با بیان این مطلب که محیط دیجیتال محیطی عددی است، تصریح کرد: البته باید به این نکته توجه کرد که تعبیری که از این محیط بعنوان محیط مبتنی بر صفر و یک می شود، دقیق نیست؛ چون که در میان این دو عدد بی نهایت جهان اعداد وجود دارد.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: مصالح جهان مجازی، اعداد و مسیر تغییرات و روندها بر اساس الگوریتم های عددی است.
عاملی تاکید کرد: مسیریابی که در فضای دوم انجام می شود، بسیار خیره کننده است و جنبه هوشمندی آن که سبب اتومایزیشن می شود، ابتنا بر قابلیت جهان ریاضیات دارد.
وی با بیان این مطلب که فناوری های نوین سبب شده که عرصه کار ریاضیات بسیار گسترده تر از گذشته شود و زبان ریاضی عرصه کاربردی بسیار گسترده تری پیدا کند، اضافه کرد: می توان از این منظر نگاه کرد که منابع اصلی مدیریت جهان دیجیتال شده است.

وی افزود: در خیلی از دانشگاه ها، دانشکده کامپیوتر و ریاضیات با هم پیوند خورده اند و در دانشگاه های ایران هم چنین وضعیتی بود، ولی به مرور زمان علوم پایه از علوم مهندسی جدا شد که اساسا حوزه اثر و کاربرد ریاضیات را ضعیف کرد.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با بیان این مطلب که جداسازی در علوم منجر به ایجاد مشکل می شود، تاکید کرد: جداسازی گاهی اوقات منجر به انزوای علوم شده است و از قدرت آن کاسته است. پایه همه کارهای نرم افزاری و برنامه نویسی طراحی محیط دیجیتال ابتنا بر ریاضیات است.
دکتر عاملی بر ضرورت تحول در کتب درسی تاکید کرد و اظهار داشت: اصلاح متون آموزش و پرورش احتیاج به کار جدی دارد.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر جایگاه کانونی و محوری ریاضیات در فضای دوم اظهار داشت: بعنوان مثال فیسبوک که نزدیک به دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون جمعیت دنیا در آن فعال می باشند، ۷۰۰ هزار اپلیکیشن دارد و همین طور ارزش تراکنش سرمایه ای گوگل در سال ۲۰۱۹ نزدیک به یک تریلیون دلار بوده است و بنیان طراحی های این محیط به ریاضیات مرتبط می باشد و کاملا ماهیت رقومی دارد.
وی با اشاره به ریاضیات قدیم و جدید، تصریح کرد: اشخاصی که دانش ریاضیات قدیم را دارند، لزوماً در ریاضیات جدید (منظور ریاضیات دیجیتال است) موفق نیستند، انشعاب به وجود آمده در رشته های جدید سبب شده که جایگاه ریاضیات جدید کم رنگ شود و احتیاج به کار جدی تر دارد.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی، با اشاره به این مورد که بنیانگزار الگوریتم دانشمند و متفکر ایرانی، خوارزمی است، اظهار داشت: فناوری های جدید، به اعتبار اینکه رقومی شده اند، جدید هستند.
دکتر عاملی با تاکید بر اینکه عدم توانایی حل مساله منجر به خشونت می شود، اظهار داشت: در سواد اینترنتی، وقتی فرد به سواد تحلیلی برسد توان مرز ایجاد کردن دارد، ریاضیات دانش حل مساله است و اگر بتوانیم تفکر ریاضی را در جامعه تقویت نماییم، به جای ناراحتی و خشونت کلامی یا حتی بدنی، برای حل مساله و یافتن چاره تلاش می نماییم.
دکتر عاملی در مورد مساله کنکور هم اظهار داشت: در کنکور ضمانت های لازم برای ایجاد آزمون ایمن وجود دارد و سازمان سنجش هم در این حوزه تلاش بسیاری کرده است؛ اما آیا این روش صحیح است که سرنوشت دانش آموز ظرف ۴ ساعت آزمون تعیین شود؟

وی با اشاره به اینکه آزمون در یک فرایند با آزمون مقطعی متفاوت است و دو سیاست متفاوت می باشد، افزود: اگر به آزمون فرآیندی اعتقاد داریم، در این صورت باید دانش آموز مقطع به مقطع سنجیده شود و طی یک دوره چهار ساله جایگاه دانشگاهی خویش را پیدا کند.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه اراده بزرگ تری نیاز است که مسیر کنکور متفاوت دیده شود، تصریح کرد: نخستین صحبت من با دکتر قالیباف بعنوان رئیس جدید مجلس در مورد کنکور بوده است که بتوانیم با همکاری مجلس مسیر دقیق تر و کارآمدتری را برای توانمندسازی و سنجش و سپس پذیرش دانش آموزان در دانشگاه دنبال نماییم.
دکتر عاملی بر لزوم تفکیک بین سنجش و پذیرش تاکید کرد و اظهار داشت: از این رو دانشگاه ها باید استقلال پذیرش داشته باشند و لزوم دارد قاعده ای برای ضمانت های پذیرش و عدالت در پذیرش فراهم گردد.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه نقشه جامع علمی کشور در شرف اصلاح و بازبینی است، به اعضای اتحادیه انجمن های ایرانی علوم ریاضی پیشنهاد داد: به منظور پیشرفت تقویت علوم پایه به صورت عام و ریاضیات به صورت خاص در نقشه جامع علمی کشور پیشنهادات خویش را به ستاد نقشه عرضه کنند.
بر مبنای اعلام مرکز خبر شورایعالی انقلاب فرهنگی، دکتر عاملی به آغاز فعالیت شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور در شورایعالی انقلاب فرهنگی اشاره نمود و اظهار داشت: فعالیت این شورا با محوریت سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است و اتحادیه انجمن های ایرانی علوم ریاضی پیشنهادات خویش را برای تقویت علوم پایه در آموزش و پرورش عرضه کنند و حتما استقبال خواهیم کرد.
منبع:

1399/04/03
23:10:12
5.0 / 5
2398
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس