انتقاد رئیس دانشگاه تهران از شیوه پذیرش دانشجو در دانشگاه ها

انتقاد رئیس دانشگاه تهران از شیوه پذیرش دانشجو در دانشگاه ها

به گزارش دانلود عکس رئیس دانشگاه تهران با انتقاد از نحوه پذیرش دانشجو و شیوه تدوین آئین نامه ارتقاء اظهار داشت: سیستم پذیرش دانشجو در کشور ما به شکلی است که در ورود خیلی مشکل گرفته می شود، اما متأسفانه بر روند خروجی دانشگاه ها آن گونه که باید، نظارت وجود ندارد.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر محمود نیلی احمدآبادی در نشست امضای تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه تهران و هیأت «حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره علمی» ضمن تاکید بر اهمیت موضوع تفاهم نامه منعقده، اظهار داشت: از دیدگاه دانشگاه، هیچ دانشجوی دکتری نمی تواند فارغ التحصیل شود، مگر اینکه نوآوری و خلاقیت داشته باشد. بنظر می رسد در ذات دانشگاه نوآوری نهفته است. باید گفت ارائه نظریه در حوزه علوم تجربی تا حدودی آسان تر از سایر حوزه هاست، به سبب اینکه نظریه ها و فرضیه های ارائه شده در نشریات معتبر، در سطح ملی و بین المللی داوری می شوند و همین طور خیلی از مقاله هایی که در این نشریات منتشر می شوند، اکثراً نوآوری را در درون خود دارند.
وی ادامه داد: در حوزه های علوم انسانی و اجتماعی، فعالیت و انتشارات بیشتر داخلی است، یعنی فرصت انتشار بین المللی یا فراهم نشده و یا اینکه خیلی مورد توجه قرار نگرفته است. شاید به همین دلیل، تبیین این مسأله که کدام فعالیت ها می توانند در این عرصه ها شکل نوآوری و یا نظریه به خود گیرند، برای ما سخت تر شده و ناچاراً یکسری از فرآیندها را برای آنها در نظر گرفته ایم.
رئیس دانشگاه تهران اشاره کرد: وقتی تحولات اروپا را بررسی می نماییم، متوجه می شویم ابتدا نظریه جدیدی مطرح شده و بعد تحولات صورت گرفته است. ما هم در جامعه خود اگر به دنبال تحولات و پیشرفت بیشتر هستیم، باید همیشه یک پشتوانه نظری وجود داشته باشد و البته مسأله مهم این است که برای پیاده سازی نظریه مطروحه، جامعه باید آنرا بپذیرد.
دکتر نیلی احمدآبادی اظهار داشت: افزایش تعداد نظریه های قابل قبول می تواند بعنوان یکی از افتخارات جامعه علمی ایران مورد توجه قرار گیرد. در تاریخ هم مشاهده می شود، وقتی که حکومت ها و شرایط اجتماعی مناسب برقرار است، دانشمندان و نظریه های بسیاری ظهور پیدا می کنند. البته دانشگاه تهران، نقش تعیین کننده ای دارد و امیدوارم در کنار دیگر نهادها و امکانات بتوانیم دراین زمینه شرایط لازم را فراهم آوریم.
وی با انتقاد از نحوه پذیرش دانشجو و شیوه تدوین بخشنامه ارتقاء، اظهار نمود: سیستم پذیرش دانشجو در کشور ما به شکلی است که در ورود خیلی مشکل گرفته می شود، اما متأسفانه بر روند خروجی دانشگاه ها آن گونه که باید نظارت وجود ندارد. یکی از اشکالات این رویکرد آنست که منجر شده تا دانشجویان بعضاً در رشته هایی که علاقه و استعداد ندارند، مشغول به تحصیل شوند. نکته دیگر مسأله ای است که در بحث تدوین بخشنامه ارتقاء وجود دارد که باید مورد بررسی و بازنگری قرار گیرد، دانشگاهی همچون دانشگاه تهران اجازه پذیرش دانشجو، جذب هیأت علمی و تدوین بخشنامه ارتقاء ندارد.
رئیس دانشگاه تهران افزود: تمامی این مسائل در کنار یکدیگر سبب شده تا در دانشگاه ها نظریه ها و تحولات مثبت و سازنده کمتر ارائه شوند. باید گفت با این محدودیت ها ما فقط به شکلی داریم امور را اداره می نماییم و علم دانش را توسعه نمی دهیم. برمبنای رویکردهای از پیش تعیین شده یکسری افراد وارد دانشگاه می شوند و ما با بهترین روش ممکن آنها را مدیریت می نماییم تا در قالب های از پیش تعیین شده به خوبی قرار گیرند.
دکتر نیلی احمدآبادی اشاره کرد: خلاقیت شروع هر کاری است، باید به دانش آموزان از همان سال نخست خلاقیت را آموخت و نخستین شرط نظریه پردازی نیز داشتن خلاقیت است که از کودکی باید تجربه نمود. ما همیشه به دنبال شکستن این قالب ها بوده ایم، اما باید اظهار نمود با تمامی محدودیت ها همیشه تلاش نموده ایم تا کارهای خوبی صورت گیرد و گام های مؤثری برداشته شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، او در آخر اشاره کرد: در قالب فعلی حداکثر استفاده را می نماییم و امیدواریم که بتوانیم کاشف نظریه پردازان جدید شویم. اخیراً رویکرد جدیدی در وب گاه دانشگاه تهران محقق شده و اینکه دیگر کمتر مباحث مدیریتی ارائه می شود و به فعالیت ها و اقدامات استادان و دانشجویان دانشگاه که دستاوردی برای ارائه و یا حرفی برای گفتن دارند، پرداخته می شود. البته نظریه های ترویجی و نوآورانه نیز می تواند به همین روال به وجود آمده در وب گاه دانشگاه تهران اطلاع رسانی شوند.
منبع:

1399/11/08
14:48:52
0.0 / 5
1354
تگهای خبر: دانشجو , دانشگاه , كالا , مد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس