وزیر علوم:

برنامه تعطیلی یا انحلال واحدهای دانشگاهی را نداریم

برنامه تعطیلی یا انحلال واحدهای دانشگاهی را نداریم

به گزارش دانلود عکس همدان وزیر علوم اظهار داشت: هیچ گونه برنامه ای برای تعطیلی و یا انحلال واحدهای دانشگاهی در سطح کشور نداریم، اما رویکرد ما برپایه مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی، تجمیع و پیوستن واحدهای دانشگاهی با هدف هم افزایی و افزایش توان این واحدها در جهت انجام وظایف و مأموریت های تعریف شده است.


دکتر منصور غلامی پنجشنبه ۹ بهمن ماه در شورای برنامه ریزی و توسعه و اقتصاد مقاومتی استان همدان اظهار نمود: در ۲۰ سال گذشته، اقدامات بسیار مؤثری در زمینه پارک های علم و فناوری با هدف بهره مندی مناسب از ظرفیت های علمی برای پیشبرد اهداف اقتصادی کشور انجام شده است.
وی با اعلان اینکه پارک های علم و فناوری مجموعه ای کاربردی برای پشتیبانی از نخبگان و ایده های جدید علمی است، اضافه کرد: در شرایط کنونی، علم و فناوری نقش مهم و قابل توجهی در توسعه، رفاه و بهبود شرایط اقتصادی کشور دارد.
غلامی مطرح کرد: ایجاد صندوق های پژوهش و فناوری هم از دیگر برنامه های جدی حوزه آموزش عالی کشور است. این صندوق با هدف پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان و کارهای علمی و پژوهشی بوجود آمده است.
وی افزود: ۶۰۰۰ شرکت دانش بنیان فعال در کشور وجود دارد که ۱۸۰۰ شرکت از این تعداد تحت حمایت جدی پارک های علم و فناوری قرار دارند همینطور ۱۹۵ مرکز رشد فناوری در سطح دانشگاه های کشور راه اندازی و فعال شده که مهم ترین کارکرد این مراکز علمی و دانشگاهی زمینه سازی برای بکارگیری تکنولوژی های جدید در توسعه کشور است.
وزیر علوم با اشاره به اینکه شاهد اقدامات و دستاوردهای بسیار قابل توجهی از حضور شرکتهای دانش بنیان در عرصه علم و فناوری کشور بودیم که نقش بسیار مهمی در حل مشکلات ایفا کرده اند، تصریح کرد: ایران در زمینه انجام پژوهش و تحقیقات دانشگاهی به لحاظ کیفی و کمی در ردیف ۱۵ کشور برتر و بزرگ دنیا قرار دارد.
وی اشاره کرد: هیچ گونه برنامه ای برای تعطیلی و یا انحلال واحدهای دانشگاهی در سطح کشور نداریم اما رویکرد ما برپایه مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی، تجمیع و پیوستن واحدهای دانشگاهی با هدف هم افزایی و افزایش توان این واحدها در جهت انجام وظایف و مأموریت های تعریف شده است.
غلامی اشاره کرد: در طرح مدیریت استانی آموزش عالی اصل بر تفویض اختیارات از سطح ستاد در این وزارتخانه به استان ها است که دبیرخانه اجرایی شدن این طرح در دانشگاه بزرگ مرکز هر استان بعنوان دانشگاه مادر یا معین تشکیل می شود. طی سالیان گذشته، توفیقات خوبی در حوزه آموزش عالی حاصل شده که نتیجه تلاش ها و پیگیری های هدفمند و برنامه محور مسئولان دراین حوزه است.
او در آخر بیان نمود: مبنای ما در آموزش عالی این است که منابع محدود خویش را در سطوح گسترده کم بازده هزینه نمی نماییم و هدف اصلی دراین بخش، هم افزایی در تمام وجوه برای بکارگیری علم و فناوری در راه رشد و توسعه کشور است.
رئیس دانشگاه بوعلی سینا هم اظهار داشت: با حمایت های صورت گرفته دانشگاه D۸ بعنوان یک مرکز بین المللی دانشجو می پذیرد.
دکتر یعقوب محمدی فر با اعلان اینکه توسعه واحدهای دانشگاهی برپایه نیازسنجی صورت می گیرد تا از هدر رفت منابع مالی جلوگیری شود، اضافه کرد: استفاده صحیح منابع از سیاست های ستاد اقتصاد مقاومتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی با اعلان اینکه در طرح آمایش مراکز علمی استان، هیچ دانشگاهی تعطیل نمی گردد و رشته ها و توسعه این مراکز بازبینی می شود، اظهار نمود: استان همدان از معدود مناطق کشور است که در هر شهر یک مرکز آموزش عالی دایر کرده و توزیع عادلانه علمی در این استان رخ داده است.
محمدی فر بیان نمود: هم اکنون ۶۵ هزار و ۸۲۳ دانشجو در دانشگاه های استان مشغول تحصیل هستند و ۱۶۸۵ عضو هیئت علمی هم به امر تربیت و تدریس در دانشگاه های استان اشتغال دارند.
وی اشاره کرد: دانشگاه های استان در زمینه شرکتهای دانش بنیان و فناور سهم خوبی دارند به طوریکه خیلی از ایده ها را به مرحله تجاری رسانده و به محصول تبدیل نموده اند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان هم اظهار داشت: استان همدان با رشد مطلوب در ایجاد واحدهای تولیدی و صنعتی در ۱۰ ماهه سال جاری به خواسته و مطالبه رهبر معظم انقلاب اسلامی در زمینه «جهش تولید» لبیک گفت.
حمیدرضا متین اضافه کرد: رشد مجوز تأسیس صنایع در سال جهش تولید در ۴۱ سال قبل در استان همدان بی نظیر بوده و این نشان از همت مسؤلان برای ارتقای جایگاه صنعتی استان است.
وی با اعلان اینکه امسال واحدهای تولیدی به جمع صنایع استان در بخش های مختلف اضافه شده اند، اضافه کرد: تا آخر سال بخشی از واحدهای تازه تأسیس وارد چرخه تولید می شوند که تولیدات منحصربفردی در کشور دارند که می توان به تولید خمیر الکترود اشاره نمود.
متین با اشاره به اینکه همدان در زمینه تولید فروسیلیس و دارو قطب کشور شمرده می شود، اشاره کرد: ملایر در زمینه فروسیلیس و تویسرکان در عرصه دارویی پیشرفت های قابل توجهی داشته است.
وی بیان نمود: در زمینه فعالسازی واحدهای راکد کارهای موثری انجام شد و بازگشت کیان کرد ملایر، فولاد جعفری همدان، رزن سافت و کیان وینسا در ملایر نمونه های بازگشت صنایع از کار افتاده به چرخه تولید هستند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان در انتها مطرح کرد: هیچ کمبودی در اقلام اساسی استان همدان نداریم و دراین زمینه تا خردادماه سال آینده در شرایط پایدار قرار داریم.
نماینده مردم همدان در مجلس هم اظهار داشت: سرمایه گذاری بی نظیری در زمینه تقویت شبکه های آبرسانی، تصفیه خانه و تولید برق صورت گرفته و توسعه این صنعت در استان ستودنی است.
حمیدرضا حاجی بابایی اظهار نمود: ۲۳۹میلیارد تومان اخیرا برای توسعه و تکمیل طرح های در حال اجرای صنعت آب و برق استان همدان جذب شده و در این راستا ۱۷۱ میلیارد تومان پیشبینی شده که برای توسعه این صنعت در استان بسیار اثرگذار می باشد.
وی با اعلان اینکه برای راه اندازی مدل دوم تصفیه خانه شهر همدان هم ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است، اضافه کرد: با اجرای این طرح ظرفیت این تصفیه خانه از ۶۴۰ به ۱۲۸۰ لیتر در ثانیه می رسد تا هرآن چه آب در شهر همدان مصرف می شود تصفیه شود.
حاجی بابایی با اشاره به اینکه آب حاصل از تصفیه خانه همدان در صنایع مختلف و نیروگاه شهید مفتح مصرف می شود و این چرخه تولید و مصرف آب در سطح استان کار بزرگی است، اظهار داشت: ادغام شرکتهای آب روستایی و شهری در شتاب دهی امورات و اجرای طرح ها را بسیار اثرگذار می باشد و نتایج این ادغام را در سالهای بعد مشاهده است.
وی با اعلان اینکه طرح های خوبی در حال اجراست و اعتقاد داریم باید در این حوزه خدمات بهتری به مردم عرضه شود، اشاره کرد: ۷۱۵ میلیارد تومان در زمینه بهداشت و درمان هزینه شده و اعتبارات خوبی هم در استان در دو سال گذشته جذب شده است.
نماینده مردم همدان در خانه ملت با اعلان اینکه تلاش می نماییم سهم استان در بودجه سال ۱۴۰۰ را ارتقاء دهیم، تصریح کرد: در بودجه ۱۴۰۰ پشتیبانی خوبی از مردم خواهیم داشت به طوریکه ۳۵ میلیون نفر از اقشار نیازمند به صورت ویژه در بودجه دیده می شود در ضمن بهای آب و برق اقشار محروم و نیازمند مجانی و این مورد در آینده نزدیک به قانون تبدیل می شود.
کیومرث سرمدی واله، نماینده مردم اسدآباد در مجلس هم با اعلان اینکه محرومیت زدایی از رسالت های شورای برنامه ریزی است و اسدآباد احتیاج به توجه ویژه دارد، اظهار داشت: ۶۰۰۰ ماشین سنگین در این شهرستان ظرفیت بی نظیری برای سرمایه گذاری و ایجاد طرح های حمایتی است. در ضمن توجه به راههای ارتباطی این شهرستان را ضروریست و در این راستا رویکرد مدیران استان باید بازنگری شود.
منبع:

1399/11/10
16:55:52
0.0 / 5
1265
تگهای خبر: آموزش , جشن , خدمات , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس