رئیس هیأت عالی جذب هیأت علمی تاكید كرد

لزوم ساماندهی جذب اعضای هیات علمی

لزوم ساماندهی جذب اعضای هیات علمی

به گزارش دانلود عکس رئیس هیأت عالی جذب هیأت علمی شورای عالی انقلاب فرهنگی به تشریح روند شکایت متقاضیان جذب هیأت علمی که در دانشگاه ها پرداخت و اظهار داشت: جذب اعضای هیات علمی نیز باید برمبنای آمایش آموزش عالی ساماندهی شوند.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر محمد علی کی نژاد در جلسه ۲۶۲ هیأت عالی جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و مراکز آموزشی به عرضه توضیحاتی درباره روند شکایت متقاضیان جذب هیأت علمی که در دانشگاه ها پذیرش نمی شوند، پرداخت و تصریح کرد: فرد شاکی می تواند از ۳ مسیر ماده ۲۰، ماده ۲۱ و ماده ۱۶ دستورالعمل نحوه رسیدگی به شکایات، اقدام نماید. در واقع متقاضی در ابتدا می تواند بر مبنای ماده ۲۰ دستورالعمل نحوه رسیدگی به شکایات به دانشگاه اعتراض کند و اگر دانشگاه بعد از بررسی، اعتراض را پذیرفت، حکم پذیرش صادر می شود. در غیر این صورت متقاضی باید از راه ماده ۲۱ اقدام نماید.
رئیس هیأت عالی جذب افزود: اگر متقاضی از راه ماده ۲۰ و ۲۱ جذب نشد، می تواند مجدد اعتراض کند که این اعتراض از هیأت مرکزی جذب به هیأت عالی جذب ارسال و در کمیته ۵ نفره هیأت عالی جذب بررسی می شود و پس از موافقت هیأت عالی جذب، متقاضی باید فرم خوداظهاری و شخصیتی را تکمیل کند.
دکتر کی نژاد به ماده ۱۶ دستورالعمل نحوه رسیدگی به شکایات اشاره نمود و اظهار داشت: تا کنون برای جذب هیأت علمی از این ماده استفاده نشده است چون که همواره تاکید بر این بوده که جذب، توسط دانشگاه ها و هیأت مرکزی جذب صورت گیرد.
وی با تاکید بر اینکه هیأت های اجرایی جذب هم باید بر اساس آمایش آموزش عالی ساماندهی شوند، پیشنهاد داد: فعلاً در طرح ساماندهی مؤسسات آموزش عالی، هیأت های اجرایی به هیأت اجرایی اصلی و معین تقسیم شود.
رئیس هیأت عالی جذب با تاکید بر اینکه در مصوبه آمایش آموزش عالی دانشگاه دولتی و غیر دولتی با هم در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: در اجرای آمایش آموزش عالی هیچ مؤسسه آموزش عالی و هیچ هیأت اجرایی تعطیل نخواهد شد بلکه ادغام می شوند.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: مصوبه سیاست ها و ضوابط اجرایی حاکم بر آمایش آموزش عالی بر آمایش به صورت منطقه ای تاکید دارد، اما به علت وجود برخی مشکلات در حین اجرا به صورت استانی انجام شد.

به گزارش مرکز خبر شورایعالی انقلاب فرهنگی، در ادامه جلسه دکتر غلامحسین رحیمی معاون پژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری با عنایت به دستور جلسه که به «بررسی فهرست انطباق نیازهای دانشگاه بر مبنای آمایش آموزش عالی در فراخوان جدید» اختصاص داشت به عرضه گزارشی درمورد تجمیع و ساماندهی موسسات آموزش عالی پرداخت و ارتقاء کیفی، متناسب سازی رشته ها با نیازها و استفاده بهینه از امکانات را بعنوان ۳ هدف اصلی و کلیدی طرح ساماندهی مؤسسات آموزش عالی عنوان نمود.
وی افزود: از ۱۲۰ مؤسسه آموزش عالی، ۹۰ مؤسسه مشمول ساماندهی هستند که این ۹۰ مؤسسه به ۴۵ مؤسسه آموزش عالی کاهش می یابند.
دکتر رحیمی تصریح کرد: بعنوان مثال در استان های سیستان و بلوچستان، تهران، ایلام، یاسوج، بوشهر، هرمزگان و برخی استان های دیگر ساماندهی مؤسسه ای نداریم.
معاون پژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری تاکید کرد: ساماندهی مؤسسات آموزش عالی همچنان در حال انجام و پیگیری است و پس از ساماندهی مؤسسات، ساماندهی رشته ای و مأموریت گرایی در دست اقدام است.

در ادامه دکتر علیرضا منادی سفیدان رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درمورد روش اجرای مصوبه آمایش آموزش عالی اظهار داشت: مصوبه آمایش آموزش عالی که در شورایعالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است مصوبه بسیار خویی است اما در اجرای آن خطا وجود دارد.
وی افزود: در اجرای آمایش آموزش عالی مشکلات و مقاومت هایی وجود دارد، همینطور در مجلس شورای اسلامی هم مخالفت هایی با این مصوبه وجود دارد.
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در ادامه ضمن انتقاد از تفاوت حقوق اعضای هیأت علمی دانشگاه های علوم و علوم پزشکی تاکید کرد: ۳۰ هزار عضو هیأت علمی دانشگاه های وزارت علوم حقوقی کمتر از اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی دریافت می کنند، که انتظار می رود این روند به منظور پیشگیری از مهاجرت اعضای هیأت علمی از کشور به علت مسائل مالی اصلاح گردد.
وی با تاکید مجدد بر ضرورت رفع تبعیض حقوق اعضای هیأت علمی دانشگاه های علوم با اعضای هیأت علمی دانشگاه های علوم پزشکی بر افزایش حقوق اعضای هئیت علمی دانشگاه آزاد اسلامی هم تاکید کرد.
بعد از بحث و بررسی اعضا مقرر شد مدل نهایی برای تجمیع هیأت های اجرایی جذب در جلسه آتی هیأت عالی جذب عرضه شود.

به گزارش مرکز خبر شورایعالی انقلاب فرهنگی دستور بعدی جلسه به «بررسی همکاری اعضای هیأت علمی وابسته بر مبنای آمایش آموزش عالی با دانشگاه ها» اختصاص داشت که اعضای جلسه بر ضرورت تأیید صلاحیت علمی متقاضی توسط دانشگاه تاکید کردند.
بعد از بحث و بررسی اعضا مقرر شد ضمن بررسی آیین نامه های در رابطه با مبحث نحوه استفاده از خدمات اساتید وابسته، گزارشی از تعداد اعضای هیأت علمی وابسته در دانشگاه های علوم و علوم پزشکی تهیه و به هیأت عالی جذب عرضه شود.
همینطور دکتر محمد مهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: هم اکنون ۸۵ هزار عضو هیأت علمی در کشور داریم که ۵۸ درصد برای دانشگاه های دولتی و ۴۲ درصد غیر دولتی هستند.
وی با اشاره به اینکه وزارت علوم و بهداشت در مبحث افزایش شهریه به صورت انقباضی عمل می کنند، تاکید کرد: در بحث افزایش حقوق اعضای هیأت علمی، باید سایر ابعاد مانند افزایش شهریه و... در نظر گرفته شود و نباید صرفا به تأمین از راه منابع دولتی اتکا کرد.
منبع:

1399/11/13
14:49:57
0.0 / 5
1188
تگهای خبر: آموزش , خدمات , دانشگاه , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
دانلود عکس