مدیر بانك خون بند ناف خبر داد؛

درمان ۷۰ بیماری با سلول بنیادی

درمان ۷۰ بیماری با سلول بنیادی

مدیر بانک خون بند ناف رویان با اعلان اینکه تامین ذخیره سلولی مناسب می تواند منجر به جلوگیری از خروج ارز شود، اظهار داشت: حالا این سلولها در کشور ذخیره می شود که در درمان بیش از 70 بیماری موثر هستند.به گزارش خبرگزار، مهر به نقل از بانک خون بند ناف، دکتر مرتضی ضرابی ضمن تبریک چهل و دومین سالگرد انقلاب شکوهمند اسلامی و گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل، شهدای انقلاب، دفاع مقدس، مدافعین حرم و شهدای مدافع سلامت اظهار داشت: ایام دهه فجر ایام بازخوانی پیشرفت ها و دستاوردهایی است که بواسطه وقوع انقلاب اسلامی داشته ایم.
مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان اظهار داشت: دانش سلول های بنیادی از دستاوردهای بسیار مهم پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی است که با تلاش محققین جوان ما به نتیجه رسید.
وی اضافه کرد: هدف آن بود که بتوان سلول های بنیادی را از منابع مختلف استحصال و در درمان بیماریهای مختلف از آنها استفاده نمائیم. در ابتدا خون بندناف بعنوان یک منبع سلول های بنیادی مطرح بود که این کار آغاز شد تا بتوان با جمع آوری خون بندناف، سلول های بنیادی آنرا جداسازی کرد و در درمان بیماریهای بدخیم به خصوص بیماری هایی که منشأ خونی دارند استفاده گردد.
جمع آوری سلول های بنیادی از منابع مختلف
ضرابی با تاکید بر اینکه به تدریج نظر ما به جمع آوری سایر منابع سلول های بنیادی نیز جلب شد اظهار داشت: خون محیطی، مغز استخوان، بافت چربی یا حتی خود بافت بندناف هم بعنوان یک منبع سلولی مورد توجه قرار گرفت.
واردات هر نمونه سلول بنیادی از خارج ۳۵ تا ۴۰ هزار یورو هزینه دارد
وی با اعلان اینکه با ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بندناف، خون محیطی، مغز استخوان و بافت بندناف یک منبع باارزش از سلول های بنیادی داریم، اظهار داشت: تا حالا بیش از صد و پنجاه هزار نمونه خون بندناف ذخیره شده که با این ذخیره سازی، بزرگترین بانک سلولی را در سطح خاورمیانه به وجود آورده ایم. این ذخیره باارزش قابل استفاده برای بیمارانی است که نیازمند پیوند سلول های بنیادی خونساز هستند.
ضرابی عنوان کرد: ذخیره سازی این سلول ها از این جهت باارزش است که اگر به این منبع سلولی دسترسی نداشته باشیم و بخواهیم از منابع خارجی استفاده و وارد نماییم، هزینه بسیار بالایی باید صرف تامین سلو ل های بنیادی خونساز شود. در حقیقت هر نمونه سلول های بنیادی بین ۳۵ تا ۴۰ هزار یورو هزینه دارد.
وی اشاره کرد: تامین ذخیره سلولی مناسب می تواند منجر به جلوگیری از خروج ارز و همین طور تامین سلول سالم، مناسب و باارزش برای بیماران شود.
استفاده از سلول های بنیادی در بیماریهای خونی و غیرخونی
مدیرعامل بانک خون بندناف رویان اظهار داشت: دومین دستاورد ما، امکان استفاده از سلول های بنیادی خونساز در بیماریهای بدخیم خونی و غیر خونی است. بیماری هایی که زمانی لاعلاج بودند، امروزه بخش قابل توجهی از آنها با سلول های بنیادی خونساز قابل درمان هستند. حتی برخی بیماریهای غیرخونی که امروزه با آنها رو به رو هستیم با بهره گیری از سلول های بنیادی در کشور درمان می شود.
ضرابی اظهار داشت: سلول های بنیادی پتانسیل درمان بیش از ۷۰ بیماری را دارند که امکان انجام کارآزمایی های بالینی در فازهای یک و دو در بعضی از این بیماریها را فراهم نموده ایم.
ضرابی درباره نوع بیماریها اظهار داشت: در کشور، کارآزمایی بالینی درباره بیماری فلج مغزی اطفال(cp)، اوتیسم، آرتروز و حتی بیماری کرونا را آغاز نموده ایم و بخش قابل توجهی از کارآزمایی های بالینی انجام شده و نتایج آن رضایت بخش بوده و می تواند مبنای انجام کارآزمایی های بعدی قرار گیرد.
وی اضافه کرد: آماری که در دنیا برای کارآزمایی های بالینی بیماریهای عصبی وجود دارد بسیار تعجب آور است. امیدوارم با تکمیل کارآزمایی های بالینی شاهد انجام سلول درمانی در این بیماریها باشیم.
بخشی از پالایشگاه ضمائم زایمانی را راه اندازی کرده ایم
مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان اظهار داشت: دستاورد چهارم ما، بحث پالایشگاه محصولات زایمانی و فرآوری محصولات مشتق از ضمائم زایمانی است. این نکته بسیار اهمیت دارد، چیزی که بعنوان زباله بیولوژیک پس از تولد نوزاد دور ریخته می شود در پزشکی قابل استفاده می باشد.
وی اضافه کرد: در تلاشیم که از این ضمائم، محصولات ارزشمندی تهیه نماییم. هم اکنون از خون بندناف، بافت بندناف و پرده جنینی یا پرده آمنیوتیک، مایع جنینی و جفت محصولات مختلفی را فرآوری کرده ایم و برای نخستین بار در دنیا می توانیم مدعی شویم که قسمتی از پالایشگاه محصولات زایمانی را راه اندازی کرده ایم و بخش دیگر هم نیاز به همتی دارد که بتوانیم آنرا در ادامه کارهای پالایشگاه به بهره برداری برسانیم.
ضرابی با اعلان اینکه سه محصول از این ضمائم قابل استحصال و فرآوری است افزود: امیدواریم علاوه بر اینکه بتوانیم این محصولات را برای مصرف داخلی فرآوری می نماییم، فرصت صادرات آنرا هم فراهم نماییم.

1399/11/14
12:07:16
0.0 / 5
1361
تگهای خبر: دانشگاه , سلامت , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
دانلود عکس