معاون وزیر بهداشت در پاسخ به دانلود عكس اعلام كرد

احتمال تغییر تاریخ برگزاری آزمون دستیاری

احتمال تغییر تاریخ برگزاری آزمون دستیاری

به گزارش دانلود عکس معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از احتمال تغییر زمان برگزاری چهل و هشتمین آزمون دستیاری اطلاع داد و اظهار داشت: جلساتی در این خصوص با وزیر بهداشت برگزار شده و احتمال تغییر زمان برگزاری این آزمون وجود دارد که جزئیات آن اعلام خواهد شد.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا؛ دکتر سیما سادات در نشست خبری که امروز به صورت مجازی برگزار شد در پاسخ به ایسنا در مورد آخرین تصمیم وزارت بهداشت در مورد زمان برگزاری چهل و هشتمین آزمون دستیار تخصصی اظهار داشت: این آزمون هر ساله در اسفند ماه برگزار می گردد. سال جاری به علت انتشار کرونا در ۱۶ مرداد برگزار شد و به همین جهت، دسیتاران به فاصله برگزاری این آزمون اعتراض داشتند.
ایشان در ادامه تصریح کرد: معاونت آموزشی وزارت بهداشت اصرار داشتند که نباید زمان برگزاری آزمون دستیاری تغییر کند چون که بر هم خوردن نظم این آزمون باعث خواهد شد که در سال آینده برنامه ریزی سخت تر شود.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تصریح کرد: آخرین اطلاعات در مورد زمان برگزاری آزمون دستیاری این است که به تازگی مسؤلان معاونت آموزشی جلسه ای با وزیر بهداشت داشتند و احتمال تغییر زمان برگزاری این آزمون وجود دارد اما در مورد جزئیات آن اطلاعی ندارم.
سخنگوی وزارت بهداشت به آخرین وضعیت مبتلا شدن دانشجویان علوم پزشکی به ویروس کرونا اشاره نمود و تصریح کرد: ما در معاونت دانشجویی و فرهنگی طرحی با عنوان "طرح همدلی" برای دانشجویان علوم پزشکی طراحی کردیم که بر طبق این طرح وضعیت اضطراب، افسردگی، شرایط روحی و روانی دانشجویان را مورد سنجش قرار دهیم که بررسی وضعیت مبتلا شدن به کرونا هم یکی از بندهای این طرح است.
دکتر لاری تصریح کرد: در طرح همدلی سه سوال از دانشجویان علوم پزشکی در مورد مبتلا شدن به کرونا ویروس پرسیده شده است که سوال اول به مبتلا شدن خود دانشجو، سوال دوم مبتلا شدن بستگان نزدیک و سوال سوم هم فوت آنها اشاره دارد. بر این اساس از حدود ۲۴۰ هزار دانشجوی علوم پزشکی حدود ۲۷ هزار نفر در این طرح شرکت کردند.
وی تصریح کرد: ۱۱ درصد دانشجویان شرکت کننده در طرح همدلی عنوان کردند که خودشان و ۱۶ درصد خانواه های آنها به ویروس کرونا مبتلا شدن شده اند و ۵ و نیم درصد آنها هم تاکید نمودند در میان بستگان و خانواده آنها فوتی داشتند.
معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت با تکیه بر اینکه ۱۰ درصد دانشجویان حاضر در خوابگاه ها هم به کرونا مبتلا شدند، اظهار داشت: از بین ۶۰ تا ۷۰ هزار دانشجوی علوم پزشکی که در خوابگاه ها حضور دارند هم فقط ۱۰ درصد آنها به کرونا مبتلا شدند و خوشبختانه دانشجوی فوتی بر اثر کرونا نداشتیم.
لاری به آخرین تصمیم وزارت بهداشت در مورد بازگشایی خوابگاه ها و دانشگاه های علوم پزشکی در ترم آتی اشاره نمود و اضافه کرد: بازگشایی ها به شرایط بیماری و شرایط هر استان بستگی دارد و ما به رنگ بندی و استاندارد های موجود توجه داریم. آموزش اصلی به صورت مجازی است و بازگشایی تنها برای برنامه های آموزش کلینیکی و بالینی صورت می گیرد. البته ابتدای انتشار کرونا چالش هایی برای تأمین مواد ضد عفونی کننده در دانشگاه ها داشتیم اما حالا این چالش رفع شده و برای همه دانشجویان مواد ضدعفونی و حفاظتی در دسترس می باشد.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه فعلا اولویت حضور دانشجویان در خوابگاه ها تغییر نکرده است، خاطرنشان کرد: در هر شرایطی که بازگشایی صورت بگیرد اساس این است که حداقل در هر اتاق ۲ نفر باشند، غذاها در چارچوب پک عرضه می شود و همه دانشگاه ها برای ایزوله کردن فرد کرونایی اتاق اختصاص داده باشند. هر دانشجوی جدیدی که وارد خوابگاه می شود تست می دهد و هر دانشجویی که می خواهد به شهر خود برود هم تست می دهد و اگر منفی بود می تواند برود.
وی از افزایش ۵۰ درصدی مبلغ وام های دانشجویی امسال اطلاع داد و اظهار نمود: البته بعضی از وام های دانشجویی به میزان ۶۰ تا ۷۰ درصد در مهرماه ۹۹ افزایش داشته اند و تلاش می نماییم این وام ها در سال آینده رشد ۶۰ درصدی داشته باشند. با اینکه تمرکز اصلی صندوق رفاه دانشجویان بر روی وام ودیعه مسکن می باشد.
لاری به آخرین وضعیت پرداخت وام دستیاری اشاره نمود و اظهار داشت: هم اکنون ۴۵ میلیارد تومان سهم بودجه و ۱۵ میلیارد تومان سهم صندوق رفاه در یکی از بانک ها سرمایه گذاری شده است که بتوانیم با این ۶۰ میلیارد تومان به دستیاران وام بدهیم. این وام به مبلغ ۱۵ میلیون تومان است که تابحال توانسته ایم به نیمی از دستیاران وام بدهیم. سعی کردیم این اعتبار ۶۰ میلیارد تومانی را به رقم ۲۰۰ میلیارد تومان افزایش دهیم که تصویب گردید و در سال آینده به همه دستیاران وام ۱۵ میلیون تومانی می دهیم.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تصریح کرد: البته سال جاری هم تلاش داریم با اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومانی که مقرر است از جانب معاونت توسعه به ما داده شود به همه دستیاران وام دهیم و تلاش می نماییم این اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومان برای بیمه تأمین اجتماعی و وام دستیاری همه دستیاران تخصیص یابد. ضمن اینکه بسته بیمه تکمیلی برای دستیاران تخصصی پزشکی تعریف کردیم که در این بیمه تکمیلی مبحث دندانپزشکی، درمان های نازایی و سایر موارد مورد نیاز هم تعریف شده است.
به قول وی؛ با وجود کوشش برای افزایش شاخص خوابگاه های دانشجویی در دانشگاه های علوم پزشکی هنوز این شاخص در خوابگاه های متاهلی مطلوب نمی باشد و تنها ۲۰ درصد شاخص خوابگاه های متاهلی را رشد داده ایم که بسیار ناچیز است. از همین رو می خواهیم وام ودیعه مسکن را افزایش دهیم.
لاری افزود: حالا بیشتر از ۴ میلیارد برای وام ودیعه مسکن اختصاص می یابد که تلاش داریم این میزان به ۱۰۰ میلیارد تومان افزایش یابد تا بتوانیم مبلغ بیشتری به دانشجویان متاهل وام دهیم ولی هنوز سرنوشت این ۱۰۰ میلیارد تومان در کمیسیون بودجه معلوم نیست.
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه دانشجویان کارورز و اینترن اغلب تحت پوشش خانواده ها هستند اما باید ارزیابی دقیقی بکنیم که چه میزان از دانشجویان تحت پوشش بیمه هستند، اظهار داشت: در مورد دستیاران هم از ۱۷ هزار دستیار پزشکی در حال تحصیل، ۷ هزار دستیار مشمول بیمه شدند.
منبع:

1399/11/15
18:17:18
0.0 / 5
1366
تگهای خبر: آموزش , بیمه , دانشجو , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس