توسط شبكه تبادل فناوری؛

۲۵۰ مشكل صنعت توسط دانش بنیان ها حل شد

۲۵۰ مشكل صنعت توسط دانش بنیان ها حل شد

مدیر شبکه تبادل فناوری با اشاره به اینکه در این شبکه طی ۵-۴ سال قبل ۳ هزار نیاز صنعتی شناسایی شده است، اظهار داشت: ۲۵۰ پروژه توسط شرکتهای دانش بنیان موفق بوده و نیاز صنعت را برطرف کرده اند.رضا سلطانعلی زاده مدیر شبکه تبادل فناوری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه شبکه تبادل فناوری در سال ۹۴ جهت شناسایی ظرفیت ها، حمایتگری و تسهیل‎گری، مدیریت و پیگیری در فرآیند تبادل فناوری ذیل ستاد توسعه فناوری نانو به وجود آمد، اظهار داشت: این شبکه با عرضه خدمات به ۳۰۰ شرکت نانویی و عرضه چاره برای مسائل صنعتی کار خویش را شروع کرد.
وی با اشاره به اینکه این شبکه تبادل صرفا در حوزه نانو فعالیت می کرد و شرکتهای نانو به صنایع برای رفع نیازشان معرفی می شدند، اضافه کرد: از آغاز سال جاری این رویکرد به دستور معاون علمی و فناوری به کل شرکتهای دانش بنیان تعمیم داده شد.
وی اضافه کرد: این شبکه از بدو تأسیس تا نیمه دوم سال ۹۹ بیشتر از ۳۰۰۰ نیاز صنعتی را از ۱۳۰۰ واحد صنعتی شناسایی کرده است و با استفاده از ابزارهایی همچون برگزاری رویدادهای تبادل فناوری، شرکت در نمایشگاه های تخصصی، همکاری با مشاوران خبره صنایع گوناگون و کارگزاران تبادل فناوری و شناسایی تیم ها و افراد دارای پتانسیل در چارچوب برنامه چالش فناورانه و نوآورانه و همینطور پشتیبانی از هسته های فناور، بیشتر از ۲۵۰ پروژه موفق حل مسئله و بیشتر از ۵۰۰ پروژه در جریان در کارنامه دارد.
به گفته وی ازاین رو با رصد و شناسایی نیازهای صنعت و شناختی که روی شرکتهای دانش بنیان داریم این دو طرف را به یکدیگر معرفی می نماییم.
مدیر شبکه تبادل فناوری تصریح کرد: ارتباط با مشاوران خبره صنایع گوناگون و کارگزاران تبادل فناوری یکی ابزارهایی است که با استفاده از آنها پروژه های دانش بنیان در صنعت اجرایی می شوند و نیاز همان صنعت برطرف خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه برخی مواقع صنعت احتیاج به محصول یا خدمتی داشته که هیچ شرکت دانش بنیانی هم در این حوزه ها فعال نبوده اظهار داشت: در این صورت چالش های فناورانه برگزار می شد که در هر صورت شرکت ها و استارت آپ ها در جهت رفع نیاز آن صنعت دستاوردهای خویش را عرضه کنند.
مدیر شبکه تبادل فناوری اظهار داشت: تابحال در این حوزه ۵۰ چالش برگزار شده که ۱۷ چالش خاتمه یافته موفق بوده و به غیر از ۵ چالش ناموفق، مابقی در جریان است که در نهایت به رفع نیاز صنعت منجر شود.
وی با اشاره به اینکه نانو به ۱۷ حوزه صنعتی رسوخ پیدا کرده، افزود: آب، پساب و محیط زیست، نانو پوشش، کشاورزی، صنایع غذایی و بسته بندی، نانو عمران، صنایع فلزی، نانو کامپوزیت، رنگ و رزین، نانو مواد، پلاسمای سرد، صنعت دریایی، صنعت هوایی، مرکز نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، حمل و نقل ریلی، برق و انرژی، شبکه انرژی خورشیدی نانو، باتری نانو، سلامت، پزشکی و دارو، خودرو، واحد تجهیزات حوزه های نانو همچون حوزه هایی هستند که نیاز صنعت به واسطه شرکتهای دانش بنیان تأمین شده است.
سلطانعلی زاده اضافه کرد: اما با عنایت به شناسایی همه حوزه های صنعتی در صدد هستیم که همه شرکتهای دانش بنیان (بیش از ۵ هزار شرکت دانش بنیان) را به این صنایع ارتباط بدهیم.
وی با اشاره به اینکه در سال ۹۹ حوزه های نساجی، نفت، گاز، آب و پساب بیشترین نیاز را عنوان کردند که توسط شرکتهای دانش بنیان رفع شده است، اظهار داشت: در سال ۹۶ نیازهای حوزه نساجی، در سال ۹۷ نیازهای حوزه های کشاورزی، صنایع غذایی، بسته بندی، خودرو، در سال ۹۸ نیازهای حوزه های نانو پوشش ها، صنایع هوایی، عمران و ساختمان، نفت، گاز، کامپوزیت، خودرو، دریایی مطرح و توسط شرکتهای دانش بنیان حوزه نانو رفع شدند.
سلطانعلی زاده اظهار داشت: تلاش ما در سال ۹۹ این بوده که حمایت بیشتر از پروژه ها را داشته باشیم.
وی اضافه کرد: چالش فناوری و نوآوری شبکه تبادل، متولی برگزاری یک رقابت یا مسابقه با هدف توسعه نوآورانه راهکارهای فناورانه برای حل نیازهای بنگاه های صنعتی یا توسعه محصولاتی است که هم اکنون شرکتهای موجود فناور توان پاسخگویی به آن نیاز را ندارند.
مدیر شبکه تبادل فناوری اضافه کرد: مجموعه چالش های فناوری و نوآوری تابحال توانسته است مبادرت به برگزاری ۵۰ چالش کند. در این راستا تعداد ۱۶۰۰ طرح ارسال شده مورد بررسی قرار گرفته است که بعد از داوری و راستی آزمایی آنها تعداد ۱۴۲ مورد به مرحله ساخت نمونه آزمایشگاهی یا نیمه صنعتی راه یافته است. در نهایت تعداد ۲۴ چالش با موفقیت خاتمه یافته است. چالش های اجرا شده توسط این مجموعه در حوزه های مختلف صنعتی از قبیل کشاورزی، خودرو، سلامت، نفت و … است.
وی اضافه کرد: حالا شبکه تبادل فناوری با گسترش فعالیتهای خود در زمینه توسعه بازار محصولات و خدمات بیشتر از ۵۰۰۰ شرکت دانش‎ بنیان و همینطور در برگیری برنامه چالش های فناورانه و نوآورانه فعالیت دارد.

1399/11/16
23:27:16
0.0 / 5
1177
تگهای خبر: خدمات , سلامت , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
دانلود عکس