وزیر علوم تاكید كرد

دانشگاهها به سمت استقلال در تامین منابع مالی بروند

دانشگاهها به سمت استقلال در تامین منابع مالی بروند

به گزارش دانلود عکس وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: دانشگاه ها باید به سمتی حرکت کنند که بتوانند درآمدهای اختصاصی مبتنی بر پژوهش و فناوری داشته باشند و به سمت استقلال در تامین منابع مالی بروند.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر منصور غلامی در نشست معاونان اداری، مالی دانشگاه ها، مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری ضمن گرامیداشت ایام الله دهه فجر اظهار نمود: فراهم شدن امکان برگزاری جلسات به صورت مجازی، فرصت مغتنمی است که می تواند ارتباطات را نزدیک تر و پیوسته تر کند. همکاران مان در دانشگاه های مختلف در سطح کشور با بهره گیری از این ظرفیت می توانند با حداقل هزینه و وقت در نشست ها شرکت نمایند.
وی با اشاره به حساسیت حوزه اداری مالی اظهار داشت: آموزش عالی کشور با وضعیت خاصی به لحاظ زمانی و برنامه ای مواجه می باشد و در مقطعی مهم از تحولات قرار دارد. معاونان اداری، مالی عموماً در پشتیبانی کارهای ضروری دانشگاه ها نگرانی دارند و بنا بر این کمتر می توانند به مباحث کلان بپردازند و ما دغدغه های آنان را در پشتیبانی از فعالیت ها درک می نماییم.
دکتر غلامی در ادامه با اشاره به وظایف قانونی وزارت علوم، اشاره کرد: آنچه که اهمیت دارد، این است که آموزش عالی در سطح کلان بتواند به وظایف قانونی و برنامه هایی که باید در قالب این وظایف در بخش های آموزش، پژوهش و فناوری انجام دهد، عمل کند. چارچوب های حاکم نیز برنامه های کلان ملی همچون برنامه های چندگانه توسعه کشور و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است که بعنوان نقشه راه موجود است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: برنامه های وزارت علوم در سطح کلان، رفتن به سمت دانشگاه های نسل سوم است که به دنبال اجرائی کردن آنها هستیم و حوزه های پشتیبانی باید دراین زمینه حمایت کنند.
دکتر غلامی با اشاره به اینکه نگاه ما نگاه مدیریت مؤثر است، گفت افزایش راندمان با بهره گیری از امکانات موجود میسر است.
ایشان سپس اضافه کرد: تحت هر شرایطی باید تلاش نماییم به وظایف برنامه ای خود عمل نماییم. در تکالیفی که داریم باید دانشگاه ها را به سمت استقلال در تامین منابع مالی پیش ببریم. دانشگاه ها باید به سمتی حرکت کنند که بتوانند درآمدهای اختصاصی مبتنی بر پژوهش و فناوری را تامین کنند. باید از همه ظرفیت های دانشگاه برای تامین منابع مالی استفاده کنند.
دکتر غلامی در ادامه ضمن اشاره به نقش گروه های آموزشی در مدیریت مسائل مالی اظهار داشت: مسئله تامین مالی باید در سطح گروه های آموزشی هم سرایت پیدا کند. نمی گردد انتظار داشت که مدیران مالی به تنهایی این مسائل را حل کنند. مدیران گروه ها در همه بخش ها همچون آموزش و پژوهش برای تامین منابع مالی باید برنامه ریزی و کمک کنند.
وی با تاکید بر حرکت به سمت دانشگاه های نسل ۳ و ۴ اظهار نمود: در این عرصه رویکردهای خوبی وجود دارد و گزارش های عملکرد خوبی نیز ارائه شده است.
وزیر علوم با اشاره به ارتباط صنعت با دانشگاه اظهار داشت: حضور و ارتباط دانشگاهیان با صنعت یکی از مبادی ورود درآمدهای اختصاصی است. دانشگاه های خوبی در سطح کشور داریم که ارتباط خوبی را با وزارت خانه ها و صنایع دارند. باید به تعداد این دانشگاه ها اضافه شود.
وزیر علوم با اشاره به طرح تعاون و همکاری بین دانشگاهی اضافه کرد: همکاریهای بین دانشگاهی باید توسعه پیدا کند. طرح تعاون و بخشنامه آنرا ابلاغ کردیم و انتظار داریم دانشگاه ها در هر حوزه باهم تعامل داشته باشند. دانشگاه ها باید امکان بهره برداری از همه تجهیزات و امکانات خودرا برای دیگر دانشگاه ها نیز فراهم آورند. در کشور تجهیزات پیشرفته کم نداریم که البته خیلی اوقات به خاطر استفاده از تجهیزات قدیمی در پژوهش ها، نشریات مقالات ما را نمی پذیرند.
دکتر غلامی در بحث توسعه فناوری ها و همکاری با پارک ها نیز اصرار کرد و اظهار داشت: دانشگاه ها برای اشتغال پذیری و پرورش ایده ها کمک کنند. دغدغه ما توانمندسازی دانشجویان برای اشتغال است. در بخش حوزه های پشتیبانی نیز باید هر کاری که برای حل این دغدغه ها است را انجام دهند.
وی با اشاره به طرح ساماندهی که در حال انجام می باشد، اظهار داشت: مسئولینی که دانشگاه آنها شامل ساماندهی است، گرفتار بحث سیاسی نشوند. کیفی سازی همچون اهداف این برنامه است. همه دنیا در حال تجمیع امکانات است. دانشگاه های بزرگ در حال پیوست به هم هستند تا در رقابت های بین المللی حضور داشته باشند.
برمبنای اعلام وزارت علوم، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در آخر ضمن اشاره به شرایط فعلی در آموزش های الکترونیکی اظهار داشت: با برنامه ریزی و پیش بینی باید ساختارهایی که به وجود آمده است را حفظ نماییم. معاونت آموزشی پیگیر مجوز آموزش های ترکیبی در آینده است.
منبع:

1399/11/22
11:58:01
0.0 / 5
1062
تگهای خبر: آموزش , دانشجو , دانشگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
دانلود عکس