در جلسه شورای تحول علوم انسانی؛

سرفصل دوره دكتری پیوسته اقتصاد محاسباتی تصویب گردید

سرفصل دوره دكتری پیوسته اقتصاد محاسباتی تصویب گردید

به گزارش دانلود عكس در جلسه 181 شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی شورایعالی انقلاب فرهنگی به ریاست دكتر غلامعلی حداد عادل، سرفصل دوره دكتری پیوسته اقتصاد محاسباتی تصویب گردید.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، در این نشست که به ادامه بررسی سرفصل دوره «دکترای پیوسته اقتصاد محاسباتی» اختصاص داشت؛ حجت ­الاسلام والمسلمین دکتر غلامرضا مصباحی مقدم در ابتدای جلسه طی سخنانی اظهار داشت: پس از تصویب کلیات این رشته در جلسه 169 شورا، کارگروه اقتصاد نشست مشترکی با حضور متخصصین علوم اقتصادی و علوم کامپیوتر از دانشگاه های تهران، شهید بهشتی، خوارزمی، امام صادق(ع) و الزهراء داشت.
حجت الاسلام و المسلمین مصباحی مقدم اضافه کرد: در نشست مذکور استقبال خوبی نسبت به طراحی و اجرای این رشته به عمل آمد و مدعوین پیشنهادهای تاثیرگذاری در تدوین سرفصل­ های دروس عرضه دادند و از ظرفیت آنها برای تدوین برنامه استفاده شد.
حجت الاسلام و المسلمین مصباحی مقدم: تدوین رشته دکترای پیوسته اقتصاد محاسباتی یک حرکت تحول آفرین و عدول از اقتصاد نو کلاسیک به سمت نوآوری است.
وی با اشاره به اینکه اصل تدوین این رشته کار بسیار مهمی بود اظهار داشت: تدوین رشته دکترای پیوسته اقتصاد محاسباتی یک حرکت تحول آفرین و عدول از اقتصاد نو کلاسیک به سمت نوآوری است.
بعد از سخنان حجت الاسلام والمسلمین دکتر مصباحی مقدم، دکتر حسین راغفر عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه الزهرا(س) طی سخنانی اظهار داشت: این رشته یک شیوه جدید مبتنی بر شبیه­ سازی بوده و رویکرد محاسباتی متفاوتی با محاسبات سنتی در اقتصاد دارد.
وی با اشاره به اینکه رویکرد اقتصاد مبتنی بر عامل با عنایت به ظرفیت­ های بی­ سابقه که با رشد انفجارگونه هوش مصنوعی همراه شده است، آخرین دستاورد مدل­سازی در علم اقتصاد است اظهار داشت: این رشته تحصیلی می کوشد تا وجوه واقعی اقتصاد را تبیین و تحلیل کند.
دکتر راغفر: این رشته نگاه متفاوتی به خود علم اقتصاد دارد و تدوین برنامه در آن، بر پایه دروس و رشته ­های مشابه در سطح جهانی و توجه به نیازها و امکانات و ضروریات کشور تنظیم شده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرء (س) اضافه کرد: این رشته نگاه متفاوتی به خود علم اقتصاد دارد و تدوین برنامه در آن، بر پایه دروس و رشته ­های مشابه در سطح جهانی و توجه به نیازها و امکانات و ضروریات کشور تنظیم شده است.
دکتر راغفر افزود: با عنایت به تحولات تکنولوژیکی و فن­آوری ­هایی که به سرعت در حوزه هوش مصنوعی در حال شکل­ گیری است اساسا نیاز است که هر چند سال یکبار این شرح دروس مجدداً بازبینی شوند.
در ادامه دکتر راغفر گزارشی از اقدامات انجام شده در مورد رفع ایرادات مطرح شده در جلسه قبل و هم شرح دروس عرضه کرد.
بعد از سخنان دکتر راغفر، اعضای شورای تحول به اظهار نظر درباره جزئیات دروس و سرفصل­ های برنامه آموزشی دکتری پیوسته اقتصاد محاسباتی پرداختند که اهم آن به شرح ذیل است:
تبیین جایگاه اقتصاد محاسباتی، شناخت عوامل موثر در اقتصاد ایران، ضرورت نگاه متفاوت اقتصاد محاسباتی، به عقلانیت اقتصادی و جامعه انسانی، عدم بروز و ظهور کافی اقتضائات اقتصاد محاسباتی در دروس، ضرورت عرضه نقد و ارزیابی نظریه ­های کلاسیک و روش تحقیق در دروس، اضافه شدن به تعداد واحدهای پایان­ نامه و دروس عملی.
ضرورت طرح اقتضائات نگرش محاسباتی مبتنی بر عامل در اقتصاد ایران، اتخاذ موضع اساسی در مورد اقتصاد نئوکلاسیک و نئولیبرال، عرضه علل متقن برای اجرای برنامه به صورت دکترای پیوسته، تغییر عنوان رشته با عنایت به بین رشته­ ای بودن این برنامه، توزیع نامناسب دروس و ضرورت اضافه شدن درس ریاضی پیشرفته و نظریه­ های تصمیم به دروس از دیگر پیشنهادات عرضه شده در این حوزه بود.
بعد از اظهار نظر اعضاء، دکتر راغفر به بررسی دیدگاه­ های عرضه شده پرداخت و اظهار داشت: عامل­ ها یک قاعده رفتاری بر آن­ها حاکم است که این قاعده از جامعه ­ای به جامعه دیگر متفاوت می باشد.
وی با اشاره به اینکه پیوستگی در این رشته، پیوستگی در یادگیری است اظهار داشت: به علت پیوستگی و عدم انقطاع بین دروس و به جهت صرفه جویی اقتصادی این برنامه به صورت پیوسته تدوین شده است.
دکتر حداد عادل: طبعاً رشته اقتصاد محاسباتی راه تازه­ای را باز می­ کند برای عناصر دیگری که تابحال در اقتصاد نئوکلاسیک، نئو لیبرال و غیره مطرح نبوده ­اند.
به گزارش مرکز خبر شورایعالی انقلاب فرهنگی، بعد از سخنان دکتر راغفر دکتر حداد عادل طی سخنانی اظهار داشت: طبعاً رشته اقتصاد محاسباتی راه تازه­ای را باز می­ کند برای عناصر دیگری که تابحال در اقتصاد نئوکلاسیک، نئولیبرال و غیره مطرح نبوده ­اند.
وی با اشاره به اینکه در جریان کرونا باوجود تحریم ­های اقتصادی کشور، رفتار ملت ایران با کل دنیا متفاوت بود اظهار داشت: با دعوت رهبر معظم انقلاب به رزمایش مواسات و همدلی، انگیزه­ های مبتنی بر ارزش­ ها و اعتقادات خاص جامعه اسلامی، صحنه متفاوتی را خلق کرد.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه اتفاقی که در رزمایش همدلی و مواسات روی داد حتی از دوران جنگ هم وسیع ­تر بود اضافه کرد: در این رشته بررسی که از عامل می­ شود، اگر عامل را شهروند یک جامعه دینی، اسلامی و انقلابی باشد، در اقتصاد محاسباتی دارای جایگاه است.
وی با اشاره به اینکه در اینجا بحث مصادیق مطرح نیست اضافه کرد: این رشته از طریق گردآوری داده ­ها مبتنی بر عوامل بیرونی و استفاده از کامپیوتر و غیره در صدد دستیابی به یک مدل است.
بعد از سخنان دکتر حداد عادل، سرفصل دوره دکتری پیوسته اقتصاد محاسباتی به تصویب رسید.
منبع:

1399/04/06
13:55:07
5.0 / 5
2724
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , سنتی , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
دانلود عکس