قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل خبر داد

افزایش شعب دانشگاهی ایران در افغانستان

افزایش شعب دانشگاهی ایران در افغانستان

به گزارش دانلود عکس قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل با اشاره به سیاست های وزارت علوم ایران در افغانستان اظهار نمود: در وضعیت فعلی، چند محور و سیاست مهم در وزارت علوم همچون افزایش شعب دانشگاهی ایران در افغانستان با محور دانشگاه جامع علمی کاربردی، تشکیل انجمن دانشگاه های ایران و افغانستان، اعطای بورسیه به کلیه متقاضیان تحصیل در زبان و ادبیات فارسی، اعطای بورسیه به اعضای هیئت علمی با نگاه ویژه به زنان بمنظور تربیت جنبش نخبگانی افغانستان و تامین کتب علمی مورد نیاز  جامعه علمی افغانستان، طرح ریزی و دنبال می شود.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر حسین سالار آملی در اولین نشست هماهنگی دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان که به میزبانی وزارت امور خارجه کشورمان برگزار شد، پیوستگی دیپلماسی عمومی را لازمه توانمندی تاثیرگذاری در این عرصه دانست و اظهار داشت: علم و فناوری که از ستون های اقتدار نظام است می تواند محور دیپلماسی عمومی قرار گیرد. امروز نه فقط در افغانستان و کشورهای منطقه که در کشورهای غربی، علم و فناوری ما با اقبال عمومی روبه رو شده است و این امر سبب می شود با ایران هراسی فرسنگ ها فاصله ایجاد شود.
وی با اشاره به تحصیل حدود ۱۸ هزار دانشجوی افغانستانی در دانشگاه های ایران اضافه کرد: فارغ التحصیلان افغانستانی دانشگاه های ایران با ورود به جامعه خود، چرخ دانش و فناوری را به حرکت درآورده و جامعه نخبگانی آنرا می سازند.
رئیس مرکز همکاریهای علمی و بین المللی وزارت علوم بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران با تاسیس سه شعبه از دانشگاه های پیام نور، آزاد اسلامی و جامعه المصطفی در افغانستان توانسته است از بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای پیشی گرفته و بخش عمده ای از نیروی انسانی تحصیل کرده افغانستان را تامین کند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سالار آملی در آخر خواهان چرخش اطلاعات اقدامات بخش های مختلف در افغانستان در یک سامانه یا دبیرخانه شد و اشاره کرد: در صورت اطلاع از موضوع همکاری یا سیاست وزارتخانه ها و نهادهای مختلف در افغانستان، وزارت علوم می تواند نیروهای مورد نیاز را بمنظور تداوم حضور اقدامات ایران در داخل افغانستان تربیت کند.
منبع:

1399/11/27
21:19:01
0.0 / 5
1348
تگهای خبر: انجمن , بازی , بازیگر , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس