معاون فرهنگی وزارت بهداشت تاكید كرد

انتقاد از وضعیت پاویون دستیاران

انتقاد از وضعیت پاویون دستیاران

معاون فرهنگی وزارت بهداشت با اعلان اینکه وضعیت پاویون دستیاران شکل مطلوبی ندارد، اظهار داشت: در این راستا لیستی تهیه شد تا برای هر دانشگاه مبلغی برای بهسازی وضعیت پاویون های دستیاران اختصاص داده شود.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر سیما سادات لاری در نشست هم اندیشی مشترک مجازی میان معاونت های «فرهنگی و دانشجویی» و «آموزشی» وزارت بهداشت با تعدادی از نمایندگان شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان Ph.D، بر لزوم تامین وام ودیعه مسکن برای دانشجویان مقاطع دستیاری و دکتری تخصصی اصرار کرد و اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در قالب طرح و یک الگوی تعیین شده و به ازای هر دستیار و رزیدنت خود، چند سال در صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت سرمایه گذاری کرد.
وی ادامه داد: این دانشگاه در این طرح خلاقانه و هدفمند، می تواند وام ودیعه مسکن با رقم مناسب به دستیاران خود اعطاء کند و این یک اتفاق خوب در زمینه تامین بسترهای رفاهی برای دانشجویان مقاطع دستیاری و دکتری تخصصی است که پیشنهاد ما در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت این است که بتوانیم بوسیله این مدل، این وام ها را افزایش دهیم.
معاون وزیر بهداشت به موضوع لزوم رسیدگی به وضعیت پاویون های آموزشی مراکز درمانی و بیمارستان های تابعه دانشکده ها و دانشگاه های علوم پزشکی اشاره نمود و اظهار داشت: خوشبختانه معاون آموزشی وزارت بهداشت با جدیت و پشتکار درصدد رسیدگی به مشکلات پاویون های آموزشی هستند چونکه این پاویون ها به لحاظ قدمت و بافت معماری، اوضاع خوبی ندارند و نیاز به بهسازی و بازسازی این مراکز آموزشی احساس می شود.
وی ادامه داد: خوشحال هستیم که در معاونت آموزشی با برنامه ریزی های انجام شده، توانستند مبالغ و اعتباراتی را برای بهسازی و تکمیل تجهیزات این پاویون های آموزشی کنار بگدارند تا پس از بهسازی این مراکز آموزشی، قسمتی از مشکلات دستیاران مرتفع شود. البته مبالغی به دانشکده ها و دانشگاه های علوم پزشکی برای این کار تزریق شده است.
لاری درباب وضعیت پاویون دستیاران که شکل مطلوبی ندارد، اظهار نمود: درباب وضعیت این پاویون ها در شورای معاونان، صحبت های مختلفی عنوان شد در خصوص این که این وضعیت نابسامان تعدادی از پاویون های آموزشی، در شأن دانشجویان و رزیدنت ها نیست؛ بر این اساس لیستی تهیه شد تا در هر دانشگاه مبلغی برای این مهم در نظر گرفته شود و به بهسازی پاویون های دستیاران اختصاص داده شود؛ البته این عدد رقم بالایی نیست اما زمینه خوبی برای بهسازی درباب پاویون ها است.
وی با قدرشناسی از تلاش دستیاران خصوصاً در یک سال اخیر و مقابله با بیماری کرونا، اشاره کرد: خدمات باارزش دستیاران و دانشجویان مقطع دکتری تخصصی در جبهه سلامت بر هیچ کس پوشیده نیست و اقداماتی که در راه تامین رفاه و معیشت آنها انجام می شود، در مقابل زحمات و فداکاری های آنها ناچیز است.
معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: همه ما در مجموعه وزارت بهداشت تا ابد قدردان زحمات و مجاهدت های این گروه هستیم. دکتر نمکی وزیر بهداشت در جلسات مختلف، تاکید زیادی بر تامین مسائل صنفی و رفاهی دستیاران دارند و همه معاونان وزیر تمام تلاش شان این است که اتفاقات مبارکی در عرصه مسائل صنفی و معیشتی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی پیش آید.
لاری در ادامه به موضوع لزوم بررسی پرونده های انضباطی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی اشاره نمود و اظهار داشت: باید در زمینه بررسی مشکلات سلامت روان دستیاران، رزیدنت ها و دانشجویان مقطع دکتری تخصصی در بخش های مربوط به افسردگی، اضطراب و افت تحصیلی بیشتر تلاش نماییم.
وی اشاره کرد: ما تا پیش از آخر عمر دولت، سه برنامه مهم و اساسی در قبال دانشجویان دستیاری و دکتری تخصصی داریم که باید در امتداد رسیدن به آن تلاش نماییم که یکی از آنها موضوع «بیمه تکمیلی دستیاران» است که اهتمام خواهیم کرد آنرا محقق نماییم تا همه دستیاران از بیمه تکمیلی برخوردار شوند.
لاری اضافه کرد: موضوع بعدی که از اهمیت خاصی برخوردارست موضوع پایش و غربالگری سالانه سلامت روان دانشجویان مقاطع دستیاری و دکتری تخصصی است است که باید تلاش نماییم با مشارکت و همکاری معاونت آموزشی وزارت بهداشت و تلاش دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی، هر چه سریع تر به این مهم دست یابیم.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اضافه کرد: سومین برنامه در دست اجرا برای دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی، اجرای طرح پژوهشی وضعیت رفاهی و ابعاد کیفیت زندگی دانشجویان مقاطع دستیاری و دکتری تخصصی است.
کرونا سبب شد فشارکاری زیاد روی دستیاران، دیده شود
سخنگوی وزارت بهداشت، از دستیاران بعنوان سربازان خط مقدم جبهه سلامت نام برد و اظهار داشت: کرونا سبب شد فشار کاری زیادی که روی دستیاران است دیده شود؛ به همین دلیل پوشش بیمه سلامت را دنبال کردیم، بیمه سلامت در حال انجام می باشد و بارها برای ثبت نام تمامی دستیاران برای پوشش این بیمه، پیامک ارسال شده است.
وی ادامه داد: برای پوشش بیمه سلامت نصف هزینه را وزارت بهداشت تقبل کرده و نیم دیگر را صندوق رفاه دانشجویان از جانب دانشجو پرداخت می کند و دانشجویان دستیاری باید پس از فارغ التحصیلی این مبلغ را بازپرداخت کنند. اگر دانشجویی نیازی به وام ندارد، می تواند مبلغ ماهیانه ۵۸ هزار تومان صندوق رفاه دانشجوان را شخصا پرداخت کند. پوشش بیمه سلامت از مواردی است که وزیر بهداشت شخصا برای پوشش آن برای دستیاران اصرار کرد.
لاری اشاره کرد: کمک دیگر به دستیاران ایجاد ردیف وام دستیاری بود که از سه میلیارد تومان به ۳۰ میلیارد تومان و در ادامه با ۳۰ میلیارد تومان از محل درآمدهای اختصاصی صندوق به ۶۰ میلیارد تومان رسید. این وام به صورت ۱۰ هزار وام ۱۵ میلیونی یا ۱۵ هزار وام ۱۰ میلیونی از آبان ماه جاری در اختیار دستیاران قرار گرفته است.
رسیدگی به کمبود حقوق دانشجویان دستیاری
وی درباره کمبود حقوق دانشجویان دستیاری نیز اظهار داشت: حقوق کارورزان، اینترن ها و دستیاران حدود ۵۰ درصد بالا رفته است، این روند البته کمی کند پیش رفته است برای اینکه این مساله زودتر از این از طرف وزیر بهداشت در دستور کار قرار گرفت.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت کمبود خوابگاه های متاهلی را از دغدغه های مهم حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت دانست و اضافه کرد: متاسفانه وضعیت خوابگاه متاهلی دانشگاه های علوم پزشکی به هیچ عنوان مناسب و زیبنده نیست، به نحوی که در مجموع دانشگاه های علوم پزشکی کشور، ۸۰۰ واحد متاهلی وجود دارد.
به گزارش مفدا، وی ادامه داد: نیمی از ۸۰۰ واحد متاهلی در علوم پزشکی به دانشگاه علوم پزشکی شیراز اختصاص دارد. در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشکل خوابگاه های متاهلی نه فقط حل نشده است بلکه تنها خوابگاه متاهلی این دانشگاه به دانشجویان مجرد واگذار شده است که نشان میدهد حمایت لازم در حوزه ازدواج جوانان درباب خوابگاه متاهلی آنچنان که باید شکل نگرفته است.
لاری با اشاره به اینکه طی دو سال قبل شاهد رشد ۲۰ درصدی در بخش خوابگاه های متاهلی بودیم، اظهار داشت: اولویت ما هم اکنون در حوزه خوابگاهی، ایجاد فضای خوابگاهی برای مجردان است برای اینکه دانشجویانی که از شهر خود به شهر دیگری برای تحصیل می آیند باید فضای مناسب جهت اسکان در اختیار داشته باشند، اما در این میان برای دانشجویان متاهل نیز تمرکز خودرا بر افزایش وام ودیعه مسکن گذشته ایم.1399/11/30
18:08:16
0.0 / 5
1332
تگهای خبر: آموزش , بیمه , خدمات , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
دانلود عکس