رئیس دانشگاه علامه طباطبایی خبر داد

كاهش نسبت استاد به دانشجو در دانشكده ارتباطات علامه طباطبایی

كاهش نسبت استاد به دانشجو در دانشكده ارتباطات علامه طباطبایی

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی استقلال دانشکده ارتباطات این دانشگاه را امر بسیار ضروری دانست و اظهار داشت: هم اکنون نسبت استاد به دانشجو از ۱ به ۳۸ رسیده است که این نسبت هم باید کاهش پیدا کند.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر حسین سلیمی در مراسم تکریم و تودیع رئیس سابق و معارفه رئیس جدید دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی به نقش و تاثیرگذاری رسانه ها در شرایط فعلی جامعه اشاره نمود و اظهار داشت: هم اکنون، همه بخش های جامعه، کنش های اجتماعی و حتی شکل دادن به نیت مندی های اجتماعی در درون رسانه ها اتفاق می افتد. از یک طرف شاهد گسترش ارزش های جدید و گشورگی فضای روابط اجتماعی هستیم و از سوی دیگر شاهد تلاطم هایی در وضعیت اخلاق، ارزش ها و هنجارهای اجتماعی هستیم.
وی افزود: شخصیت هایی مانند دکتر فرقانی رئیس سابق دانشکده ارتباطات علامه طباطبایی جزو آن دسته از شخصیت ها هستند که با منش ها و خصوصیت هایی که دارند می توانند راهنمای گریز از ناهنجاری های شرایط کنونی و تقویت فرصت های پدید آمده از رسانه ها باشند. در واقع او یک الگو برای افراد جوان تر است. اخلاق مداری، دین داری، مدارا، شناخت عمیق از مسائل اجتماعی و دارا بودن دانش گسترده در زمینه‌ی علوم ارتباطات از دیگر خصوصیت های ایشان است.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی به نحوه شکل گیری دانشکده علوم ارتباطات این دانشگاه اشاره نمود و خاطرنشان کرد: با مطالعاتی که انجام شد متوجه شدیم هیچ دانشکده ای از لحاظ موضوعی به اندازه دانشکده علوم ارتباطات ضروری نیست. هم اکنون دانش ارتباطات بر تمام حوزه های علوم اجتماعی اثرگذار است و این نشان دهنده میزان اهمیت راه اندازی دانشکده مستقل آن بود.
دکتر سلیمی با اشاره به اینکه برای این راه اندازی دانشکده احتیاج به شخصیتی بود که هم بتواند مقاومت های ساختاری دانشگاه در مقابل تغییرات بزرگ را بشکند و هم بر هیاهوهای احتمالی با تدبیر و سلامت نفس غلبه کند، اظهار داشت: در این حوزه دکتر فرقانی بهترین گزینه بود و این انتقال و استقلال دانشکده را به بهترین نحو ممکن انجام داد. این امر با شکل گیری «هویت جمعی» کارکنان، استادان و دانشجویان شکل گرفت.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه اظهار نمود: در ابتدای شکل گیری دانشکده، نسبت استاد به دانشجو ۱ به ۸۵ بود که هم اکنون به نسبت ۱ به ۳۸ رسیده است که البته باید بهتر هم شود. تولیدات پژوهشی دانشکده هم بسیار رشد داشته است. علاوه بر اینها استادان جوان و فرهیخته‌ی بسیاری هم در این دانشکده جذب شده اند که آینده‌ی آنرا درخشان تر می کنند.
او در آخر تصریح کرد: امیدوارم کماکان شاهد حضور دکتر فرقانی در دانشکده باشیم تا از اخلاق، معرفت و دانش ایشان بهره مند باشیم و این دانشکده همچنان بتواند شرایطی را برای شکوفایی دانش ارتباطات و اخلاق رسانه ای فراهم آورد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی، دکتر هادی خانیکی، مدیر گروه ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی اظهار نمود: روایت باهم بودن بنده و دکتر فرقانی در میدان «حرفه و کار» شروع شد. او دبیر سرویس گزارش روزنامه کیهان بود و من هم از بیرون روزنامه کیهان بعنوان عضو شورای سردبیری از سال ۱۳۶۱ وارد این روزنامه شده بودم. هر کدام از ما به دو جریان تعلق داشتیم. او روزنامه نگاری حرفه ای بود که میزبان ما در روزنامه کیهان بود. روزنامه ای که موثرترین رسانه‌ی غیردولتی در آن ایام بود و من بعنوان عضوی از جریانی که در گفتمان انقلاب قرار داشتند و ذوق و سلیقه‌ی روزنامه نگارانه هم داشتند، به این روزنامه رفتم.
رئیس کرسی ارتباطات علم و فناوری یونسکو در ادامه بیان نمود: این دو جریان هیچوقت احساس دوگانگی بینشان به وجود نیامد. آنچه که شکل گرفت «گفت وگو» و «دوستی» بود. این «درهم آمیختگی افق ها» نخستین تجربه‌ی ما در حوزه‌ی حرفه ای بود. وظیفه‌ی دینی و اخلاقی من است که بیان کنم دکتر فرقانی در آن زمان نماینده و نماد یک روزنامه نگار مسئول و با اخلاق بود. بعدها در فراز و فرود ایام، ما همکاریهای مشترک بسیاری با یکدیگر داشتیم.
این استاد پیشکسوت ارتباطات ضمن اشاره به دوران همکلاسی بودن خود با دکتر فرقانی خاطرنشان کرد: تجربه‌ی همکاری ما به همکلاسی شدن ما تبدیل شد. در نخستین دوره‌ی کارشناسی ارشد و دکتری ارتباطات با یکدیگر همکلاس شدیم. همه‌ی ما با کوله باری از «مسئله» وارد دانشگاه شده بودیم و جزو نخستین کسانی بودیم که به جمع بزرگان ارتباطات همچون دکتر معتمدنژاد و دکتر بدیعی پیوستیم و گروه ارتباطات را شکل دادیم.
دکتر خانیکی خاطرنشان کرد: به مرور این رشته، گام به گام استقلال و توسعه پیدا کرد. بعد از استقلال دانشکده، گروه های مختلفی با پویایی خاصی شکل گرفت. این دانشکده یکی از «دستاوردهای دانشگاه» در سالهای اخیر است. یکپارچگی و همدلی بوجود آمده در دانشکده علوم ارتباطات نتیجه‌ی تلاشهای دکتر فرقانی در این سال ها است. این دانشکده دارای میراث گران بهایی است که نتیجه‌ی تلاش یک خانواده از درون همچون دانشجویان، کارکنان و استادان و پشتیبانی از بیرون همچون رئیس دانشگاه، ساختمان و فضای مستقل آن است.
عضو هیئت علمی گروه ارتباطات ضمن اشاره به معرفی دکتر مهدی زاده بعنوان رئیس جدید دانشکده ارتباطات اظهار داشت: ایشان بنا بر پاسداری از میراث گران بهای دانشکده، این مسئولیت را پذیرفت. تواضع و فروتنی دکتر مهدی زاده همیشه زبانزد بوده است.
او در آخر با بیان دو خواسته از رئیس جدید دانشکده علوم ارتباطات خاطرنشان کرد: خواسته‌ی نخست این است که همچنان پیوند دکتر فرقانی با دانشکده حفظ شود و این رابطه قطع نشود. خواسته‌ی دوم، پاسداشت فضای صمیمیت، اخلاق و همدلی در دانشکده است.
در ادامه‌ی مراسم، دکتر محمدمهدی فرقانی، رئیس سابق دانشکده علوم ارتباطات در سخنانی بیان نمود: نزدیک به نیم قرن توفیق داشتم که در خدمت جامعه‌ی مطبوعاتی، رسانه ای و دانشگاهی کشور باشم. در سال ۱۳۵۲ وارد تحریریه‌ی روزنامه‌ی کیهان شدم و در سال ۱۳۶۵ به دعوت مرحوم دکتر معتمدنژاد و دکتر بدیعی برای تدریس به دانشکده علوم اجتماعی آن زمان دعوت شدم و از سال ۱۳۷۵ عضو رسمی هیئت علمی شدم. در تمام این ایام هر آنچه که در توان داشتم و هرآنچه که برای رشد و اعتلای روزنامه نگاری و جامعه‌ی آکادمیک بود را دریغ نکردم.
وی افزود: استقلال دانشکده علوم ارتباطات یک دستاورد مهم و بزرگ برای آموزش عالی کشور و به خصوص دانشگاه علامه طباطبائی بود. قبول مسئولیت جهت راه اندازی ساختمان جدید دانشکده فقط برای به سر منزل رساندن این هدف بزرگ بود و خدا را شاکرم که این نهاد هم اکنون آنقدر بالنده و شکوفا شده که می تواند رو به جلو حرکت نماید و روز به روز پیشرفت کند.
دکتر فرقانی تصریح کرد: این دانشکده هم اکنون به برندی برای دانشگاه علامه طباطبائی و کل کشور تبدیل گشته است. جایگاه، حضور و تاثیرگذاری این دانشکده در عرصه‌ی ملی بر همگان آشکار شده است که این اتفاق کم و کوچکی نیست.
این استاد پیشکسوت روزنامه نگاری در انتها تصریح کرد: از رئیس محترم دانشگاه، دانشجویان، کارکنان و استادانی که در این پنج سال استقلال دانشکده تلاش شبانه روزی داشتند، تشکر می کنم.
در ادامه‌ی این مراسم، دکتر سیدمحمد مهدی زاده رئیس جدید دانشکده علوم ارتباطات اظهار داشت: زمانی ما فقط یک گروه آموزشی در دل دانشکده علوم اجتماعی بودیم اما هم اکنون ۲۴ عضو هیئت علمی، بیشتر از ۶۵۰ دانشجوی مقطع کارشناسی، ۳۴۰ دانشجوی کارشناسی ارشد، ۶۵ دانشجو در مقطع دکتری و ۲۴ دانشجوی خارجی در این دانشکده مشغول هستند.
این استاد ارتباطات خاطرنشان کرد: رشته مطالعات ارتباطی در مقطع کارشناسی در سالهای اخیر مورد بازبینی و اجرا قرار گرفت. همینطور رشته‌ی مطالعات فرهنگی و رسانه در مقطع کارشناسی ارشد به راه افتاده است. کلیات مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ی روابط عمومی با پنج گرایش در شورای تحول تصویب شده است که ان شاءالله بزودی آن هم اجرا خواهد شد. دوره‌ی ارشد روزنامه نگاری هم مورد بازبینی قرار گرفته است. یک دوره ارشد ارتباطات سلامت هم با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال تدوین و برنامه ریزی است که آن هم اجرا می گردد. همینطور بازبینی دوره‌ی کارشناسی ارشد علوم ارتباطات در مراحل پایانی قرار دارد.
به گفته‌ی رئیس دانشکده‌ی علوم ارتباطات، کرسی ارتباطات علم و فناوری یونسکو هم در دانشکده به راه افتاده است که این کرسی تابحال حدود ۱۸ نشست، کارگاه و همایش برگزار کرده است.
دکتر مهدی زاده در انتها تصریح کرد: از رئیس محترم دانشگاه بابت اعتمادی که به بنده داشتند تشکر می کنم و امیدوارم با همکاری همه‌ی همکاران بتوانیم از لحاظ کمی و کیفی دانشکده را رو به جلو پیش ببریم. توسعه‌ی فعالیتهای آموزشی و پژوهشی، راه اندازی مرکز رشد دانشکده، فعال تر کردن کرسی های علمی، ترویجی و نظریه پردازی، ان شاءالله با جدیت پیگیری خواهد شد.1399/12/25
23:20:46
0.0 / 5
1546
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
دانلود عکس