كلیات سند تشكیل و تحكیم خانواده دانشگاهیان تصویب گردید

كلیات سند تشكیل و تحكیم خانواده دانشگاهیان تصویب گردید

کلیات ˮسند تشکیل و تحکیم خانواده دانشگاهیانˮ در جلسه شورای اسلامی شدن دانشگاه ها تصویب گردید.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر سعید رضا عاملی در جلسه 354 شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی به اهمیت سند"تشکیل و تحکیم خانواده دانشگاهیان" اشاره نمود و اظهار داشت: روح موجود در سند به نحوی است که بیشتر به سمت تسهیلات بانکی نگاه شده است پس باید دقت کنیم که اگر دستگاه های دیگر همچون وزارت ورزش و جوانان و... به این مسئله ورود کرده اند تا حد امکان از سندنویسی پرهیز شود.
وی یکی از با اهمیت ترین دلیلهای تأخیر در سن ازدواج را تغییر ذهنیت، نگاه، شناخت و سبک زندگی دانست و تاکید کرد: حوزه شناختی باید در سند مورد توجه ویژه قرار گیرد و پس متونی که در دروس عمومی دوره کارشناسی قرار گرفته باید مشوق فرهنگ ازدواج و فرزندآوری باشد.

در ادامه دکتر عبدالله جاسبی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار نمود: اصل مسئله ازدواج یک مسئله مهم در سطح کشور است و با توجه به این که مجلس شورای اسلامی قوانینی را دراین زمینه وضع کرده ما باید مراقب باشیم که این سند نفی‎ کننده آن مصوبات نباشد و دخالت در آن موضوعات نکند و از سویی باتوجه به منابع و امکاناتمان برای این امر برنامه ریزی نماییم.
وی افزود: باید ستاد راهبری تشکیل داده شود که امکان تحقق و عملیاتی شدن این سند را داشته باشد و همین طور در زمینه سند کار حقوقی هم انجام گیرد تا مشخص شود هم اینک چه دستگاه هایی دراین زمینه کارهایی را انجام می دهند و چه جاهایی خالی هست.

حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه دبیر هیئت پشتیبانی از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره با اعلان اینکه در پیش نویس «سند ملی ازدواج دانشگاهیان» به خوبی برای دستگاه های مختلف ماموریت تعیین شده است، پیشنهاد داد: بعد از تصویب سند در شورای عالی انقلاب فرهنگی، در مجلس هم تصویب شود و بعد از تصویب سند، با نهادهایی که بعنوان عضو ستاد هستند تفاهم نامه هایی برای همکاری بسته شود تا فقط بحث ابلاغ مصوبه به این نهادها صورت نگیرد.
وی با اعلان اینکه هدف این سند حل مشکلات موجود در ستاد ازدواج دانشجویی در نهاد نمایندگی مقام عظم رهبری بوده است، گفت: اگر بخواهیم موضوعی را به نتیجه برسانیم سه رکن راهبرد، قانون و ساختار باید در آن مورد توجه قرار گیرد و پس لازم است حتما سند بعنوان راهبرد تنظیم شود و این سه رکن به هم وصل شود تا کار به نتیجه برسد.
در ادامه دکتر فرزاد جهان بین معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی، با بیان اهمیت تعیین متولی برای قوانین تصویب شده، اظهار داشت: در سال 1384 قانون تسهیل ازدواج جوان ها در 13 ماده تصویب و برای 19 دستگاه وظیفه مشخص شد، اما چون قانون متولی مشخصی نداشت در نتیجه اجرائی نشد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وی اشاره کرد: از جانب دیگر در آن قانون به ظرفیت های مردمی نیز توجه نشده است که در پیش نویس سند «ازدواج دانشگاهیان» این 2 لطمه رفع شده است و دبیرخانه ای برای این کار در نظر گرفته شده و از سویی نهادهایی همچون بنیاد مستضعفان و اداره اوقاف نقش پُررنگی دارند.
دکتر جهان بین با اشاره به بحث طلاق اظهار داشت: بحث ازدواج و بحث پایداری ازدواج 2 بحث مجزا از یکدیگر است پس حتما باید در کنار ازدواج به پایداری ازدواج هم فکر کرد و در این راستا باید مراکز مشاوره تقویت شود و تعدادی از دروس دانشگاهی مثل درس تنظیم خانواده نیازمند بازبینی است.

در ادامه دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اهمیت و نگاه همه جانبه و توجه به مقبولیت و مشروعیت از دید بیرونی در سند پیشنهاد داد: عنوان سند از سند «ملی ازدواج دانشگاهیان» به سند «تشکیل و تحکیم نهاد خانواده دانشگاهیان» تغییر یابد، تا با تغییر عنوان، شمولیت سند شامل دانشجویان، کارکنان و اعضای هیئت علمی هم شود.
وی همین طور درباب محتوای تنظیم شده سند گفت: سند از لحاظ متن دارای مقدمات طولانی و تکراریست که دراین زمینه در سند باید به کلیات، سیاست و اهداف بسنده نماییم.
دکتر غفاری اضافه کرد: مجموعه های ذیل سند خواسته شود که نگاه خانواده مداری و تشکیل خانواده را در تمام برنامه ها و بخشنامه های برنامه ای خود به صورت الزام مورد توجه قرار دهند.
در ادامه دکتر حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با اعلان اینکه در مباحث مهم و اولویت دار همچون ازدواج نباید فقط به سندنویسی اکتفا کرد، پیشنهاد داد: یک ستاد اجرائی در کنار این سند ایجاد شود تا زمان تصویب سند، موانع ازدواج دانشگاهیان مورد توجه قرار گیرد و باتوجه به امکانات موجود نسبت به رفع آنها اقدام گردد.

در ادامه دکتر علیرضا منادی رئیس کمیسیون آموزش مجلس با تاکید بر اینکه اساتید در تشویق دانشجویان به ازدواج نقش بسیار مهمی دارند، اظهار داشت: باتوجه به کاهش میل به ازدواج در جامعه، باید اساتید بعنوان تشویق کننده دانشجویان دراین زمینه آموزش ببینند چونکه اساتید تأثیر بسیار زیادی بر روی دانشجویان دارند و می توانند دانشجویان را به امر ازدواج سوق دهند.
وی افزود: باید برلی سیاست های تصویبی شورای عالی انقلاب فرهنگی، منابع مالی و تکلیف هر دستگاه مشخص شود، پس لازم است این سند در مجلس شورای اسلامی نیز تصویب شود.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با تشکر از اعضا جلسه که با پیشنهادات خود در جهت ارتقاء سند همکاری داشتند، پیشنهاد داد: کلیات سند ازدواج دانشگاهیان برای طرح در مجلس و جذب بودجه در وضعیت فعلی تصویب شود و سپس مواد جزئی سند اصلاح گردد.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین علی تقوی معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با اعلان اینکه تفاهم نامه هایی بین نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و قوه قضاییه و وزارت کشور و... درباب آموزش و مشاوره منعقد شده است، گفت: در این سند دقت شده تا بوسیله افراد دانشگاه شناس، ظرفیت های بیرونی وارد مسیر ازدواج دانشگاهیان شود و دراین زمینه جلساتی با مجلس و کمیسیون فرهنگی این مساله بررسی گردید.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در آخر جلسه نیز با موافقت اعضا ماده واحده پیشنهادی ذیل برای طرح در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید:
"به منظور تشریک مساعی، هم افزایی و ایجاد تمرکز و بهره گیری از ظرفیت نهادهای در رابطه با هدف ترویج ازدواج آسان و پایدار، کاهش طلاق، ازدیاد جمعیت و تحکیم بنیان خانواده با سبک زندگی اسلامی ایرانی برای دانشگاهیان و اجرائی سازی سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و اسناد بالادستی خصوصاً سند دانشگاه اسلامی و قانون تسهیل ازدواج جوانان مجلس شورای اسلامی، به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها این ماموریت محول شد تا ظرف دو ماه با تشکیل ستاد راهبری تشکیل و تحکیم خانواده با بهره گیری از ظرفیت ذینفعان و ذی ربطان و بهره گیری از ظرفیت های مردمی در عرصه ملی نسبت به تدوین سند تشکیل و تحکیم خانواده و ساختار چابک و بسته برنامه عملیاتی مؤثر پیشنهادی را با رویکرد شبکه ای یکپارچه بر پایه نظام مسائل این حوزه با نگرش مسئله محور در قالب و قالب اسناد مصوب به شورای اسلامی شدن دانشگاه ها جهت تصویب ارائه نمایند".1399/12/26
13:38:22
0.0 / 5
1357
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
دانلود عکس