پردیس مركزی دانشگاه تهران بعد از 86 سال صاحب سند تك برگی شد

پردیس مركزی دانشگاه تهران بعد از 86 سال صاحب سند تك برگی شد

به گزارش دانلود عکس رئیس دانشگاه تهران از دریافت سند تک برگی برای اراضی پردیس مرکزی این دانشگاه بعد از 86 سال اطلاع داد و اظهار داشت: خوشبختانه در تمامی دعاوی حقوقی و کیفری توانستیم صیانت جدی از اموال و دارایی های دانشگاه تهران داشته باشیم.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر محمود نیلی احمدآبادی ضمن بیان این مطلب به تشریح مهم ترین اقدامات سال قبل دانشگاه تهران در حوزه های مختلف پرداخت و اظهار داشت: در سال ۹۹ با عنایت به شرایط ناشی از اپیدمی کرونا، سیاست کلان دانشگاه تهران «استمرار فعالیت ها با تکیه بر آموزش مجازی و حرکت در راه «دانشگاه تهران دیجیتال» و «ایفای نقش مسئولیت اجتماعی دانشگاه در رویارویی کشور با بحران کرونا» بوده است.
وی اضافه کرد: در این سال، مجموعه تحولات دیجیتالی و جهش حرکت به سمت «آموزش مجازی و یادگیری الکترونیکی» آشکارا نشان از پیشگامی دانشگاه تهران در نظام حکمرانی آموزش عالی کشور داشت به صورتی که برگزاری کلیه کلاس ها به صورت زنده با ضریب دسترسی ۹۹.۹ درصد در نیم سال تحصیلی دوم سال ۹۹ حاصل شد و این در شرایطی است که میزان رضایتمندی «زیاد» ذینفعان اصلی این تحول، یعنی دانشجویان و اعضای هیأت علمی، به بالای ۸۰ درصد در آذرماه سال ۱۳۹۹ رسید.
رییس دانشگاه تهران تصریح کرد: بعنوان یک دانشگاه «نسل چهارم» و باتوجه به سوابق این دانشگاه در ایفای نقش مهم در پروژه های مطالعاتی کلان ملی همچون «گزارش ملی سیلاب ها»، دانشگاه تهران در چارچوب مجموعه ای از سیاست ها، راهبردها و فعالیتهای متنوع از آغاز شیوع اپیدمی کرونا، بعنوان یک نهاد مسئول و پیشگام در مدیریت ابعاد مختلف بحران ناشی از کرونا ظاهر شد. بخش مهمی از این فعالیت ها در چارچوب تشکیل و برگزاری نشست های مشورتی «خوشه های علمی» مختلف، همچون «خوشه اقتصادی»، «خوشه سرمایه اجتماعی» انجام و نتایج مطالعاتی آنها در چارچوب «گزارش های سیاستی» در اختیار نهادها و مسؤلان ذیربط قرار گرفت.
نیلی خاطرنشان کرد: بخش دیگری از این فعالیت ها در چارچوب ایجاد شبکه علمی مشترک با مشارکت مسؤلان و صاحبنظران دانشگاه تهران و دیگر نهادهای ذی ربط بخصوص دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی ایران و ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، تشکیل چهار کارگروه علمی و تخصصی، برگزاری ده ها نشست و سمینار در ارتباط با کرونا، انجام بیشتر از ۸ پژوهش کلان در سطح دانشگاه و ۸ پژوهش در سطح واحدهای دانشگاهی، و … دنبال شد.

سامانه سپاری فعالیتهای آموزشی

رییس دانشگاه تهران در مورد اقدامات آموزشی دانشگاه پارسال هم اظهار داشت: «تدوین دستورالعمل فعالیت ها و مقررات آموزشی متناسب با شرایط ناشی از اپیدمی کرونا و هم لزوم انعطاف پذیری در اجرای آنها»، محور اصلی تمامی فعالیت ها بوده است. در سال ۹۹، بیشتر از ۱۵ فرایند اصلی آموزشی (اعم از دانشجویی، دانش آموختگی و امور اعضای هیأت علمی) به صورت کامل «سامانه سپاری» شدند. ضمن آنکه در سایه تدابیر اتخاذ شده، امور آموزشی-دانشجویی مربوط به بیشتر از ۱۱۲۰۰ «نودانشجو»، امور بیشتر از ۱۴۰۰ دانشجوی استعداد درخشان و امور در ارتباط با بالغ بر ۱۲۰۰۰ «دانش آموخته» با موفقیت به سرانجام رسید.
به گفته وی، همینطور علاوه بر برنامه های متداول بازبینی رشته های آموزشی، معرفی «دوره های دو-وجهی» در بیشتر از ۷۰ رشته مقطع کارشناسی و انجام «ارزیابی رشته»، برای نخستین بار در تاریخ دانشگاه تهران با نظر مشاوران بین المللی همچون مهم ترین اقدامات انجام شده در حوزه آموزشی دانشگاه بود.

تشکیل شورای بهبود فرایندها

نیلی تصریح کرد: در حوزه معاونت طرح و برنامه، «تحقق ۸۰ درصدی برنامه های دانشگاه در سال ۱۳۹۹»، «اصلاح ساختار دانشگاه»، «تشکیل شورای بهبود فرایندها» و … همچون دستاوردهای مهم حوزه معاونت طرح و برنامه به حساب می آید.
بنا بر اظهارارت وی، علاوه بر رصد تحولات سازمانی از منظر «منابع انسانی و زیرساختی» که در چارچوب «سالنامه آماری» منتشر می شود، تدوین «اولین گزارش تاثیر اجتماعی دانشگاه تهران» همچون فعالیتهای شاخص این معاونت پارسال بوده است. در «گزارش تاثیر اجتماعی دانشگاه تهران» تصویری جامع از نقش دانشگاه تهران در توسعه همه جانبه کشور همچون «تأثیر در کمک به راهبری کشور»، «تأثیر در صیانت از فرهنگ، هنر و تاریخ»، «تأثیر در پیشبرد علم، فناوری، نوآوری و کارآفرینی»، «تأثیر در توسعه مسئولیت پذیری اجتماعی» و «تأثیر در صیانت از محیط زیست و منابع طبیعی» کشور عرضه شده است.

دستاوردهای بین المللی دانشگاه تهران

نیلی با اشاره به اینکه ارتقای جایگاه بین المللی دانشگاه تهران و حضور مؤثر در چرخه‌ی توسعه و ترویج علم و فناوری جهانی» محور اصلی فعالیتهای بین المللی این دانشگاهبوده است، اضافه کرد: این اقدامات از راه کوشش برای ارتقا جایگاه دانشگاه تهران در نظام های رتبه بندی، حضور مؤثر در نهادها، سازمان ها و اتحادیه های دانشگاهی مهم و تأثیرگذار، میزبانی از هیأت های علمی-تحقیقاتی دانشگاهی از کشورهای مختلف، تعامل با بازیگران بین المللی دانشگاهی و شبکه سازی علمی در سطح منطقه ای و بین الملل، بخصوص با اتحادیه اروپا، روسیه و چین دنبال شده است.

بازنگری آیین نامه مالی و معاملاتی
رییس دانشگاه تهران از پیاده سازی برنامه ها و سیاست های دانشگاه سبز و بازبینی آیین نامه مالی و معاملاتی دانشگاه و تصویب آن در هیأت امنا اطلاع داد و تصریح کرد: حسابرسی و به روز کردن حساب های دانشگاه؛ بکارگیری سامانه تدارکات دولت (سامانه ستاد) به منظور شفاف سازی شیوه خرید و برگزاری مناقصات و مزایده ها؛ اصلاح فرآیند مالی کسب درآمد ارزی دانشگاه، صورت برداری و پایش اطلاعات سامانه اموال و ارزش گذاری آن و محاسبه استهلاک اموال و راه اندازی حسابداری اموال دام و گیاهان و ورود بخشی از اطلاعات در سامانه سنا؛ بکارگیری و استقرار ۱۱ سامانه های الکترونیکی دولت؛ توافق با شهرداری شهر قدس در مورد ۱۵۰۰۰ مترمربع زمین های شهر قدس (شهرک ابریشم) به منظور تغییر کاربری زمین به مسکونی و تجاری؛ دریافت موافقت وزارت مسکن و شهر سازی برای تأمین ۶۰۰ واحد مسکونی در شهر جدید هشتگرد و توافق اولیه در مورد واگذاری یک قطعه زمین به مساحت ۳۲ هکتار به منظور راه اندازی شهرک سبز و عاری از آلودگی؛ همچون مهم ترین دستاوردهای دانشگاه پارسال به حساب می آید.

تدوین اساسنامه شورای سیاستگذاری موزه ها

وی اظهار نمود: در حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی، حمایت، هدایت و نظارت بر فعالیت ۱۱۹ انجمن علمی دانشجویی و ۴۳ کانون فرهنگی فعال، برگزاری ۱۸۰ رویداد علمی-ترویجی و بیشتر از ۱۵۰ فعالیت فرهنگی، انتشار ۲۹۰ نشریه دانشجویی، انتشار ۱۶۰ نشریه الکترونیکی، زیر پوشش قراردادن ۳۹۹۵ دانشجوی شاهد و ایثارگر همچون مهم ترین فعالیتهای این معاونت پارسال بوده است. همچنین، مدیریت موزه ها و فضاهای فرهنگی دانشگاه در شرایط اپیدمی کرونا همچون «ایجاد تور مجازی سیصد و شصت درجه»، «ثبت ۱۰ اثر از آثار موزه های نگارستان و مقدم در لیست آثار ملی ایران»، «تدوین اساسنامه شورای سیاستگذاری موزه های دانشگاه تهران» و … هم همچون فعالیتهای است که ذیل معاونت فرهنگی سامان یافته است.

به گفته وی، در حوزه معاونت دانشجویی، اجرای «طرح همدلی» با هدف حفظ پیوند مسئولانه دانشگاه با دانشجو در شرایط دشوار ناشی از پاندمی کرونا با مشارکت ۲۲۷۰۰ دانشجو، اجرای طرح «خوشامدگویی» با هدف تسهیل فرایند اجتماعی شدن «نو دانشجویان» دانشگاه تهران، توجه به سلامت روان در دوران کرونا با افزایش خدمات مشاوره برخط و تلفنی به میزان ۲۴۶۶ ساعت، همچون فعالیتهای مهم حوزه دانشجویی بوده است. همینطور برگزاری ۱۹۵ وبینار دانشجویی، ۶۲ وبینار تخصصی، تولید و انتشار ۱۳۱ عنوان محتوای بهداشت روان، شناسایی مشکلات سلامت روان دانشجویان از راه طرح «پایش سلامت روان» ۲۷ هزار و ۳۰۷ دانشجوی حین تحصیل و۱۱ هزار و ۹۳۰ دانشجوی ورودی ۹۹ و انجام مداخلات لازم، همچون دیگر اقداماتی است که با هدف خدمت رسانی و ارتقا وضعیت مراقبتی آنها به دانشجویان دانشگاه انجام شده است.

اخذ سند تک برگی برای اراضی پردیس مرکزی

رییس دانشگاه تهران از دریافت سند تک برگی برای اراضی پردیس مرکزی این دانشگاه بعد از ۸۶ سال اطلاع داد و اظهار داشت: این سند یکی از مهم ترین دستاوردهای نمادین حوزه حقوقی دانشگاه پارسال به حساب می آید. در کنار آن، صیانت جدی از اموال و دارایی های دانشگاه همچون کسب ۱۷۳ رأی از مجموع ۲۲۰ رأی در مراجع قضائی به نفع دانشگاه تهران در دعاوی حقوقی مطروحه از جانب دانشگاه، موفقیت ۷۹ درصد در تمامی دعاوی «حقوقی و کیفری» و دعاوی «حقوق عمومی و دیوان عدالت اداری» از دیگر اقداماتی است که نشان پویایی این حوزه در یکسال گذشته دارد.

دستاوردهای پژوهشی
وی تصریح کرد: در حوزه پژوهشی هم با عنایت به اهمیت شاخص «کیفیت» فعالیتهای پژوهش محور، سیاست اصلی دانشگاه تهران ترغیب و هدایت اعضای هیأت علمی و دانشجویان به انتشار مقاله در نشریات معتبر منتج از پژوهش های متناسب تر با نیازهای کشور و پژوهش های کاربردی و توجه جدی به رعایت «اخلاق حرفه ای » در انتشارات و فعالیتهای پژوهشی بوده است. به لحاظ کمی نیز، تعداد مقالات داخلی و بین المللی چاپ شده مبین رشد مقالات در پایگاه های استنادی WOS، Scopus و ISC در سال ۱۳۹۹ در مقایسه با سال ۱۳۹۸ می باشد. تنها در پایگاه استناد WOS، تعداد مقالات دانشگاه تهران ۴۷۲۷ مقاله (۱۱.۵ درصد رشد نسبت به سال گذشته) بوده است که به لحاظ کیفی، این رشد بیشتر در نشریات Q1 (۱۵/۵ درصد) و نشریات Q2 (۱۰/۴ درصد) مشاهده می شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، نیلی اضافه کرد: به لحاظ طرح ها و قراردادهای پژوهشی در سال ۱۳۹۹، در مجموع ۳۳۱ قرارداد کاربردی با نهادها، مؤسسات، شرکتهای دولتی و خصوصی با اعتبار مصوب بالغ بر ۱۱۶۷ میلیارد ریال منعقد شده است. تعداد قراردادهای منعقد شده با «معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری»، ۳۶ درصد رشد داشته است.

رییس دانشگاه تهران در انتها تصریح کرد: در حوزه فناوری و تجاری سازی، «توسعه اکوسیستم نوآوری و فناوری» با تکیه بر استفاده از دستاوردهای پژوهشی دانشجویان و اساتید در قلب بخش تجاری شهر تهران، اصلی ترین سیاستی بوده است که به صورت زنجیره ای از جانب «پارک علم و فناوری دانشگاه»، «سازمان سرمایه گذاری و توسعه» و «طرح شهردانش» دانشگاه دنبال شده است.
منبع:

1400/01/18
12:11:00
5.0 / 5
1285
تگهای خبر: آثار , آموزش , انجمن , بازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
دانلود عکس