وزیر نفت:

همكاریهای جهانی سبب تقویت توان ملی می شود

همكاریهای جهانی سبب تقویت توان ملی می شود

به گزارش دانلود عکس وزیر نفت اظهار داشت: همکاریهای جهانی سبب تقویت توان ملی می شود. اگر می خواهیم تیم ملی فوتبال قوی داشته باشیم بطور حتم باید با تیم های درجه نخست جهان مسابقه دهیم.


به گزارش دانلود عکس به نقل از وزارت نفت، بیژن زنگنه امروز (دوشنبه، ۲۳ فروردین ماه) در آئین گشایش صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت با اشاره به اینکه قراردادهایی که امروز امضا می شود حاصل ماه ها تلاشِ تعداد زیادی از مدیران و کارشناسان برای توسعه فناوری با عنایت به ظرفیت دانش بنیان است، اظهار داشت: هیچ شکی نیست که آینده کشور نه در گرو تولیدهای سنتی، بلکه در گرو توجه به ظرفیت های دانش بنیان و توسعه فناوری ملی است که البته این کار جز در همکاری با جامعه جهانی اتفاق نمی افتد.
وی با تاکید بر اینکه همکاریهای جهانی سبب تقویت توان ملی می شود، اظهار داشت: اگر می خواهیم تیم ملی فوتبال قوی داشته باشیم بطور حتم باید با تیم های درجه نخست جهان مسابقه دهیم، اگر هم می خواهیم کشتی گیران تراز نخست در سطح جهانی پرورش دهیم باید چنین مسابقاتی داشته باشیم.
وزیر نفت اضافه کرد: بدون حضور در جریان رقابت های طبیعی جهان ما نمی توانیم از یک سطح ملی فراتر و به سطح جهانی برویم. امروز همکاری با جهان یک اصل است و ما بطور حتم باید به آن دقت نماییم.
موانع را از سرراه استارتاپ ها برمی داریم
زنگنه ضمن اشاره به اینکه وزارت نفت سال هاست به مبحث شرکتهای دانش بنیان (پیش از آنکه با نام دانش بنیان شناخته شود) توجه داشته است، یادآوری کرد: شرکت پتروپارس، مپنا و فرآب دانش بنیان هایی هستند که آثاری شگرف و تعیین کننده در توسعه صنایع برق و نفت برجای گذاشتند و امروز خیلی ها به حق به این شرکت ها افتخار می کنند.
وی به نهادسازی در دانشگاه ها و امضای قراردادهای مختلف با دانشگاه ها در هشت سال قبل با هدف پشتیبانی از ظرفیت فناور اشاره نمود و اظهار داشت: ساخت ۱۰ قلم خانواده کالایی برای پشتیبانی از ظرفیت سازندگان داخلی همانند مته، لوله های بدون درز، تجهیزات درون چاهی و سرچاهی و … برنامه ریزی و اجرا شده است.
وزیر نفت ضمن اشاره به شعار سال جاری «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» اظهار نمود: نشست های گوناگونی برای تحقق این شعار برگزار شد که بر مبنای آن تصمیم گرفتیم از شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها حمایت نماییم و موانع را از سر راه آنها برداریم.
۲ اقدام مهم وزارت نفت برای پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان
زنگنه با اشاره به اینکه صنعت نفت برای پشتیبانی از شرکتهای فناور دو کار مهم را انجام داده است، افزود: اولین آن تأسیس پارک فناوری و نوآوری نفت بوده، اساسنامه اش تائید، ارکان آن مستقر و مکانش مشخص شده و در حال فعالیت است.
وی خاطرنشان کرد: تابحال چند پارک فناوری و نوآوری با همت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تأسیس شده، اما پارک نفت جزو اولین مواردی تأسیس شده ازسوی بخش تقاضاست.
وزیر نفت دومین اقدام وزارت نفت را تأسیس صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت برشمرد و اظهار داشت: این صندوق هم جزو اولین صندوق هایی است که ازسوی تقاضا بوجود آمده بدان معنا که شکار به دنبال شکارچی بوده است و طرف تقاضا با طرح تقاضای خود طرف عرضه را به فعالیت و حضور در صحنه تحریک می کند. این بسیار مهم می باشد، بخصوص در صنعت نفت که بزرگترین سرمایه گذاری کشور در آن انجام می شود و می تواند بزرگترین محرک برای اقتصاد در بخش مهمی از فناوری باشد. همیشه تأسیس پارک یا صندوق ازسوی عرضه بوده است و صنعتگران یا دانشگاه ها آنرا تأسیس کردند.
ادامه دارد...


منبع:

1400/01/23
15:22:03
5.0 / 5
1393
تگهای خبر: آثار , دانشگاه , سنتی , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
دانلود عکس