دبیر شورای صنفی مقطع دستیاران و دانشجویان دكتری دانشگاه خبر داد

واكسیناسیون ۱۳۰۰ نفر از دستیاران دانشگاه علوم پزشكی ایران

واكسیناسیون ۱۳۰۰ نفر از دستیاران دانشگاه علوم پزشكی ایران

دبیر شورای صنفی مقطع دستیاران و دانشجویان دکتری دانشگاه علوم پزشکی ایران از واکسیناسیون 1300 نفر از دستیاران تخصصی و فوق تخصصی این دانشگاه در مقابل بیماری کووید 19 آگاهی داد و اظهار داشت: دوز اول این واکسن به این افراد زده شد.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر هومان پارسایی دبیر شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان Ph.D وزارت بهداشت با اشاره به این خبر در گفت و گو با خبرنگار مفدا اضافه کرد: خوشبختانه روند انجام واکسیناسیون در دانشگاه علوم پزشکی ایران به خوبی در حال انجام می باشد و در نیمه دوم فروردین ماه، عمده واکسیناسیون ما در این دانشگاه انجام شد.
وی اظهار داشت: برمبنای دستورالعملی که از طرف وزارت بهداشت به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ گردید، تمامی رزیدنت های دانشگاه های علوم پزشکی که به صورتی بصورت مستقیم درگیر بخش های کرونائی بودند، واکسینه شده یا واکسیناسیون آنها در حال انجام و پیگیری است.
او اضافه کرد: البته یکسری از رزیدنت های دانشگاه علوم پزشکی ایران مثل رزیدنت های پوست و دیگر دستیارانی که مواجهه مستقیم با بیماری کرونا ندارند و در حقیقت در بخش بالینی نیستند، انشالله ظرف ماه های آتی واکسیناسیون آنها صورت خواهد گرفت.
پارسایی با اشاره به اینکه حدود ۷۰۰ نفر از اینترن های دانشگاه تماما واکسینه شده و دوز اول را دریافت کرده اند، اظهار نمود: دستیاران و اینترن هایی که بیشترین مواجهه را با بیماران کرونائی دارند در اولویت واکسیناسیون قرار دارند. حتی اینترن هایی که کمترین مواجهه را با این بیماری داشتند، واکسینه شدند.
وی درباب نوع واکسن اظهار داشت: واکسنی که برای این افراد در نظرگرفته شده است، واکسن اسپوتینک وی روسیه و بهارات هند است که خوشبختانه مشکل خاصی وجود نداشته است.
دبیر شورای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری دانشگاه علوم پزشکی ایران، افراد حائز واکسن در هر دانشگاهی را به ترتیب اولویت، دستیاران(رزیدنت ها)، اینترن ها و استیجرها عنوان نمود و اظهار داشت: استیجرها دانشجویان سال سوم و چهار هستند که مقرر است اینترن شوند و کارورزی خودرا شروع کنند. انشالله اولویت بعدی ما واکسیناسیون استیجرهای دانشگاه که تعداد ۳۰۰ نفر هستند و قرار شد خرداد ماه واکسیناسیون آنها صورت گیرد.
وی محل انجام واکسن دانشجویان را کلینیک دانشگاه علوم پزشکی ایران عنوان نمود و اظهار داشت: به همت رئیس دانشگاه و رئیس دانشکده پزشکی و همین طور معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه، روند انجام واکسیناسیون به خوبی در حال انجام می باشد و خوشبختانه عمل واکسناسیون در کلینیک دانشگاه انجام می شود که دارای مزیت های زیادی است و موجب می شود که انجام واکسیناسیون بصورت منظم و متمرکز در یک محل انجام گیرد.
پارسایی اظهار داشت: علاوه بر دستیاران، اینترنها و استیجرها، یک سری از افراد کارورز دانشگاه که مواجهه زیادی با بیماری داشتند مثل کارورزان رشته های پرستاری، هوشبری، اتاق عمل و... خوشبختانه دوز نخست واکسن را دریافت نمودند و دوز دوم نیزمعمولا ۲۸ روز پس از مرحله اول انجام می شود.
دبیر شورای صنفی مقطع دستیاری و دانشجویان دکتری دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه از بدو بیماری کرونا تاکنون، حدود ۲۵۰ نفر از دستیاران دانشگاه علوم پزشکی ایران که در محیط و مراکز درمانی بودند، به کرونا مبتلا شدند، اظهار داشت: امیدواریم با انجام کامل واکسیناسیون، تمامی افراد نسبت به این ویروس، ایمن شوند.
وی درباب علائم احتمالی پس از انجام واکسیناسیون اظهار داشت: به هر حال هر واکسنی که تزریق می شود، واکنشی در بدن به وجود می آورد و بیان کننده آنست که بدن در حال انجام واکنش در راه ایمن شدن است و به هر صورت این واکنش ها و علائم طبیعی بنظر می رسد و خارج از ذهن نیست. به هر حال علایمی مثل تب، لرز، تهوع، بی اشتهای همچون علایمی است که ممکنست افراد پس از انجام عمل واکسیناسیون به آن دست یابند که البته پس از گذشت ۷۲ ساعت این علائم برطرف می شود.
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت، پارسایی درباب میزان استقبال یا عدم استقبال رزیدنت ها از واکسیناسیون اظهار داشت: در ابتدا که واکسن ها، بتازگی وارد کشور شده بودند و دانش و اطلاعات خاصی نسبت به این واکسن ها وجود نداشت، تعدادی از افراد نسبت به انجام واکسیناسیون تردید داشتند و جبهه گیری می کردند اما به تدریج و پس از دریافت این واکسن توسط گروه های واجد شرایط مختلف، افراد نه فقط نسبت به دریافت این نوع واکسن ها، واکنش منفی نشان نمی دادند، بلکه تمایل داشتند که هر چه سریع تر با انجام واکسیناسیون، سطح ایمنی خودرا بالا ببرند.1400/02/06
14:12:28
5.0 / 5
1109
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دانلود عکس