دكتر سعید رضا عاملی مطرح كرد:

تهیه پلت فرم یكپارچه قرآنی برپایه سند جامع قرآن و فضای مجازی

تهیه پلت فرم یكپارچه قرآنی برپایه سند جامع قرآن و فضای مجازی

به گزارش دانلود عکس جلسه پنجاه و دوم شورای توسعه فرهنگ قرآنی به ریاست دکتر سعید رضا عاملی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی روز یکشنبه ۱۴۰۰/۰۲/۰۵ در محل دبیرخانه این شورا تشکیل شد.به گزارش دانلود عکس به نقل از مهر، جلسه پنجاه و دوم شورای توسعه فرهنگ قرآنی به ریاست دکتر سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی روز یکشنبه ۱۴۰۰/۰۲/۰۵ در محل دبیرخانه این شورا تشکیل شد.
دکتر سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این نشست طی سخنانی اظهار داشت: فضای مجازی جایگاهی نیست که در آن کارها را توزیع نماییم بلکه به پلت فرم یکپارچه نیاز است که کار را یکی از دستگاهها باید انجام دهد. بعد از طراحی این پلت فرم تمامی دستگاهها می توانند در آن محیط، فضای مخصوص کار خویش را داشته باشند.
استاد ارتباطات دانشگاه تهران ضمن تصریح بر اینکه شایسته است برای قرآن پلتفرمی یکپارچه داشته باشیم؛ اظهار داشت: لازم است به یکی از دستگاهها مأموریت داده شود تا نرم افزار ارزشمندی را طراحی کند؛ لازمه آن هم داشتن ظرفیت در زمینه علمی و فناوری و توانمندی و علاقه مندی در حوزه قرآنی است.
وی اظهار داشت: باید اجازه دهیم نهادهای بزرگ، مأموریت پلت فرم یکپارچه قرآنی را رقم بزنند و پس از آن سایر بخش ها نقش خویش را در چارچوب این پلت فرم پیدا کنند. طراحی چنین پلتفرمی نیازمند هزینه است؛ چونکه بحث زیست بوم قرآنی است. هنگامی که این زیست بوم شکل گیرد، خروجی های بسیار زیادی خواهد داشت و برای انجام این کار لازم است تمام سرمایه یکجا متمرکز شود.
رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی با تاکید بر اینکه در فضای مجازی گرفتار پراکندگی بسیار زیادی شده ایم، اظهار نمود: ما در این فضا همیشه هزینه می نماییم و هزینه های تکراری بسیار زیادی داریم. محیط مجازی یک قابلیت برای همه است، اگر دراین زمینه در یک سازمان ظرفیتی ایجاد شود، آن ظرفیت نه تنها برای همه کشور که برای همه دنیا خواهد بود.

در ادامه این جلسه حجت الاسلام محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی اظهار داشت: اتحادیه نماد سپردن کار به مردم است، بنابراین بخش مردمی در هر موضوعی که می خواهد ورود داشته باشد، باید به آن میدان داده شود.
قمی اضافه کرد: در بحث سکوهای بزرگ سرویس دهنده در فضای مجازی هم باید به اثرگذاری بسیار زیاد آنها اشاره نمود. اساساً اگر یک پلت فرم قدرتمند و بزرگ ساخته نشود و روی کار نیاید، چه بسا اساس کار از دست برود.
وی با اعلان اینکه تهیه این پلت فرم از مواردی است که دستگاه حاکمیتی باید جلو بیاید، اظهار داشت: هر کدام از نهادها که فکر می کند می تواند چنین مأموریتی را برعهده بگیرد، می تواند روی حمایت ما حساب کند، در غیر این صورت می توانیم بعنوان خادم در این حوزه گام برداریم، زیرساخت های خوبی برای این کار داریم و هم اکنون هم ظرفیتی موجود است که می تواند توسعه پیدا کند.

حجت الاسلام حمید محمدی دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی در ادامه اظهار داشت: سند فضای مجازی در شورای عالی فضای مجازی نهایی شده و اولویت های آن مشخص شده و در شورای توسعه فرهنگ قرآنی هم مورد بررسی قرار گرفته است.
وی افزود: در مجمع مشورتی شورای توسعه، مصادیق واگذاری کارهای بخش دولتی به مردمی احصا و فرآیند آن هم مشخص شده است و این مورد تا چند هفته آتی نهایی خواهد شد.
پس از تبادل نظر حاضران در جلسه، با نظر اغلب اعضا مقرر شد سازمان تبلیغات اسلامی مأمور تهیه یک پلت فرم برای اجرای کارهای قرآنی در فضای مجازی شود.
همچنین با نظر اکثریت اعضا، اجبار عضویت مؤسسات قرآنی در اتحادیه برای دریافت مجوز فعالیت به تصویب رسید.
عضویت وزارت بهداشت و ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد در کمیسیون توسعه کارهای تبلیغی و ترویجی قرآن کریم هم از دیگر مصوبات این جلسه بود.

لازم به ذکر است در این نشست، محمدعلی خواجه پیری پیشکسوت قرآنی و دبیر کارگروه قرآن و عترت بنیاد فرهنگی خاتم الاوصیاء (عج) گزارشی از بودجه قرآنی و عملکرد دستگاهها دراین زمینه عرضه داد و اظهار داشت: بالاترین مقام امور قرآنی هر یک از دستگاه های دولتی، عمومی و نهادهای مردمی موظف است در آخر دوره مسئولیت خود گزارش تسویه حساب و اعتبارات دریافتی از صندوق مشارکت در دوره مدیریت خویش را تنظیم و به کمیته تخصیص و هیئت امنای صندوق ارائه نماید. هرگونه پرداخت اعتبار بعدی به دستگاه، منوط به تأیید گزارش عملکرد خواهد

در ادامه جلسه هادی جعفری نژاد، نماینده سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: لازم است ساز و کار منسجمی طراحی شود و در چارچوب این ساز و کار گزارش دقیقی تهیه شود.
«ارائه نتایج اقدامات بررسی شده اسناد راهبردی در مجمع مشورتی» از دیگر موضوع هایی بود که در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

1400/02/07
18:29:40
5.0 / 5
1066
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
دانلود عکس