محققان هشدار دادند؛

تصاویر ماهواره ای دیپ فیك امنیت كشورها را تهدید می كند

تصاویر ماهواره ای دیپ فیك امنیت كشورها را تهدید می كند

به گزارش دانلود عکس محققان دانشگاه واشنگتن اخطار داده اند تهیه تصاویر ماهواره ای جعلی با استفاده از فناوری جعل عمیق یا دیپ فیک می تواند امنیت ملی کشورها را به خطر بیندازد.به گزارش دانلود عکس به نقل از انگجت، پیش از این نگرانی از تهیه محتوای ویدئویی یا تصویری جعلی و قلابی از اشخاص مشهور با استفاده از فناوری جعل عمیق باعث نگرانی های امنیتی شده بود. ولی اکنون دامنه این تهدید به تهیه تصاویر ماهواره ای جعلی کشیده شده است.
این پژوهشگران می گویند با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی و از راه تغذیه این الگوریتم ها با استفاده از عکس ها و نقشه های ماهواره ای مختلف، میتوان تصاویر ماهواره ای جعل عمیق تهیه کرد که حاوی جاده ها، ساختمان ها، عوارض جغرافیایی و غیره غیر واقعی باشند یا ابعاد و ارتفاع و موقعیت ساختمان ها، جاده ها و غیره در آنها با اهداف مغرضانه جابجا شده باشند.
اگر چه از فناوری جعل عمیق میتوان برای شبیه سازی تغییرات مناطق مختلف جغرافیایی با هدف تحقیق در مورد گرمایش زمین، گسترش شهرنشینی، پیشبینی تحولات آتی و غیره استفاده کرد، اما فناوری مورد اشاره می تواند کارکردهای خطرناکی هم داشته باشد. بعنوان مثال یک کشور متخاصم می تواند تصاویر دروغین ماهواره ای را برای کشورهای هدف ارسال نماید تا استراتژیست های نظامی آنها را گمراه کند.
در چنین نقشه هایی امکان دارد ساختمان ها و پل هایی که اهداف نظامی ارزشمندی هستند، حذف شوند. همینطور امکان دارد از تصاویر ماهواره ای جعل عمیق برای پیشبرد اهداف سیاسی، مانند پنهان کردن شواهد جنایات یا مخفی کردن نشانه های تغییرات مخرب آب و هوایی استفاده گردد. از همین رو باید روشی اطمینان آور برای شناسایی این نوع تصاویر ماهواره ای جعلی ابداع شود.

1400/02/08
15:45:07
5.0 / 5
1359
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس