وزیر علوم:

توان رقابت با دانشگاه های برتر جهان را داریم

توان رقابت با دانشگاه های برتر جهان را داریم

وزیر علوم با تاکید بر اینکه کارهای علمی و فناورانه سالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، آهنگ و روند رو به رشد داشته است، اظهار داشت: امروز در حوزه ها و رشته های تخصصی دانشگاه های کشور پیشرفت هایی دیده می شود که توان رقابت با بالاترین دانشگاه های جهان را دارند.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر منصور غلامی در آیین افتتاح طرح های ملی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری که امروز بامداد با حضور رئیس جمهور و بصورت ویدئو کنفرانسی انجام شد با گرامیداشت یاد استاد شهید مرتضی مطهری و ادای احترام به مقام شامخ و بلند معلمان و استادان اظهار داشت: قدردان همه عالمان، صاحبان اندیشه، مدیران، علاقمندان و خیرین حوزه های مختلف دانش و فناوری هستیم. در اقع جامعه جدید برمبنای دستاوردهایی که در عرصه های مختلف کسب می کند شناخته می شود و جایگاه و اقتدار کسب می کند. جمعیت جوان برخوردار از دانش روز و تکنولوژی های جدید سرمایه ای عظیم و اقتدارآفرین است.

وی در ادامه اشاره کرد: خوشبختانه کارهای علمی و فناورانه سالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، آهنگ و روند رو به رشد داشته است و گواه این تلاش و اهتمام را می توان در این نکته مهم دید که امروزه در بیشتر حوزه ها و رشته های تخصصی دانشگاه های کشور به لحاظ آموزشی و پژوهشی دارای توان رقابت با دانشگاه های برتر جهان هستند.

وزیر علوم اظهار داشت: در دولت تدبیر و امید، مجموعه نظام آموزش عالی کشور تمام اهتمام و تلاش خودرا به کار گرفته تا از ظرفیت های خود در امتداد کاهش فشارها و سختی های حاصل از تحریم های ظالمانه استفاده نماید و امروز با سربلندی می توان اظهار داشت که دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور عملکرد ارزشمندی در عرصه های مختلف داشته اند و این عملکرد از دید و داوری داوران منصف داخل و خارج به دور نبوده است؛ چنانکه رتبه بندی های جهانی گواه بر تحرک و کسب جایگاه های تازه برای دانشگاه های کشورمان دارد.

وزیر علوم به محوری ترین سیاست ها و برنامه های آموزش عالی اشاره نمود و اظهار داشت: این برنامه ها بر آمده از اسناد بالادستی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، رهنمودهای مقام معظم رهبری، ریاست محترم جمهور، برنامه های توسعه، و برنامه ارائه شده به مجلس شورای اسلامی است که مبنای اقدام و عمل بوده اند.

دکتر غلامی اضافه کرد: استمرار پروسه شتاب علمی و حرکت در مرزهای دانش با تقویت بنیه های علمی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها، سیاست توسعه متوازن زنجیره علم تا عمل؛ با دادن نقش و سهم محوری به مجموعه های میانجی چون؛ پارک های علم و فناوری، مراکز رشد، شرکت های فناور و دانش بنیان، طرح تحول در همکاریهای دانشگاه ها و موسسات پژوهشی با جامعه و صنعت، سیاست ساماندهی مؤسسات آموزش عالی، ماموریت محوری مؤسسات و ساماندهی ساختارهای اجرائی متناسب با ماموریت ها و تقویت استقلال و خود اتکایی دانشگاه ها و همین طور سیاست دیپلماسی علمی؛ تلاش و حضور مؤثر در مجامع علمی بین الملل در جهت تقویت پویایی و بالندگی مراکز علمی کشور، سیاست تقویت و ساماندهی کارهای تخصصی و مهارتی دانش آموختگان با اجرای طرح های مهارت افزایی، توانمندسازی حرفه ای و اجتماعی دانشجویان، پایش اشتغال دانش آموختگان، فرصت های مطالعاتی اعضای هیئت علمی در صنعت و جامعه و تقاضامحور کردن پایان نامه ها و رساله ها همچون با اهمیت ترین برنامه های عملی این وزارت بوده است.
دکتر غلامی اشاره کرد: آنچه که امروز گزارش و اعلام می شود؛ بخش هایی از عملکرد و کارهایی است که در ذیل سیاست های پیش طراحی شده، عینیت پیدا کرده است. بدیهی است که تمام اقدامات حاصل شده و خصوصاً قابلیت های ذهنی و دانشی، که در نوع خود سرمایه و ظرفیت بی بدیلی است، در این مجال و اختصار امکان بازنمایی ندارد. آنچه به دست آمده است؛ نتیجة تلاش و همت یکایک اعضای خانواده بزرگ آموزش عالی است.1400/02/18
10:21:25
5.0 / 5
1458
تگهای خبر: آموزش , دانشجو , دانشگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس